Polskie Radio
Section05

Żołnierze Wyklęci

"Nie żałuję przeszłości". Mieczysław Cybulski ps. Ostry – jeden z ostatnich wyklętych

- Jeśli mówi się o Polsce, o ojczyźnie, to trudno żałować swoich czynów. Młodym ciężko zrozumieć, co się wtedy działo, ale chcę podziękować tym, którzy doceniają naszą przeszłość - mówił w rozmowie z Portalem PolskieRadio24.pl kpt. Mieczysław Cybulski ps. Ostry, jeden z ostatnich Żołnierzy Wyklętych.
Zobacz więcej na temat:  służba bezpieczeństwa komunizm stalinizm represje procesy polityczne

"Towarzystwo Niepokornych". Działalność Żołnierzy Wyklętych na Mazowszu

- Północne Mazowsze, jeśli chodzi o działania Żołnierzy Wyklętych, to przede wszystkim Mieczysław Dziemieszkiewicz "Rój" i działalność jego patroli. Był to patrol "Pilota", który działał w okolicach Nasielska, patrol "Kazimierczuka" - okolice Przasnysza, no i sam "Rój" - to jest Ciechanów i okolice - mówił w Polskim Radiu 24 dr Piotr Oleńczak, pełnomocnik wojewody mazowieckiego ds. kombatantów.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Arkadiusz Gołębiewski Jan Ruman HISTORIA historia Polski

69. rocznica śmierci mjr. "Łupaszki". Prof. Niwiński: całą odpowiedzialność wziął na siebie

- W trakcie trwającego blisko dwa i pół roku śledztwa zachował bardzo godną postawę. Zdawał sobie sprawę, że nie będzie mu dane przeżyć procesu. Winę za wszystkie zarzuty wystosowane wobec jego podkomendnych wziął na siebie - powiedział o ostatnich miesiącach życia legendarnego dowódcy mjr Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" prof. Piotr Niwiński z Uniwersytetu Gdańskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 HISTORIA historia Polski II wojna światowa Łukasz Sobolewski Armia Krajowa

"Nikt się nie łudził, że to było wyzwolenie". Dwie okupacje - niemiecka i radziecka - w relacjach świadków

Zapraszamy do wysłuchania fragmentów nagrań znalezionych w Archiwum Polskiego Radia, które są wyborem relacji na temat różnych wymiarów okupacji niemieckiej na ziemiach polskich w okresie II wojny światowej oraz następującej po niej okupacji sowieckiej, niesłusznie do dziś nazywanej jeszcze czasami "wyzwoleniem".
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Armia Krajowa Armia Czerwona III Rzesza okupacja sowiecka okupacja niemiecka Stanisław Broniewski Jan Olszewski Franciszek Niepokólczycki Józef Światło

Szef krakowskiego IPN-u: ks. Władysław Gurgacz żył nade wszystko wiarą

- Ks. Władysław Gurgacz, ps. Sem został skazany na śmierć 14 sierpnia 1949 r. Wyrok wykonano miesiąc później na dziedzińcu więzienia przy ul. Montelupich w Krakowie. - Poza tym, że był kapelanem podziemia niepodległościowego, był także malarzem, a nade wszystkim mistykiem - mówił w Polskim Radiu 24 o wybitnym duchownym dr Filip Musiał, dyrektor oddziału krakowskiego Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski komunizm Tadeusz Płużański Armia Krajowa Narodowe Siły Zbrojne

D. Kania o filmie "Ryngraf": zaczęło się od prezesa IPN

- Zaczęło się od prezesa IPN dr. Jarosława Szarka. Wręczając nagrodę im. Janusza Kurtyki, bardzo wzburzony mówił o znalezionym przez prof. Krzysztofa Szwagrzyka ryngrafie. Ja się postanowiłam zainteresować tą historią - mówiła w Polskim Radiu 24 Dorota Kania wyjaśniając motywację do zrobienia filmu "Ryngraf" o niesłusznie skazanym za kolaborację z Niemcami żołnierzu wyklętym.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KULTURA HISTORIA historia Polski Jan Ruman Arkadiusz Gołębiewski Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci Dorota Kania Krzysztof Szwagrzyk Jarosław Szarek

Andrzej Kołakowski: Romuald Rajs to żołnierz podwójnie wyklęty

- Można zastanawiać się skąd jest taka kampania nienawiści wobec żołnierza, który walczył z Niemcami i Sowietami. Pod tym względem Romuald Rajs jest żołnierzem wyklętym podwójnie - powiedział w Polskim Radiu 24 Andrzej Kołakowski, opozycjonista z czasów PRL. Gośćmi audycji byli również Wojciech Borowik ze Stowarzyszenia Wolnego Słowa i Andrzej Rozpłochowski, także działacz opozycji PRL.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski bitwa warszawska II wojna światowa lewica SLD Włodzimierz Czarzasty Warszawa