Polskie Radio
Section05

węgiel

Górnicy blokują wywóz węgla. "Forma szantażu, gdy Polska doświadcza kryzysu energetycznego"

- Związkowcy uderzają w miękkie podbrzusze energetyki węglowej w czasie, gdy brakuje jej zapasów węgla - pisze Wojciech Jakóbik z BiznesAlert.pl, komentując akcję pracowników PGG, którzy zablokowali wywóz węgla z kopalń. Jego zdaniem górnicy "proszą się o nadejście polskiej Margaret Thatcher i szybsze odejście Polski od węgla". 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA GOSPODARKA energetyka Polska Grupa Górnicza górnictwo Margaret Thatcher

Wysokie ceny nośników energii. Dawid Piekarz: kumulacja negatywnych czynników

- Te podwyżki były przewidywalne, jeśli patrzymy na sytuację na rynkach energetycznych, to mamy od czynienia z absolutną kumulacją niekorzystnych czynników. Kolejne uwarunkowania są usytuowane poza Polską, ani nasze społeczeństwo, ani rząd nie ma na nie wpływu, można je tylko delikatnie łagodzić - mówił w Polskim radiu 24 Dawid Piekarz (instytut Staszica).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 odnawialne źródła energii energetyka GOSPODARKA Unia Europejska Fit for 55 emisja co2 gaz ziemny Gazprom Piotr Wąż

Unijny szczyt bez konkluzji ws. energetyki. Zalewska: system ETS dotkliwy dla całej UE

- Ceny energii przekładają się na ceny wszystkich towarów i usług (…). Po raz pierwszy polityka klimatyczna UE dotyka wprost każdego Europejczyka - mówiła w Polskim Radiu 24 Anna Zalewska, europoseł Prawa i Sprawiedliwości komentując, posiedzenie Rady Europejskiej, które dotyczyło m.in. handlu prawami do emisji dwutlenku węgla. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 odnawialne źródła energii energetyka GOSPODARKA Unia Europejska Fit for 55 emisja co2 gaz ziemny Gazprom Antoni Opaliński Anna Zalewska polityka

Rosnące ceny nośników energii. Roszkowski: kumulacja negatywnych czynników

- Celem systemu ETS jest wyeliminowaniem paliw kopalnych z produkcji energii i ogrzewania naszych domów. Minusem jest to, że ten polityczny instrument oddziałuje przez nasze kieszenie - mówił w Polskim Radiu 24 Marcin Roszkowski. Ekspert Instytutu Jagiellońskiego odniósł się w ten sposób do problemu rosnących cen nośników energii.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 odnawialne źródła energii energetyka GOSPODARKA Unia Europejska Fit for 55 emisja co2 Mirosław Skowron gaz ziemny Gazprom

"Bez was nie mogłaby funkcjonować polska gospodarka". Prezydent i premier składają życzenia z okazji Barbórki

"W imieniu Rzeczypospolitej, w imieniu Rodaków, wyrażam Państwu wielki szacunek i dziękuję za trudną i ogromnie potrzebną pracę, bez której nie mogłaby funkcjonować polska gospodarka i nie byłoby możliwe spokojne, bezpieczne życie Polaków" - napisał prezydent, składając górnikom życzenia z okazji, przypadającej dzisiaj, Barbórki.
Zobacz więcej na temat:  Barbórka 2021 Andrzej Duda Mateusz Morawiecki górnictwo praca święta POLSKA społeczeństwo

Marcin Roszkowski: UE pomoże Polsce w transformacji energetycznej tylko wtedy gdy ostatecznie rozstaniemy się węglem

Plan transformacji górnictwa, który będzie przedstawiony w Brukseli na początku 2022 roku, jako wniosek notyfikacyjny ma duże szanse powodzenia, bo zadeklarowaliśmy w umowie społecznej z górnikami wycofanie wydobycia węgla do roku 2049 - powiedział Marcin Roszkowski prezes Instytutu Jagiellońskiego w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Polska Grupa Górnicza Unia Europejska energetyka górnicy

Reportaż "Tu, na Śląsku". Historia górniczej rodziny [POSŁUCHAJ]

Kiedyś w dziewięciu na dziesięć śląskich domów mieszkali górnicy i ich rodziny. Dziś, gdy Polska odchodzi od węgla na rzecz ekologicznych, odnawialnych źródeł energii, zawód górnika odchodzi w zapomnienie. Z okazji zbliżającej się Barbórki, nazywanej także Dniem Górnika, przedstawiliśmy w Trójce reportaż Katarzyny Błaszczyk "Tu, na Śląsku". To historia rodziny państwa Chorobów, w której trzy pokolenia mężczyzn trudnili się górnictwem w kopalniach na Śląsku.
Zobacz więcej na temat:  Trójka reportaż Katarzyna Błaszczyk społeczeństwo górnictwo górnicy śląskie Śląsk rodzina emigracja zarobkowa

Rośnie zapotrzebowanie na węgiel. ARP: w październiku sprzedaż wyższa od wydobycia

W październiku, podobnie jak miesiąc wcześniej, polskie kopalnie sprzedały ponad pół miliona ton węgla więcej, niż w tym czasie wyprodukowały, zmniejszając tym samym stan zapasów na zwałach - wynika z danych Agencji Rozwoju Przemysłu. W ciągu 10 miesięcy tego roku zarówno krajowa produkcja, jak i sprzedaż węgla były wyższe niż przed rokiem.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA sprzedaż zapasy

Bezpłatne uprawnienia do emisji CO2. Minister klimatu: ich wycofanie może osłabić gospodarkę

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa powiedziała, że proponowane przez Komisję Europejską rozwiązanie, zmierzające do stopniowego wycofywania bezpłatnych uprawnień do emisji, może osłabić konkurencyjność europejskiego przemysłu, jak również wpłynąć negatywnie na gospodarki państw członkowskich.
Zobacz więcej na temat:  ministerstwo klimatu GOSPODARKA klimat Unia Europejska środowisko