Kaja Gołuchowska: dzięki ciałożyczliwości poczujesz się pewna i wolna w swoim ciele

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2024 10:10
- Wszystkie ciała mają prawo być szanowane i akceptowane - mówi Kaja Gołuchowska, twórczyni internetowa i autorka popularnego podcastu "Rok dla ciała", z którą w audycji "Młode głowy w Czwórce" rozmawiamy o ciałożyczliwości.  
Kaja Gołuchowska opowiada o ciałopozytywności
Kaja Gołuchowska opowiada o ciałopozytywnościFoto: Magdalena Żelazowska/Czwórka

Kaja Gołuchowska to dziennikarka, felietonistka Forbes Women i autorka popularnego podcastu "Rok dla ciała", na którym promuje ciałożyczliwość polegającą na budowaniu zdrowej relacji z ciałem i krytycznym podejściu do sztucznie kreowanych, nierealnych standardów piękna. Kształtuje ciałopozytywną przestrzeń w świecie mediów, opowiadając o tym, jak czuć się dobrze we własnym ciele i kochać je takim, jakie ono jest. Jest też autorką akcji #NienawidzęBiegać, która zachęca do czerpania radości z ruchu bez presji kultury diet.

Posłuchaj
36:03 Młode Głowy w Czwórce 23.10.2024 Kaja Gołuchowska godz.22.04.mp3 Kaja Gołuchowska opowiada o ciałożyczliwośći (Młode Głowy w Czwórce/Czwórka)

 

Historie budowania miłości do ciała opisane na Instagramie

Osobista historia Kai dotycząca jej drogi do ciałożyczliwości rozpoczęła się od kupienia aparatu fotograficznego:

- Wszystko zaczęło się tuż po pewnym rozstaniu. Przeżywałam wtedy taki kryzys egzystencjalny. Wzięłam swoje wszystkie oszczędności, poszłam do sklepu z elektroniką i kupiłam aparat fotograficzny. Fotografia to była moja pasja z dzieciństwa, którą porzuciłam na rzecz pragmatyzmu. Potrzebowałam wrócić do kreatywności. I tak zaczęłam robić zdjęcia dziewczynom. To nie były zwykłe sesje. Ich temat opierał się na ciele i dotyczących go kompleksach. Dziewczyny opowiadały mi swoje historie o swoim stosunku do cielesności, zaburzeniach jedzenia, o zmaganiach ze zdrowiem psychicznym. Zaczęłam te historie opisywać na Instagramie. Zauważyła mnie Martyna Wyrzykowska z Fundacji SEXEDPL, która zaprosiła mnie do współpracy. Tak stworzyłam moje pierwsze reportaże zdjęciowe. Od tego zaczęła się ta przygoda - mówi gościni audycji. 

Zobacz także:

Rok dla ciała

Kaja w swoim podcaście opisuje, czym jest "normalne" ciało. Jej rozmowy z artystkami, badaczkami, aktywistkami, gwiazdami o układaniu swojej relacji z ciałem na nowo redefiniują myślenie o ruchu, standardach atrakcyjności i o tym, na jakich fundamentach należy budować pewności siebie.

Z założenia "Rok dla ciała" - jak zdradza gości audycji - miał być zupełnie prywatnym projektem, stanowiącym część autoterapii:

- Bardzo lubię czerpać w mojej pracy z osobistych doświadczeń. Wtedy czuję, że to, co powstaje, jest najbardziej autentyczne i najbardziej rezonuje z ludźmi. "Rok dla ciała" w ogóle nie miał być projektem medialnym. Powstał podczas mojej terapii. To był taki moment, w którym czułam, że mam już poukładane w miarę sprawy zawodowe, związkowe, przyjacielskie, ale czułam, że moja relacja z ciałem to jest nadal coś, co mi bardzo uwiera. Zrozumiałam, że przez całe moje życie traktuję moje ciało jako dodatek i coś, o czym myślę w ostatniej kolejności. Chciałam zmienić to podejście. Wymyśliłam więc sobie "rok dla ciała" jako taką myśl przewodnią mojego roku. Obiecałam sobie, że przez cały rok postawię ciało na pierwszym miejscu, że zaopiekuję się nim w sposób pozytywny. I tak zaczęła się ta podróż. Czytałam książki, rozmawiałam z ludźmi, szukałam nowych perspektyw i po jakimś czasie to we mnie dojrzało na tyle, że byłam gotowa wyjść i rozmawiać o tym również publicznie z różnymi ludźmi.


