Polskie Radio
Section05

Wacław Holewiński

Nie żyje Jan Lityński. "Imponował nam swoją postawą"

- On był wyjątkowy, bo chociaż rozeszliśmy się w różne strony i różniliśmy się w wielu sprawach, on był przykładem otwartej postawy, mimo wielu różnic. Przyjaźń i ciepło, które towarzyszyły naszym relacjom od lat 70. pozostały niezmienne - wspominał w Dwójce Jana Lityńskiego Andrzej Mietkowski. Legendarny działacz opozycji w czasach PRL zmarł w wieku 75 lat.
Zobacz więcej na temat:  odeszli 2021 Jan Lityński polityka Dwójka Andrzej Mietkowski Paweł Siwek

Felicja Konarska: 10 lutego kazano nam się pakować i jechać na Wschód

- Na spakowanie się dano nam dwie godziny, podobno to było dużo. Jak się później dowiadywałam u ludzi, inni mieli np. tylko 20 minut. Muszę powiedzieć, że nawet nie byłam przerażona, że chcą nas gdzieś wieźć, bo nie zdawałam sobie sprawy, co to może być - mówiła w Dwójce Felicja Konarska, autorka książki "Liście na wietrze. Wspomnienia dziewczynki deportowanej na Wschód 1940-46".
Zobacz więcej na temat:  deportacje II wojna światowa Dwójka Ośrodek Karta

Młodzieńcza twórczość Sándora Máraiego. "Widać tam wizjonerskie wyczucie"

- To, co przyświecało mi w budowaniu tego domu, to pokazanie pierwszych sygnałów, że powstanie coś ważnego u Máraiego. A z drugiej strony chciałam pokazać też to, co z różnych względów już się nie pojawiło w twórczości Węgra - mówiła w Dwójce tłumaczka Irena Makarewicz o młodzieńczych opowiadaniach Sándora Máraiego "Stara miłość".
Zobacz więcej na temat:  literatura Dwójka Węgry KSIĄŻKA

"To jego dziennik". Listy Stanisława Cata-Mackiewicza

- On do końca życia podkreślał kim jest w sensie wyboru politycznego, społecznego, pisarskiego. Z brutalnością odnosił się do twórczości innych, szczególnie, kiedy miała publicystyczny charakter - o zbiorze korespondencji głównie dotąd niepublikowanej, która odsłania znanego ze swej bezkompromisowości pisarza i publicystę od strony prywatnej, mówił w Dwójce Zbigniew Gluza z Ośrodka Karta.
Zobacz więcej na temat:  listy Stanisław Cat-Mackiewicz pisarz polityka Dwójka

"Wtedy dogoniła nas śmierć". Słuchowisko Wacława Holewińskiego w reżyserii Aleksandry Głogowskiej

Słuchowisko jest zapisem fikcyjnej relacji z przebiegu wydarzeń Grudnia ’70 widzianych oczyma Ryszarda Lichockiego, emerytowanego lekarza chirurga oraz jego żony Grażyny Lichockiej, emerytowanej nauczycielki. Tę relacje spisuje/nagrywa Janusz Kacprzak, młody historyk z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polecamy Teatr Polskiego Radia TEATR słuchowisko Aleksandra Głogowska Anna Seniuk Wiesław Komasa Katarzyna Dąbrowska Dariusz Wnuk

Piotr Lipiński: Jan Rzepecki chciał, by WiN był organizacją cywilną

- Pułkownik Jan Rzepecki, który zakładał WiN, wyobrażał sobie tę organizację jako opozycyjną, działającą w podziemiu. Nie mógł przecież liczyć na to, że będą taką opozycją, jak chociażby PSL, działający legalnie. Dość szybko jednak jego pomysł, żeby była to organizacja cywilna, zderzył się z rzeczywistością - mówił w Dwójce Piotr Lipiński, reporter historyczny.
Zobacz więcej na temat:  Wolność i Niezawisłość Piotr Lipiński PRL bezpieka Dwójka

Andrzej Titkow: z nikim nie pracowało mi się tak dobrze, jak z Konwickim

- Zrobienie filmu o Konwickim w roku 1984 uważam za prawdziwy cud, bo chociaż można było o nim mówić dekadę wcześniej, to później już był na wszelkich możliwych listach tajnych i jawnych. A to był jeden z najwspanialszych ludzi jakich w życiu spotkałem - mówił w Dwójce filmowiec, poeta, scenarzysta i wykładowca akademicki Andrzej Titkow.
Zobacz więcej na temat:  literatura Dwójka kino Tadeusz Konwicki Andrzej Bursa poezja film polski

Bronisław Wildstein: zawsze chciałem być pisarzem

- Pisałem już od podstawówki, tylko nigdy nie kończyłem. Potem, już na studiach, kilka rzeczy nawet skończyłem. To były takie rzeczy, z których niektóre teoretycznie mogłyby zupełnie śmiało przejść przez cenzurę, ale nie drukowałem nic. Zadebiutowałem bardzo późno, miałem wtedy 37 lat - mówił w Programie 2 Polskiego Radia Bronisław Wildstein, intelektualista, pisarz i dziennikarz, a w przeszłości opozycjonista.
Zobacz więcej na temat:  Polska Wielki Projekt Bronisław Wildstein Dwójka opozycja demokratyczna PRL emigracja