Polskie Radio
Section05

wychowanie

Jak uwolnić się od smartfonów? Czy jest to obecnie możliwe?

Niektórym zapewne trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie bez smartfona. Świat online stanowi nieodłączny element XXI wieku i ułatwia funkcjonowanie w dzisiejszym społeczeństwie. Niewątpliwie cyfryzacja w wielu aspektach życia jest przydatna, niemniej jednak posiada ona także stronę niekorzystną, z którą staramy sobie poradzić i bronić przed nią najmłodszych. O tym, dlaczego jest to trudne opowiedział w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom prof. dr Jakub Andrzejczak, z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica Podcast Strefa rodzica uzależnienia radio dla dzieci radio dla rodziców

Dwujęzyczność zamierzona

Skąd idea uczenia dziecka obcego języka od najmłodszych lat, czy wręcz miesięcy życia, i to nawet wówczas gdy oboje rodzice są Polakami? Czy oprócz oczywistych korzyści z umiejętności posługiwania się kolejnym językiem taka edukacja wpływa na rozwój dziecka? O tym usłyszeć można w audycji "Strefa rodzica" w cyfrowym Polskim Radiu Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  rodzice dzieci nowe technologie edukacja języki obce radio dla dzieci radio dla rodziców

110-lecie Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi w Laskach

W XX wieku sytuacja osób niepełnosprawnych w Polsce, w tym także ludzi niewidomych była trudna nie tylko pod względem finansowym, ale również z powodu ich traktowania i odtrącenia przez społeczeństwo. Pomocną dłoń w ich kierunku wyciągnęła hrabina Róża Czacka, która swoimi działaniami doprowadziła do powstania Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi w Laskach, które w tym roku obchodzi swoje 110-lecie. O działalności i historii ośrodka opowiedzieli w "Strefie Rodzica" prezes towarzystwa, Paweł Kacprzyk oraz siostry Julitta Siedlecka i Jana Maria Ściga.
Zobacz więcej na temat:  dzieci Strefa Rodzica wolontariat radio dla dzieci

Niefarmalogiczne wsparcie dzieci z depresją

Depresja u dzieci oraz techniki uspokajające u dzieci i młodzieży były tematem wieczornej audycji dla rodziców w Polskim Radiu Dzieciom. Podczas dwugodzinnej rozmowy postaramy się zgłębić temat i rozwiać wszelkie wątpliwości z nim związane. Rozmawialiśmy m.in. o ziołach i psychobiotykach wpływających na oś jelitowo-mózgową, która ma wpływ na zachowanie człowieka, m.in stany lękowe i łagodne objawy depresji.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla dzieci Muzyka dla rodzica rodzicielstwo depresja rozwój dziecka

Filozofowanie z dzieckiem. Rozmowy w audycji dla rodziców

Słysząc pojęcie "filozofia", wiele osób może pomyśleć o nudnej i niepotrzebnej dziedzinie życia. Prawda jest taka, że nauka ta jest niezwykle przydatna dla człowieka, ponieważ pomaga uzupełnić braki, których edukacja szkolna nie jest w stanie wyrównać. Powodem tego jest fakt, że szkoły przygotowują w znacznej mierze do życia zawodowego, natomiast filozofia skupia się na znalezieniu odpowiedzi na pytania dotyczące świata i nas samych. Jak rozmawiać z dziećmi na tematy filozoficzne? Polskie Radio Dzieciom zaprasza do wysłuchania kolejnej audycji dla rodziców.
Zobacz więcej na temat:  Radio Dzieciom radio dla dzieci Strefa Rodzica Muzyka dla dzieci Muzyka dla rodzica

Jak rozkochać dzieci w czytaniu książek?

Dzieła literackie są istotne, ponieważ wzbogacają nasze słownictwo oraz pielęgnują język, który w obecnych czasach jest zaniedbywany z powodu używania wielu skrótów w procesie wyrażania swoich myśli. Z racji tego, że książka ma bardzo bardzo dużą konkurencję w postaci smartfonu i innych multimediów, zachęcenie ich do czytania bywa dla rodziców i opiekunów sporym wyzwaniem. Są jednak sposoby na to, aby je książką zainteresować. Jakie? O tym w "Strefie Rodzica" w rozmowie z Małgorzatą Swędrowską, ekspertką z wieloletnim doświadczeniem w popularyzacji czytelnictwa oraz autorką książki "777 pomysłów na zabawę z książką".
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica

Jak rozmawiać z dzieckiem na trudne tematy?

