Polskie Radio
Section05

wojna polsko-bolszewicka

101. rocznica Bitwy Warszawskiej. Premier: Europa zawdzięcza polskiemu żołnierzowi obronę cywilizacji łacińskiej

- Europa zawdzięcza polskiemu żołnierzowi obronę cywilizacji łacińskiej - ocenił w niedzielę premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że Europa Zachodnia, która nie doświadczyła życia w komunizmie, nie może zrozumieć znaczenia powstrzymania przez Polskę bolszewików w 1920 r.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA premier Mateusz Morawiecki HISTORIA historia Polski bitwa warszawska rocznica wojna 1920 infografika

"Cud nad Wisłą". Blisko 100 wydarzeń kulturalnych upamiętni 101. rocznicę Bitwy Warszawskiej

Blisko 100 wydarzeń kulturalnych, w tym wystawy, warsztaty, pokazy teatralne i filmowe przygotowane przez instytucje prowadzone lub współprowadzone przez MKDNiS, upamiętni 101. rocznicę Bitwy Warszawskiej. Wydarzenia odbędą się zarówno w dużych miastach, jak i małych miejscowościach.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA HISTORIA bitwa warszawska rocznica Bitwy Warszawskiej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Wojsko Polskie ignacy paderewski Muzeum II Wojny Światowej społeczeństwo historia Polski

Twórcy serwisu bitwa1920.gov.pl: chcemy pokazać historię przystępnie

- Historię można opowiadać na dwa sposoby: tworzyć opasłe tomy, przez które nie każdy jest w stanie przebrnąć, albo "sprzedawać" ją za pomocą multimediów, elementów interaktywnych i mikrogier, które można znaleźć właśnie w naszym serwisie. A to wszystko po to, żeby osobom niezbyt zainteresowanym historią jednak ten niezwykły moment w naszych dziejach przybliżyć - mówił w Dwójce Bartłomiej Makowski, współtwórca serwisu bitwa1920.gov.pl.
Zobacz więcej na temat:  bitwa warszawska niepodległość 1920 Dwójka Jakub Jamrozek

Polska i trzy Rosje - biała, czerwona i nieimperialna

Na takie trzy Rosje, które istniały w tym samym okresie, dzieli ten kraj prof. Andrzej Nowak. W burzliwych latach I wojny światowej, rewolucji październikowej i wojny polsko-bolszewickiej w latach 1917-1920 - jego zdaniem - białą Rosję uosabiał gen. Anton Denikin, czerwoną Włodzimierz Lenin, a nieimperialną, bez carów i komitetów rewolucyjnych, Borys Sawinkow, pisarz, polityk, legenda terroryzmu antycarskiego.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak prof. Andrzej Nowak Rosja Józef Stalin II Rzeczpospolita HISTORIA

"Traktat Ryski - sukces, czy porażka?". Unikatowy film Muzeum Niepodległości

W setną rocznicę podpisania traktatu ryskiego Muzeum Niepodległości w Warszawie pokazało film "Traktat Ryski - sukces, czy porażka?". Na mocy traktatu, kończącego wojnę polsko-bolszewicką, zostały wyznaczone granice państwa polskiego na wschodzie oraz uregulowano kwestie odszkodowań dla Polski. Patronem medialnym wydarzenia jest Polskie Radio.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Polskie Radio historia Polski Muzeum Niepodległości w Warszawie

"Głównym przeciwnikiem była Polska". Historyk o agresywnej polityce Rosji sowieckiej

- Hasło Lwa Trockiego "Na Zachód po trupie Polski" oddawało dosłownie cel bolszewików, Polskę należało zniszczyć, aby dojść z rewolucją do Europy. Gdyby udało się zdobyć Niemcy, to cała Europa wpadłaby w ręce bolszewików - mówił na antenie Polskiego Radia 24 historyk prof. Bogdan Musiał, autor książki "Na Zachód po trupie Polski". 
Zobacz więcej na temat:  Niemcy Rosja historia Polski wojna 1920 II RP