Ambasadorka ciałożyczliwości

Jak mówi w rozmowie Kaja Gołuchowska, propagowana przez nią ciałożyczliwość to dla niej zdrowa, oparta na trosce i szacunku relacja z ciałem. 

- Kiedy brak nam tej życzliwości, nasze ciało bardzo łatwo może stać się naszym więzieniem. Pamiętam doskonale momenty, kiedy będąc nastolatką, zamiast bawić się fantastycznie ze znajomymi na plaży, stresowałam się tym, że mam cellulit, fałdkę na brzuchu, włosek. Takie myślenie odbiera nam chwile radości. (…) Mogę powiedzieć na swoim przykładzie, że moja relacja z ciałem była zawsze bardzo skomplikowana. A teraz jestem osobą, która naprawdę patrzy na swój miękki brzuszek z czułością. Warto więc przepracować w sobie pewne rzeczy. Wykonanie tej pracy zajmuje trochę czasu, ale zapewniam, że warto, bo naprawdę zasługujesz na to, by poczuć się pewna i wolna w swoim ciele.

W dalszej części rozmowy Kacper Zembrzucki rozmawia z Kają Gołuchowską m.in. o tym, jak przełamać negatywne myślenie o ciele i budować z nim satysfakcjonującą relację, jak pracować z kompleksami i jak bez presji włączyć do swojego życia aktywność fizyczną. Audycja "Młode głowy w Czwórce" jak zwykle była też okazją do tego, żeby jej gościni opowiedziała o utworach, które mają dla niej szczególne znaczenie, i podzieliła się swoją ukochaną muzyką, która gra jej w duszy.

Zapraszamy do wysłuchania całości audycji!



***

Nazwa audycji: Młode głowy w Czwórce

Prowadzi: ZetKacper (Kacper Zembrzucki)

Gościni: Kaja Gołuchowska (felietonistka, autorka podcastu "Rok dla ciała")

Data emisji: 23.10.2024

Godzina emisji: 22.04

AGJ/wmkor

Czytaj także

Julia Kamińska: Dużo fajnych rzeczy w moim życiu dzieje się dzięki temu, że miałam odwagę udać się na terapię

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2024 19:03
- Trzeba zachęcać dzieci do tego, by nie wstydziły się korzystać z pomocy specjalistów. To może ratować im życie. Wstyd jest w ogóle strasznym narzędziem - mówi Julia Kamińska, która niedawno wystąpiła w Senacie w roli ambasadorki zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.     
rozwiń zwiń
Czytaj także

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Jak otwarcie rozmawiać o zdrowiu psychicznym?

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2024 12:02
Temat zdrowia psychicznego wciąż w wielu kręgach pozostaje tematem tabu. W Światowym Dniu Zdrowia Psychicznego przełamujemy je. Z Justyną Żukowską-Gołębiewską podpowiadamy, do kogo zwrócić się o pomoc i jak wspierać bliskich - swoim singlem "Nic nie zmieni?" włącza się w to również Julia Wieniawa.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Martyna Wojciechowska: jestem stworzona z porażek, z tego, co mi w życiu nie wyszło [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2024 11:56
Gościną audycji "Młode głowy w Czwórce" była Martyna Wojciechowska - dziennikarka, podróżniczka, aktywistka i założycielka Fundacji UNAWEZA. Rozmawialiśmy z nią o tym, jak ważna jest umiejętność sięgania po pomoc, również psychologiczną, i o tym, że to właśnie najtrudniejsze momenty w życiu bywają przełomowe.  
rozwiń zwiń