Nie zawsze rozmowa rodzica z dzieckiem jest łatwa, zwłaszcza kiedy dotyczy trudnych tematów, np. przemijania czy śmierci. Zagadnienia te są nieodłącznym elementem naszego życia, z którymi każdy z nas musi się zmierzyć. W oswajaniu z nimi dzieci ważne są konkrety, które czasem możemy przekazać wykorzystując bajki i historie ich bohaterów. O tym, jak to zrobić opowiedziała Aneta Zychma, polonistka, pedagożka oraz autorka książek "Tadzik I Rak" oraz "Droga do Domu".
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica rodzicielstwo psychologia dziecięca

Jak rozkochać dzieci w nauce? Lekcje programowania dla dzieci

W okresie dorastania dzieci przychodzi taki moment, kiedy zaczynają zadawać dużo pytań. Są głodne wiedzy, a swoją ciekawość chcą zaspokoić w dużej mierze szukając odpowiedzi u swoich rodziców. Niestety z czasem ich ogólne zainteresowanie się zmniejsza, a pytania stają się coraz rzadsze. Możemy jednak sprawić, aby dziecięca pasja do poznawania świata nie gasła, a zamiłowanie dzieci do nauki rosło. W Strefie Rodzica wskazówek w tym zakresie udzielili Artur Kurasiński, przedsiębiorca i współautor edukomiksu "Róża, a co chcesz wiedzieć?", filozof i etyk Przemek Staroń oraz Krzysztof Jaworski, pedagog specjalny oraz trener edukacyjny związany ze Stowarzyszeniem "Cyfrowy Dialog".
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica edukacja

Jak odkryć talenty dziecka i jak mądrze je wykorzystać?

Uważamy, że osoba utalentowana to taka, która np. tańczy balet lub jest wybitnym sportowcem, zapominając, że talent to cecha, która wyróżnia człowieka. Wpływa ona na nasze myślenie, zachowanie, a także sprawia, że dana osoba funkcjonuje w charakterystyczny sposób. Mocne strony posiada każdy z nas i chociaż są one inne dla dzieci i młodzieży, a młodych i starszych dorosłych, możemy je stale rozwijać. Jednak, aby to zrobić, trzeba najpierw wiedzieć, jak można je odkryć. W "Strefie Rodzica" wskazówek udzieliła Dominika Łysio - tropicieletalentow.pl.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica rodzicielstwo

Jak rodzice mogą spełnić niewypowiedziane prośby dzieci?

Co jest najważniejsze w byciu rodzicem? Odpowiedzi na to pytanie z pewnością jest wiele i każda z nich może być różna. Niemniej jednak, w każdym rodzicielstwie ważną rolę spełnia obdarowanie dziecka zaufaniem. Chociaż nie zawsze jest to łatwe, przekonanie o tym, że można ufać swojemu dziecku jest niezbędne do tego, by umożliwić mu odkrycie swojego potencjału i możliwości.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica rodzicielstwo

Przemoc domowa. Gdzie najlepiej szukać pomocy?

Od kilkunastu miesięcy można zaobserwować znaczne nasilenie przemocy domowej. Dowodem tego jest 3-krotny wzrost liczby zgłoszeń na Niebieską Linię, czyli Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie. Organizacja ta od 25 lat pomaga osobom, które zostały dotknięte przemocą ze strony najbliższych. Oferuje ona m.in. pomoc telefoniczną oraz poradnię specjalistyczną. 
Zobacz więcej na temat:  edukacja Strefa Rodzica Podcast Strefa rodzica rodzicielstwo przemoc

Polki na Wyspach Owczych. "Spotykamy się co miesiąc"

- Nie trzeba było nikogo przekonywać, ani powtarzać dwa razy. Zaproponowałam Polkom na Wyspach Owczych comiesięczne, "babskie" spotkania. Zaprosiłam panie do siebie i szybko okazało się, że pomysł był wyczekiwany nie tylko przeze mnie. Cieszymy się na kolejne spotkanie, które odbędzie się 1 maja - relacjonuje Sabina Poulsen, autorka bloga Wyspy Owcze FO i inicjatorka spotkań polonijnych.
Zobacz więcej na temat:  emigracja rodzina Polonia flagi państwowe 1 maja 3 Maja Małgorzata Frydrych Wyspy Owcze

"Strefa rodzica". Internetowe społeczności dla rodziców

Ludzie z natury potrzebują towarzystwa oraz wsparcia innych osób. Jest to widoczne zwłaszcza teraz, kiedy z powodu pandemii możliwości te są ograniczone. Obecne czasy to także powód przeniesienia naszej znacznej aktywności do sieci.  W strefie internetowej odbywają się także konferencje dla rodziców, o których opowiedzieli Sylwia Włodarska, organizatorka spotkań online, Agnieszka Stein, psycholog oraz Adrian Borowik, prezes fundacji dla rodzin i osób ze spektrum autyzmu.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica edukacja internet psychologia