Na stacji antarktycznej Arctowskiego Nowy Rok świętują latem

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2024 12:02
Na Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego w sylwestrową noc nie ma fajerwerków, a nadejście Nowego Roku świętuje się często w gronie międzynarodowy. Właśnie ruszyła rekrutacja do jubileuszowej 50. wyprawy na Stację - można się zgłosić i wcale nie trzeba być naukowcem. 
Polska Stacja Antarktyczna im. Henryka Arctowskiego
Polska Stacja Antarktyczna im. Henryka ArctowskiegoFoto: Shutterstock/Stifos

Polska Stacja Antarktyczna im. Henryka Arctowskiego to jeszcze nie jest biegun południowy - od jego położenia stację dzieli 3000 km. Stacja naukowo-badawcza położona jest nad Zatoką Admiralicji na Wyspie Króla Jerzego w archipelagu Szetlandów Południowych, uruchomiona 26 lutego 1977. Daga Bożek, polarniczka, autorka "Polarniczek" i współautorka książki "Henryk Arctowski. W świecie myśli" miała okazję spędzić tam trochę czasu.


Posłuchaj
26:09 PR4_27.12.2024_8.17_Poranek_Czwórki 8.17.00 8.43.09.mp3 O wyprawie i życiu na Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego opowiada Daga Bożek (Poranek Czwórki/Czwórka)

 

- Pracowałam na polskiej stacji w latach 2015-2016, a mój pobyt tam był konsekwencją wcześniejszej wyprawy do Arktyki, i pobytu w tamtejszej stacji badawczej. Połknęłam tzw. "polarnego bakcyla" i bardzo chciałam zobaczyć drugą polską stację całoroczną. Konsekwentnie wysyłałam aplikacje, aż w końcu się udało - mówi Daga Bożek. - Pracowałam jako administrator stacji, to bardzo wdzięczna funkcja, jeśli lubi się robić wiele rzeczy na raz i mieć kontakt z ludźmi. To taki gospodarz stacji, który pełni też funkcję reprezentacyjną i gdy przybywają turyści, to ich oprowadza. 

Lato w Antarktyce

Dziś w Antarktyce mamy lato. Panująca temperatura jest dodatnia, do około pięciu stopni. - Pozornie jest dość ciepło, ale trzeba pamiętać, że wieją tam bardzo silne wiatry - nawet do 200 km/h. Wtedy oczywiście ze stacji się nie wychodzi. Temperatura odczuwalna jest dużo niższa - zdradza gościni Numera Raza. - Zimą panujące temperatury to około -10 do -15 stopni. 

Aktualnie stacja Arctowskiego jest modernizowana. To jeden wielki plac budowy. Lądowisko dla helikopterów jest wyłączone, ale nawet gdy działało to podstawową drogą, którą przybywa się do Stacji jest droga morska. - Ja płynęłam tam statkiem prawie 40 dni. Dziś często uczestnicy wypraw decydują się na lot do południowej Afryki i tam czekają na statek, którym później płyną około 2 tygodnie - opowiada Daga Bożek.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Crazy Nauka (@crazynauka)

 

Rekrutacja na stację - nie trzeba być naukowcem

Właśnie ruszyła rekrutacja do jubileuszowej, 50.wyprawy na Stację Polarną im. H. Arctowskiego. - To może być wyprawa życia. By znaleźć się na tej stacji wcale nie trzeba być naukowcem. Potrzebni są pracownicy techniczni - energetycy, informatycy, elektronicy, mechanicy, pracownicy administracji, asystencji terenowi - wymienia gościni Czwórki. - W czasie letnim na stacji jest bardzo dużo ludzi - nawet 30-40 osób. Wtedy też potrzebny jest kucharz, który doskonale zna się na żywieniu zbiorowym. W okresie zimowym na stacji zostaje około 10 osób, wtedy każdy ma dyżury w kuchni. 

Życie na stacji i Nowy Rok

Na stację wyjeżdża się zwykle w listopadzie lub na początku grudnia i pozostaje tam cały rok (grupa zimująca). - Uczestnicy tam pracują, ale też prowadzą codzienne życie, korzystają z wolnych weekendów i obchodzą święta - mówi Daga Bożek. - Święta obchodzone są bardzo tradycyjnie, czasami uczestniczą w nich naukowcy z innych państw, wtedy jest okazja by poznać ich świąteczne zwyczaje. Tradycją noworoczną w polskiej stacji jest spędzenie Nowego Roku u sąsiadów - w stacji brazylijskiej Ferazz, która leży po drugiej stronie Zatoki Admiralicji. Fajerwerków oczywiście nie ma ze względu na normy ochrony przyrody i okoliczną faunę.

Gościni Czwórki jest przekonana, że rozpościerające się wokół krajobrazy rekompensują tę "stratę". 

Na stacji antarktycznej obowiązuje polski kodeks pracy. Wszyscy pracownicy wykonują swoje obowiązki w określonych ramach czasowych - grafik naukowców jest nieco bardziej elastyczny, bo często ich praca zależna jest o okien pogodowych.  

Polska stacja antarktyczna to małe miasteczko, w którym rytm życia wyznaczają godziny posiłków. Podobni jest w pozostałych 11 stacjach innych krajów, które ulokowane są na Wyspie Króla Jerzego. - Naszymi najbliższymi sąsiadami są mieszkańcy stacji brazylijskiej i chilijskiej, sezonowo peruwiańskiej i amerykańskiej. Spotkania z nimi to okazja do poznania innych kultur, kulinarnych wymian  - zdradza polarniczka. 


***

Tytuł audycji: "Poranek Czwórki"

Prowadzący: Michał "Numer Raz" Witak 

Gość: Daga Bożek (polarniczka, autorka "Polarniczek" i współautorka książki "Henryk Arctowski. W świecie myśli")

Data emisji: 27.12.2024

Godzina: 8.17

pj/ gV

Czytaj także

Idzie śnieżna bieda. Wielkie zimy powrócą w 2050 roku

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2023 11:30
Za nami 2022 rok, który był piątym najcieplejszym rokiem odnotowanym przez badaczy. Lata mamy upalne, ciepłe jesienie, a i zimy nie przynoszą siarczystych mrozów i wielkiego śniegu. Zmiany klimatyczne wpływają na wiele dziedzin naszego życia. Niewykluczone, że narciarstwo stanie się sportem bardzo ekskluzywnym i drogim. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bezpieczeństwo w górach. O czym pamiętać przed wyruszeniem na szlak?

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2024 11:44
Zima za pasem, a razem z nią rozmaite aktywności w górach. Jak zachować bezpieczeństwo podczas wędrówek po górskich szlakach? O dobrym przygotowaniu przed wyruszeniem w drogę opowiedział Jacek Będkowski, organizator kursów lawinowych.
rozwiń zwiń