Polskie Radio
Section05

zbrodnia katyńska

Katyń. Premiera miniserialu „Sztafeta” zrealizowanego przez NCK

Narodowe Centrum Kultury zaprezentowało nową odsłonę kampanii społecznej „Pamiętam. Katyń 1940” połączoną z premierą filmu „Sztafeta”. To wyprodukowany przez NCK pięcioodcinkowy miniserial o Zbrodni Katyńskiej. O kampanii „Pamiętam. Katyń 1940” mówił w Polskim Radiu 24 prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Katyń Narodowe Centrum Kultury

„Zbrodnia katyńska była elementem szeroko zakrojonych represji sowieckich”

Marzec jest szczególnym miesiącem w historii zbrodni katyńskiej. 5 marca 1940 roku zapadła tajna decyzja najwyższych władz państwowych i partyjnych ZSRR o „likwidacji” tysięcy jeńców wojennych – m.in. oficerów Wojska Polskiego. 8 marca Sowieci wywieźli pierwszych 13 jeńców z obozu w Kozielsku, a 15 marca prawdopodobnie przeprowadzili już pierwsze rozstrzelania tych 13 oficerów. O zbrodni katyńskiej mówili w audycji Nos Kleopatry dr Bartłomiej Bydoń (Muzeum Katyńskie) i dr Witold Wasilewski (IPN).
Zobacz więcej na temat:  Katyń ZSRR II wojna światowa historia Polski

Prof. Szwagrzyk o ustawie o IPN: „Polski głos jest zbyt słaby”

- Kto by przypuszczał, że IPN w Polsce będzie obiektem troski rządu Stanów Zjednoczonych, Francji, Izraela czy Ukrainy? Mam wrażenie, że w narracji, którą toczymy, głos Polski jest zdecydowanie zbyt słaby - powiedział w audycji 24 Pytania wiceprezes IPN prof. Krzysztof Szwagrzyk. Odniósł się także do prac poszukiwawczych zespołu IPN m.in. na terenie Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Krzysztof Szwagrzyk IPN Ukraina Dorota Kania Łączka POLSKA

"Oficerowie mordowani w Katyniu byli pierwszymi niezłomnymi"

- Ubecy starali się wymusić od żołnierzy niepodległościowego podziemia zeznania, gdzie poukrywane są magazyny broni. Szukamy pamiątek, dlatego odwiedzamy miejsca bitew, by zyskać jak najwięcej śladów po żołnierzach „niezłomnych” – mówił w Polskim Radiu 24 szef Stowarzyszenia Grupy Historycznej Zgrupowania „Radosław” Tomasz Karasiński.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Żołnierze Wyklęci Katyń historia Polski NKWD

"Byli skazani nie tylko na śmierć, ale i na zapomnienie"

Mogiły polskich żołnierzy są rozsiane po całym świecie. W Katyniu i w kilku innych miejscowościach wiosną 1940 roku zostało rozstrzelanych 22 tysiące polskich oficerów. Byli skazani nie tylko na śmierć, ale i na zapomnienie. Przez wiele lat rodziny nie miały gdzie zapalić znicza swoim bliskim. Swoich poległych w Miednoje ojców wspominali w audycji Polacy w Świecie m.in. Halina Drachal i Andrzej Brodnicki.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Wszystkich Świętych Katyń historia Polski

"Komuniści przez wiele lat próbowali ukryć pamięć o zbrodni"

Wicepremier Piotr Gliński i ukraiński minister kultury Jewhen Nyszczuk oddali hołd ofiarom stalinowskich zbrodni, spoczywającym w podkijowskiej Bykowni. Pochowano tam pomordowanych w tzw. „operacji polskiej NKWD” z lat 1937-1938 oraz ludzi z tzw. ukraińskiej listy katyńskiej. W nekropolii spoczywają też ukraińskie ofiary komunizmu. Wizytę wicepremiera na Ukrainie relacjonował w PR24 Witold Banach (IAR).
Zobacz więcej na temat:  Piotr Gliński stalinizm NKWD Ukraina komunizm historia Polski bykownia

Piotr Gliński na Ukrainie. Uroczystości w Bykowni

W Bykowni pod Kijowem odbędą się dziś uroczystości upamiętniające Polaków zamordowanych w ramach zbrodni katyńskiej. Na Cmentarzu w Bykowni polska delegacja z Piotrem Glińskim uczci też Polaków zamordowanych w ramach operacji polskiej NKWD w latach 1937-38. Wicepremier odbędzie również serię spotkań z przedstawicielami władz Ukrainy. Tematem rozmów będą m.in. kwestie historyczne oraz sprawa poszukiwań i ekshumacji zmarłych.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT bykownia NKWD Ukraina Piotr Gliński

"Jeśli lęk władał ludźmi, to rządzący mogli żyć bezpiecznie"

Powstanie „Solidarności” spowodowało zmiany w polskiej szkole. - Groźne były te treści, które były zakłamane w podręcznikach, a nie te, które pominięto. Można wmówić ludziom, że mordowanych ludzi w Katyniu w ogóle nie było, lecz to zabójstwo na prawdzie i honorze – powiedział w audycji Pamiętaj, to „Solidarność” nauczyciel historii Krzysztof Jabłonka.
Zobacz więcej na temat:  Solidarność lata 80 PRL szkoła edukacja komunizm historia PRL historia Polski

80. rocznica „operacji polskiej” NKWD  

Dokładnie 80 lat temu, 11 sierpnia 1937 roku, radzieckie NKWD rozpoczęło „operację polską”, wymierzoną w Polaków zamieszkujących terytorium ZSRR. Jej efekt to co najmniej 111 tysięcy rozstrzelanych i 30 tysięcy wysłanych do łagrów w latach 1937 - 1938. Mówił o tym w Polskim Radiu 24 historyk Piotr Zychowicz z miesięcznika Historia Do Rzeczy.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski II wojna światowa ZSRR Katyń zbrodnie sowieckie zbrodnie wojenne NKWD

Ferdynand Goetel. "Niewygodny" świadek Katynia

Ferdynand Goetel był polskim prozaikiem, dramatopisarzem i publicystą. W 1943, za zgodą Delegatury Rządu na Kraj, wziął udział z ramienia Czerwonego Krzyża w misji niemieckiej, która badała groby polskich oficerów w Katyniu. Po wojnie dla Sowietów stał się niewygodnym świadkiem zbrodni katyńskiej. O losach Ferdynanda Goetla mówił w Polskim Radiu 24 Włodzimierz Domagalski, historyk.
Zobacz więcej na temat:  Katyń zbrodnie sowieckie ZSRR komunizm PRL Ferdynand Goetel