Polskie Radio
Section05

zbrodnie wojenne

TYLKO U NAS Niemcy nie mają wiedzy o II wojnie światowej. Wierzą, że ją wygrali, a ich przodkowie walczyli w ruchu oporu

Dowcip w PRL głosił, że "gdyby propaganda goebbelsowska była tak skuteczna jak komunistyczna, to Niemcy do dziś by nie wiedzieli, że przegrali wojnę". - Ale Niemcy dziś nie wiedzą, że przegrali wojnę. Wierzą, że zostali wyzwoleni. To, co u nas było dowcipem, we współczesnych Niemczech stało się rzeczywistością - mówi prof. Bogdan Musiał, historyk. Z kolei prof. Andrzej Przyłębski, dyrektor Instytutu De Republica, były ambasador RP w Niemczech, stwierdza, że "95 proc. Niemców nie zna skali zbrodni dokonywanych w Polsce".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa HISTORIA II wojna światowa historia Polski okupacja niemiecka III Rzesza Adolf Hitler Niemcy Olaf Scholz polityka polityka historyczna reparacje wojenne Andrzej Przyłębski społeczeństwo

Jakie straty poniosła Polska w czasie niemieckiej okupacji? "Skutki II wojny światowej Polska odczuwa do dziś"

W wyniku II wojny światowej Polska poniosła ogromne straty materialne i demograficzne. Piekło zgotowane Polakom przez niemieckich i sowieckich okupantów było ciosem dla polskiej kultury, zahamowany został rozwój gospodarczy, ucierpiał przemysł i rolnictwo, a dorobek wielu polskich obywateli został zniszczony lub zagrabiony. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski II wojna światowa reparacje wojenne II RP III Rzesza ZSRR

Rosjanie stosują tortury wobec dzieci? "Odnotowaliśmy 75 takich przypadków"

Przedstawicielka Prokuratury Generalnej Ukrainy Julia Usenko przekazała, że od lutego 2022 roku, czyli początku pełnoskalowej rosyjskiej inwazji, odnotowano 75 przypadków stosowania tortur przez najeźdźców wobec ukraińskich dzieci, przy czym aż 69 spośród nich dotyczy wydarzeń we wsi Jahidne w obwodzie czernihowskim, gdzie Rosjanie przetrzymywali lokalnych mieszkańców w piwnicy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT wiadomości Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2023 dziecko dzieci dzieciństwo prokuratura represje reżim Rosja Władimir Putin przemoc Europa

Zbrodnie rosyjskiego wojska kiedyś i dziś. "Sposób zachowania się nie zmienił"

W rocznicę podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow obchodzimy Europejski Dzień Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu. Po blisko 90 latach niewiele zmieniło się w polityce Kremla. Od początku inwazji na Ukrainę trwa więc gromadzenie dowodów i opisywanie losów dzisiejszych ofiar państwa. - Widzimy paralelę w zachowaniu żołnierzy Armii Czerwonej wobec Polaków. Niestety ten sposób zachowania się nie zmienił - mówi Kateryna Leontiewa, wiceszefowa Centrum Dokumentowania Zbrodni Rosyjskich.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Lekki Rosja Ukraina wojna na Ukrainie

Wiceszef MSZ: Katyń jest zbrodnią nierozliczoną, w tej sprawie trwają wielowarstwowe badania

Katyń jest zbrodnią wojenną, która powinna być doliczona do ogromnego rachunku krzywd - ocenił wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk po emisji serialu "Reset". Jak poinformował, w sprawie rozliczenia Rosji trwają bardzo szerokie, wielowarstwowe badania.
Zobacz więcej na temat:  Arkadiusz Mularczyk Katyń reparacje wojenne II wojna światowa Władimir Putin Rosja Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Białoruś nadal będzie przetrzymywać porwane ukraińskie dzieci. Łukaszenka czuje się bezkarny

Agencja "BiełTA", propagandowa tuba reżimu Aleksandra Łukaszenki przekazała w piątek porażające i brutalne słowa dyktatora. Według oświadczenia, deportacja ukraińskich dzieci z Donbasu na Białoruś była zaplanowaną operacją. W przyszłości takie akcje będą dalej organizowane. Zbrodniczy proceder Łukaszenka nazwał "rekonwalescencją". 
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Ukraina Aleksander Łukaszenka Władimir Putin dzieci wojna na Ukrainie

