Czy psychika przesądza o sukcesie w sporcie? Rozmowa z Anną Kiełbasińską

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2024 19:57
Sportowcy muszą radzić sobie z presją, trudnościami, a bardzo często także z porażkami. Nie zawsze jest się pierwszym na mecie, choć każdy pracuje na to, aby stanąć na podium. Trudno stwierdzić, ile w sporcie zależy od ciała, a ile od głowy. O roli psychiki rozmawialiśmy z Anną Kiełbasińską, wicemistrzynią olimpijską z Tokio.
Anna Kiełbasińska o zdrowiu psychicznym i przygotowaniu mentalnym w sporcie zawodowym
Anna Kiełbasińska o zdrowiu psychicznym i przygotowaniu mentalnym w sporcie zawodowymFoto: mat. pras.

Anna Kiełbasińska zaczęła uprawiać sport przez zbieg okoliczności. Jak wyznała, w wieku 13 lat była to jedyna rzecz, w której się wyróżniała. - Wcześniej nie wdziałam w sobie niczego wyjątkowego, aż nagle na WF-ie i zawodach szkolnych zaczęłam wygrywać - mówi lekkoatletka. - Po moich pierwszych igrzyskach zrozumiałam, że bieganie to moje przeznaczenie.


Posłuchaj
36:44 czwórka młode głowy w czwórce 13.11.24 22.08.mp3 Anna Kiełbasińska o wytrzymałości psychicznej sportowca (Młode głowy w Czwórce/Czwórka)

 

Sportowa motywacja

- Trenowałam od dwudziestu lat; to oczywiste, że były momenty, w których brakuje motywacji. To nas odróżnia od amatorów. My musimy być systematyczni i zdyscyplinowani. Każdy trening ma znaczenie, to małe przystanki w drodze do sukcesu. - mówi Anna Kiełbasińska. - Jako sportowcy nosimy też ogromny ładunek emocjonalny. Zawsze nam zależy, ale często zdarza się, że nie osiągamy zamierzonego celu.

Wicemistrzyni olimpijska z Tokio stwierdza, że bardzo często była druga na mecie. - Pod koniec kariery zaczęłam myśleć, że zawsze byłam tylko druga. Ale za każdym razem był to dla mnie olbrzymi sukces, że przebyłam drogę, aby znaleźć się w tamtym miejscu - wyjaśnia Kiełbasińska.

Wbrew przeciwnościom

Najtrudniejszy, a zarazem najbardziej przełomowy moment w karierze Anny Kiełbasińskiej związany jest z jej chorobą autoimmunologiczną, która objawia się utratą włosów. Jak mówi biegaczka, to nieuleczalna schorzenie, które można jedynie wyciszyć. - To był bardzo duży wstyd dla młodej dziewczyny. Miałam ochotę się ukryć i skończyć ze sportem, ale dzięki osobom wokół mnie pokonałam te trudne chwile. Kiedy zrzuciłam z siebie ciężar ukrywania choroby, ona zaczęła się sama wyciszać - opowiada wicemistrzyni olimpijska.

Dobrostan psychiczny ma bardzo duży wpływ na wyniki i wykonanie sportowe. Poukładane sprawy prywatne pozwalają sportowcom skupić się na swojej pracy. Wszystkie przygotowania prowadzą do krótkiego momentu, jakim jest występ na stadionie. Jak twierdzi Kiełbasińska, to właśnie wtedy sportowcy muszą zapanować nad koncentracją, ogromną adrenaliną i stresem.

Zobacz także:

Koniec kariery

Anna Kiełbasińska chciała zakończyć karierę sportową po tegorocznych igrzyskach olimpijskich w Paryżu, jednak nie zdołała na nich wystąpić. Mimo przedwczesnego zawieszenia butów na kołku, gościni Czwórki jest usatysfakcjonowana swoją karierą. - Przez cały czas byłam w czołówce Polski, jak i świata. Uważam, że zrobiłam w sporcie wszystko. Teraz jestem ciekawa, co mogę zrobić w innej sferze swojego życia - zaznacza lekkoatletka.

***

Nazwa audycji: Młode głowy w Czwórce

Prowadzi: ZetKacper (Kacper Zembrzucki)

Gościni: Anna Kiełbasińska

Data emisji: 13.11.2024

Godzina emisji: 22.08

kajz

Czytaj także

Zaburzenia odżywiania. Jak sport może pomóc przezwyciężyć chorobę?

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2024 15:23
Zaburzenia odżywiania to złożony problem, który dotyka ogromną liczbę osób na świecie. Choć kojarzy się on z głodzeniem lub kompulsywnym jedzeniem, jego korzenie sięgają sfery emocjonalnej i psychicznej. Karolina Otwinowska w audycji "Rozgrzewka" Piotra Galusa opowiedziała o swoich doświadczeniach z anoreksją i wpływie sportu na powrót do zdrowia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak otwarcie rozmawiać o zdrowiu psychicznym?

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2024 20:59
Z okazji zbliżającego się Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego, w środowej audycji "Młode Głowy w Czwórce" poruszymy temat otwartości w rozmowach o zdrowiu psychicznym, które w wielu kręgach wciąż pozostaje tabu.
rozwiń zwiń