Polskie Radio
Section05

Żołnierze Wyklęci

PR24 Frekwencyjny sukces Biegów Tropem Wilczym. "Były nas tysiące"

W niedzielę 5 marca w Warszawie odbyła się kolejna edycja Biegu Tropem Wilczym. W największym biegu pamięci w całym kraju ponownie udział wzięło tysiące uczestników. - Biegły dzieci, seniorzy i całe rodziny. Radośnie, wspólnotowo upamiętniliśmy Żołnierzy Wyklętych. Nie przesadzę, gdy powiem, że były nas tysiące. To frekwencyjny sukces - mówiła w Polskim Radiu 24 rzecznik wydarzenia Barbara Konarska.
Zobacz więcej na temat:  Bieg Tropem Wilczym POLSKA Polskie Radio 24

Biegi Tropem Wilczym w całej Polsce

W ponad 350 miejscach w Polsce i za granicą mają miejsce biegi Tropem Wilczym. Celem inicjatywy, która świętuje jubileusz 10-lecia, jest upamiętnienie bohaterów antykomunistycznego powstania, w ramach obchodzonego 1 marca Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. List do uczestników i organizatorów Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych "Tropem Wilczym" napisał prezydent Andrzej Duda
Zobacz więcej na temat:  pomoc historia Polski POLSKA społeczeństwo Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Msza w intencji Żołnierzy Wyklętych w Warszawie. Liturgii będzie przewodniczył metropolita częstochowski

W Sanktuarium Św. Ojca Pio w Warszawie - przy ul. Generała Fieldorfa arcybiskup Wacław Depo metropolita częstochowski będzie celebrował o godz. 12.00 Mszę świętą w intencji żołnierzy wyklętych. Ksiądz Andrzej Kuflikowski, kustosz sanktuarium św. o. Pio w diecezji warszawsko-praskiej podkreślił, że tym wszystkim wielkim Polakom, wtedy wyklętym a dziś szanowanym, należy się pamięć, a nie ma lepszej formy pamięci jak ofiara Mszy świętej.
Zobacz więcej na temat:  Msza święta Kościół katolicki historia Polski Warszawa POLSKA społeczeństwo

"Tropem Wilczym". Pobiegną na wszystkich kontynentach, żeby upamiętnić Żołnierzy Niezłomnych

Już po raz jedenasty sportowcy i miłośnicy biegania staną na linii biegu "Tropem Wilczym", aby uczcić pamięć Żołnierzy Niezłomnych. - Frekwencja biegu jest tak galopująca, że opowiadamy o jakimś fenomenie, w który czasami trudno uwierzyć - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Barbara Konarska, ambasadorka biegu. W tym roku biegacze wystartują z 1000 miejsc na całym świecie.
Zobacz więcej na temat:  Karolina Rożej

"Prawdziwy partyzant" - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej o mjr Bronisławie Karwowskim

Major Bronisław Karwowski działał w konspiracji 10 lat. Od stycznia 1942 roku był w AK okręgu łomżyńskiego. Po rozwiązaniu AK wstąpił do Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. Kiedy kolega ze szkolnej ławki został szpiclem UB i zaczął wydawać kolegów, musiał uciekać z Łomży. Trafił do oddziału partyzanckiego. Aresztowany i skazany na 4 lata więzienia.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Urszula Żółtowska-Tomaszewska historia Polski

"Drogowskazem zawsze: Bóg, Honor, Ojczyzna" - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych. „Za krew przelaną w obronie ojczyzny” – napisał w lutym 2010 r. prezydent Lech Kaczyński, który podjął inicjatywę ustawodawczą w zakresie uchwalenia tego święta.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Urszula Żółtowska-Tomaszewska historia Polski

Festiwal Kultury Narodowej "Pamięć i Tożsamość". Wiemy, kto otrzymał Złoty Ryngraf

W środę wieczorem, w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych, galą, podczas której uhonorowano najlepszych twórców telewizyjnych i wręczono Platynowe i Złote Ryngrafy, zakończył się organizowany przez Telewizję Polską 3. Festiwal Kultury Narodowej "Pamięć i Tożsamość". Statuetką Złotego Ryngrafa wyróżniono dziewięć produkcji.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA KULTURA FILM Piotr Gliński Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Szef Muzeum Żołnierzy Wyklętych: chcemy przypominać o wyjątkowych ludziach

- To może brzmi górnolotnie, ale to są naprawdę sprawy wyjątkowe. Jeśli młody człowiek dojrzewa, rozwija się i potrafi takie pytanie postawić: czy są sprawy ważniejsze niż ta szczęśliwa codzienność? Czy są sprawy, dla których mogę zaryzykować wszystko, co mam, o czym marzę? O takich polskich bohaterach chcemy tutaj przypominać - mówił w Dwójce Janusz Kotowski, dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski muzeum Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce Muzeum Żołnierzy Wyklętych Paweł Siwek Dwójka

Senator PiS: przywracamy pamięć o Żołnierzach Wyklętych

- Dziś obchodzimy dzień, w którym staramy się nie tylko przywracać pamięć o tych żołnierzach, ale pokazać innym, jak ważne jest walczyć, a w tej walce odnosić zwycięstwo w wymiarze moralnym - mówił w Polskim Radiu 24 Włodzimierz Bernacki, wiceszef MEiN i senator PiS.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Adrian Klarenbach Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych POLSKA społeczeństwo II wojna światowa

Bohaterstwo Żołnierzy Wyklętych. Jarosław Krajewski: krytyczne głosy pod ich adresem wynikają z niewiedzy

Jarosław Krajewski z Prawa i Sprawiedliwości powiedział w Programie 3 Polskiego Radia, że Żołnierze Wyklęci byli wielkimi patriotami, którzy ciągle walczyli o niepodległą Polskę. Jego zdaniem głosy krytyczne pod ich adresem mogą wynikać z niewiedzy.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski zbrodnie sowieckie II wojna światowa Jarosław Krajewski POLSKA społeczeństwo Trójka