Po 79 latach doczekają się godnego pochówku. Na Woli odbędzie się pogrzeb zabitych podczas Powstania Warszawskiego

Na Cmentarzu Powstańców Warszawskich na Woli odbędzie się pogrzeb 9 osób, które zginęły podczas Powstania Warszawskiego. Uroczystości rozpoczną się w południe Mszą świętą w kościele Świętego Grzegorza Wielkiego, po której szczątki zostaną złożone do mogił. W uroczystości wezmą udział weterani walk o stolicę, przedstawiciele władz Warszawy i Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie pogrzeby II wojna światowa POLSKA społeczeństwo

MTK wyda kolejny nakaz aresztowania Putina? Chodzi o zbrodnie popełnione przez Grupę Wagnera

Głos Ameryki w czwartek poinformował, powołując się na prezesa Międzynarodowego Trybunału Karnego Piotra Hofmańskiego, że MTK może wydać kolejny nakaz aresztowania Władimira Putina - w związku ze zbrodniami wojennymi popełnianymi przez Grupę Wagnera.  
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Międzynarodowy Trybunał Karny Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2023 Rosja Władimir Putin Kreml Grupa Wagnera

ANALIZA Zagłada "skrwawionych ziem". Rząd zabiega o reparacje. Czy Niemcy uczynią zadość sprawiedliwości?

79. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego z jednej strony jest wydarzeniem podniosłym, wszak wspominamy tego dnia bohaterskich żołnierzy Armii Krajowej, walczących z niemieckim okupantem o wolną i niepodległą ojczyznę. Z drugiej zaś wywołuje przygnębienie, jako że przypomina obraz miasta ruin i hekatomby, do jakiej doszło zarówno w stolicy, jak i na całych - nawiązując do tytułu słynnej książki prof. Timothy'ego Snydera - "skrwawionych ziemiach" Rzeczypospolitej. Jest też okazją do podniesienia sprawy reparacji wojennych za doznane krzywdy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA reparacje wojenne rząd Rząd RP II wojna światowa okupacja niemiecka HISTORIA historia Polski Powstanie Warszawskie Arkadiusz Mularczyk MSZ Ministerstwo Spraw Zagranicznych Niemcy III Rzesza polityka

79. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Krzysztof Szczerski napisał list do członków ONZ

W przededniu 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego stały przedstawiciel Polski w ONZ Krzysztof Szczerski rozesłał list do wybranych członków tej organizacji walczących w II wojnie światowej. Ambasador podkreśla w nim, że Polska do dziś nie otrzymała adekwatnej rekompensaty za poniesione straty - informuje korespondent Polskiego Radia w Waszyngtonie, Marek Wałkuski.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie Niemcy II wojna światowa Krzysztof Szczerski dyplomacja ONZ ŚWIAT Europa

Niemieckie zbrodnie w Pomiechówku. Rodziny oddały hołd pomordowanym krewnym

Rodziny oddały hołd więźniom niemieckiego więzienia karno-śledczego w Forcie 3 w Pomiechówku. 79 lat temu Niemcy dokonali tam ostatniej masowej egzekucji, w której życie straciło 281 Polaków. W trakcie uroczystości został poświęcony cmentarz wojenny, na którym spoczywają szczątki Polaków zamordowanych 30 lipca 1944 roku.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa historia Polski POLSKA społeczeństwo

Wzrósł bilans rosyjskiego ataku na Krzywy Róg. Rakiety uderzyły tam w wieżowiec

Do 53 wzrosła liczba rannych po rosyjskim ataku rakietowym na Krzywy Róg w centralnej Ukrainie – powiadomiły władze regionu. Dotychczas wiadomo o czterech ofiarach śmiertelnych tego ataku na cele cywilne – budynek mieszkalny i placówkę oświatową. - Zabili cztery osoby. Rannych jest już 53. Pięcioro z nich to dzieci - powiadomił Serihj Łysak, szef władz obwodu dniepropietrowskiego.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Rosja Chersoń