Polskie Radio
Section05

wojna polsko-bolszewicka

Objazd miejsc pamięci 1920 roku na ziemi stanisławowskiej

Przed zbliżającymi się uroczystościami stulecia wojny polsko-bolszewickiej konsul generalny RP we Lwowie Eliza Dzwonkiewicz i konsul Rafał Kocot dokonali objazdu miejsc pamięci 1920 roku znajdujących się na terenie ziemi stanisławowskiej (obecnie obwód iwanofrankiwski). Sprawdzono stan cmentarzy i pomników w Rohatynie, Dytiatynie, Haliczu, Kołomyi i Niżniowie. Są tam pochówki poległych żołnierzy wojska polskiego i ukraińskiej armii z 1920 roku.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Stanisławów Polonia 1920

"1920. Bitwa, która ocaliła Europę". Unikatowy album Polskiego Radia

Jeden z przełomowych momentów w historii Polski i Europy Polskie Radio upamiętnia wyjątkowym wydawnictwem: dwupłytowym albumem "1920. Bitwa, która ocaliła Europę". Zawiera on m.in. świadectwa uczestników Bitwy Warszawskiej, artykuły prasowe z tamtych czasów, nagrania piosenek śpiewanych przez żołnierzy armii polskiej, zdjęcia i reprodukcje plakatów zagrzewających do walki.
Zobacz więcej na temat:  bitwa warszawska wojna 1920

Odwaga i miłość do ojczyzny. 100. rocznica śmierci ks. Ignacego Skorupki

100 lat temu, podczas udzielania żołnierzowi ostatniego namaszczenia, zginął ks. Ignacy Skorupka. Ta śmierć stała się jednym z symboli Bitwy Warszawskiej. Przy tej okazji w Polskim Radiu 24 rozmowa z Andrzejem Renesem, rzeźbiarzem i autorem pomnika kapłana, który znajduje się w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 bitwa warszawska Magdalena Złotnicka historia Polski 1920 Warszawa II Rzeczpospolita pomniki

Krzysztof Jabłonka: rząd Obrony Narodowej był rządem chłopsko-robotniczym

- Armia Czerwona, wszędzie gdzie doszła, głosiła sojusz robotniczo-chłopski. To był chwytliwy postulat. Na to polskie siły polityczne odpowiedziały wystawieniem rządu chłopsko-robotniczego z premierem Witosem - przywódcą ludowców i wicepremierem Daszyńskim - przywódcą robotników - mówił w Polskim Radiu 24 historyk Krzysztof Jabłonka.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ryszard Gromadzki POLSKA społeczeństwo HISTORIA historia Polski rocznica bitwa warszawska Wincenty Witos Ignacy Daszyński

100 lat od Bitwy Warszawskiej. IPN oddaje hołd bohaterskim ochotnikom sprzed lat

W setną rocznicę zwycięstwa nad bolszewikami w Bitwie Warszawskiej 1920 roku IPN oddaje hołd ochotnikom, którzy masowo wstępowali przed tą walką w szeregi wojska. Wśród inicjatyw Instytutu Pamięci Narodowej jest odsłanianie w kilkunastu miejscach Polski tablic, które mają przypominać o wkładzie w wojnę z bolszewikami żołnierzy-ochotników.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo HISTORIA historia Polski bitwa warszawska IPN Instytut Pamięci Narodowej

100-lecie Bitwy Warszawskiej. Hlebowicz: ten triumf odmienił bieg historii

- Z okresu tuż przedrozbiorowego, rozbiorowego, XX wieku, cała wojna polsko-bolszewicka to największe zwycięstwo polskiego ducha - powiedział w Polskim Radiu 24 Adam Hlebowicz z Instytutu Pamięci Narodowej. - Cała Europa powinna zgodnie świętować jej bardzo ważną (setną - przyp. red.) rocznicę - dodał.
Zobacz więcej na temat:  Przemysław Gintrowski POLSKA komunizm Związek Sowiecki bitwa warszawska

100. rocznica wkroczenia wojsk polskich i ukraińskich do Kijowa. Bobołowicz: pamięć o tym jest słaba

- Jeśli chodzi o to bardzo istotne wydarzenie, czyli sojusz Piłsudskiego i Petlury i zdobycie Kijowa w maju 1920 roku - no cóż - pamięć o tym wydarzeniu jest słaba i jest to związane z tym, że przez 100 lat robiono wszystko, by wytrzeć tę kartę z historii Polski i Ukrainy - mówił w Polskim Radiu 24 korespondent polskich mediów na Ukrainie Paweł Bobołowicz. Dziennikarz mówił o swoich działaniach na rzecz propagowania pamięci o sojuszu polsko-ukraińskim z początku XX wieku.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina HISTORIA fakty opinie ciekawostki Antoni Opaliński ZSRR

M. Wyrwich: zburzyć PKiN, postawić łuk triumfalny

- Mam taki pomysł: zburzyć Pałac Kultury i w tym miejscu postawić łuk triumfalny lub inną budowlę, która w szczególny sposób będzie upamiętniała rok 1920, ten wielki trud zatrzymania bolszewików w Polsce przed agresją na Europę - mówił w Polskim Radiu 24 Mateusz Wyrwich, publicysta tygodnika "Niedziela". Pomysł budowy łuku triumfalnego komentował także Marek Król z tygodnika "Sieci".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA społeczeństwo Marek Król Magdalena Złotnicka Warszawa bitwa warszawska Pałac Kultury i Nauki