Polskie Radio
Section05

Zbigniew Krajewski

"Niesamowite przeżycie". Serwis specjalny o Bitwie Warszawskiej

Polskie Radio przygotowało serwis specjalny upamiętniający Bitwę Warszawską. - To, co zobaczyli i czego doświadczyli polscy żołnierze na pobojowisku Bitwy Warszawskiej, uświadamiało im, z jakim zagrożeniem przyszło im walczyć i do czego mogłaby doprowadzić ekspansja bolszewików, gdyby nie zostali zatrzymani pod Warszawą w 1920 roku - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Bartłomiej Makowski, koordynator projektu.
Zobacz więcej na temat:  bitwa warszawska

Kazimierz Kowalski we wspomnieniach przyjaciół i słuchaczy

Jego gawędy i nocne audycje cieszyły się wielkim uznaniem słuchaczy Programu 1 Polskiego Radia. To dzięki pomysłowości i determinacji Kazimierza Kowalskiego światowa publiczność uczestniczyła w transmisji opery "Straszny dwór" Moniuszki, a kuracjusze w Ciechocinku mogli od lat 90. zanurzyć się w świecie opery i operetki dzięki festiwalowi jego pomysłu.
Zobacz więcej na temat:  Kazimierz Kowalski MUZYKA wspomnienie opera

Agroturystyka w Polsce. Skąd bierze się jej fenomen?

Coraz większą popularnością w naszym kraju cieszy się agroturystyka. Na wieś bardzo chętnie wyjeżdżają całe rodziny, a szczególnie dzieci. - W takim miejscu można zasmakować prawdziwego życia na wsi i wykopać ziemniaki na obiad, wydoić krowę czy nakarmić króliczki - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Natalia Sosin-Krosnowska, telewizyjna dokumentalistka, reżyserka i pisarka.
Zobacz więcej na temat:  wieś wakacje natura

"Lato z Radiem". Niezwykły jubileuszowy album z przebojami

"Lato z Radiem" w tym roku obchodzi jubileusz 50-lecia. Z tej okazji do sklepów trafił box zawierający pięć płyt CD. To pięć dekad muzycznego istnienia "LzR" - trzy ostatnie XX wieku i dwie pierwsze wieku XXI. Decyzja, które utwory umieścić na tych płytach z pewnością była jedną z najtrudniejszych, jakie kiedykolwiek przyszło podjąć twórcom repertuaru na tzw. płyty składankowe, ale efekt jest naprawdę niesamowity.
Zobacz więcej na temat: 

Aktywne życie na emeryturze. "Nie wyobrażam sobie siedzieć i patrzeć na liście"

Po 37 latach kierowania Domem Kultury i przejściu na zasłużony odpoczynek, nasz bohater wciąż zachowuje młodość i pogodę ducha. Jego pasją jest wytwarzanie instrumentów ludowych, natomiast kierowanie i granie w ludowym zespole "Małanka" powołaniem. - Dobrze jest, nie narzekam. Tylko chodzi o to, żeby zdrowie mieć - mówi Sergiusz Łukaszuk z Bielska Podlaskiego.
Zobacz więcej na temat:  senior Małgorzata Raducha zespół

Bronisław Cieślak prywatnie był nazywany Sławkiem. To nie dlatego, że grał Sławomira Borewicza

O niedawno zmarłym Bronisławie Cieślaku opowiada Dariusz Rekosz. - Poznałem go, kiedy miał 70 lat i wyprawiłem mu urodziny w Sławkowie, w Małopolsce - wspomina. - Tak się spodobały, taka fama poszła, że od tego czasu byliśmy zapraszani w różne zakątki Polski - wspomina. Przyjaźń spowodowała, że poznał rodzinne tajemnice Bronisława Cieślaka.
Zobacz więcej na temat:  aktor