Polskie Radio
Section05

Mikołaj Kopernik musiał opuścić Toruń. Inaczej nie zostałby astronomem i uczonym?

Mikołaj Kopernik "świętuje" dziś 552. urodziny. Praktycznie każdy z nas zna go jako wybitnego astronoma, który zatrzymał Słońce i ruszył Ziemię. Ale czy wiemy, jaki był na co dzień? Dlaczego musiał opuścić Toruń? Ile za jego studia zapłacił wuj? Z jakiego powodu mógł zostać posądzony o herezje?
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek Zobacz także Mikołaj Kopernik Toruń Frombork Marcin Przewoźniak

"Hej! Co masz na sobie?" Zofia Urszula Komasa wie, co noszą nasi ulubieni bohaterowie filmów i seriali

Jak powstają filmowe kostiumy? W jaki sposób moda kształtuje ekranowe postacie i oddziałuje na odbiór bohaterów? W kolejnym odcinku podcastu "Hej, co masz na sobie" Zofia Urszula Komasa, ceniona kostiumografka, odkrywa kulisy swojej pracy i opowiada o najnowszych trendach w kostiumografii filmowej.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Zobacz także Weronika Puszkar podcast moda Zofia Komasa

Polskie Radio 24 Oblicza dezinformacji. Manipulują umysłami, podsycają strach

- Starają się podsycać nasze obawy, wskazywać częściowo wyimaginowane zagrożenia, czasem totalnie wyimaginowane; generalnie chodzi o zastraszanie nas różnymi czynnikami. A później, zarówno strona rosyjska, jak i białoruska, stara się wskazywać remedium [...] ta i ta partia, to i to środowisko, poprzez taką, a nie inną politykę, np. politykę prorosyjską, antyzachodnią, wybawi was, wyratuje - tak w Polskim Radiu 24 tłumaczył mechanizm dezinformacji i jej wpływ na społeczeństwo dr Michał Marek, ekspert NASK.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA nask dezinformacja cyberbezpieczeństwo media społecznościowe Polskie Radio 24

Переговори США-Росія: Сигнали, які нині лунають, не є оптимістичними, але про катастрофу говорити рано

Експерт Центру східних досліджень Тадеуш Іванський коментує зустріч в Ер-Ріяді американської та російської делегацій, підготовку до розмов Трамп-Путін, а також про роль Європи у мирному процесі
Zobacz więcej na temat:  політика війна РФ проти України

Czy jesteś częścią "hustle culture"?

Hustle culture to zjawisko, które promuje nieustanną pracę, samodoskonalenie i dążenie do sukcesu, często kosztem odpoczynku, równowagi i zdrowia psychicznego. Z jednej strony, hustle culture motywuje do działania i podjęcia ryzyka, ale z drugiej strony – prowadzi do wypalenia, lęku przed porażką i presji, by "być zawsze w ruchu". Pokolenie Z, przyzwyczajone do natychmiastowych efektów, jest szczególnie podatne na ten rodzaj presji. Czy "hustle culture" możemy się oprzeć? Goście: -  Barbara Doyle, psycholożka i psychoterapeutka - dr Ewa Odoj, filozofka oraz entuzjastka popularyzacji filozofii wśród młodzieży - Norbert Marek, Head of Talent, HR Hints - Antonina Janowska, uczennica Szkoły w Chmurze
Zobacz więcej na temat: