Polskie Radio
Section05

zbiory

Aplikacja mPolona. Dyrektor Biblioteki Narodowej: to dostęp do 4 mln obiektów

- Pracuję w Bibliotece Narodowej ponad 30 lat i pamiętam, że moim przywilejem było wejście do magazynu rękopisów i wzięcie z półki dowolnego tekstu. Bardzo lubiłem korzystać z tego przywileju, a teraz każdy z państwa jest częścią tego niezwykłego doznania, jakim jest wzięcie z półki rękopisów - mówił w Dwójce dr Tomasz Makowski. Kierowana przez niego Biblioteka Narodowa wciąż rozwija aplikację mPolona na urządzenia mobilne.
Zobacz więcej na temat:  Biblioteka Narodowa Tomasz Makowski Paweł Siwek Polona cyfrowe aplikacja mobilna aplikacja Dwójka mPolona

Kolejne "białe kruki" dostępne bezpłatnie. Zbiory Książnicy Podlaskiej na rządowej stronie

Ponad 500 lat temu w Paryżu wydano godzinki - modlitwę do Najświętszej Marii Panny. Bogato zdobiona karta starodruku przedstawia zasypiającą Matkę Boską i fragment psalmu. Od zeszłego roku starodruk należy do Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku. Teraz dostępny jest bezpłatnie w zbiorach kronika.gov.pl.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA Ministerstwo Cyfryzacji KULTURA biblioteka

Prezes Izby Zbożowo-Paszowej o tegorocznych zbiorach zbóż: dramatycznie nie będzie

Wygląda na to, że w tym roku w Polsce zbiory zbóż będą na bardzo dobrym poziomie. – Dramatycznie nie będzie: planowaliśmy jakiś czas temu wysokie plony na poziomie 35 mln ton. Dokonaliśmy korekty 1-1.5 mln ton w dół, czyli w najbliższych zbiorach będzie 34-33.5 mln ton – mówiła w „Trójkowym komentarzu dnia” Monika Piątkowska, prezes Izby Zbożowo-Paszowej.
Zobacz więcej na temat:  Dariusz Wieczorkowski Trójka rolnictwo zboże żywność wojna na Ukrainie import

Co nowego znalazło się w zbiorach Muzeum Narodowego?

Muzeum Narodowe w Warszawie stale uzupełnia i rozbudowuje swoją kolekcję. W latach 2017–2022 do zbiorów zakupiono m.in. dzieła Marca Chagalla, Francisca Goi, Meli Muter, Wojciecha Weissa oraz Stanisława Wyspiańskiego. Wśród nabytków ostatnich lat znajdują się także obiekty tak różnorodne, jak unikatowa fotografia Nadara, intrygujące francuskie miniatury, kompletny serwis deserowy porcelany miśnieńskiej z połowy XVIII wieku lub przykłady XX-wiecznej polskiej sztuki użytkowej, np. meble projektu Edwarda Trojanowskiego i Edmunda Homy czy ceramika z Chodzieży i Ćmielowa. 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA SZTUKA Muzeum Narodowe w Warszawie wystawa Tomasz Miara Trójka