Żałoba w sieci. Jak dzisiaj wyrażamy swój żal?

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2024 14:04
W specjalnym wydaniu piątkowej audycji "Świat 4.0" porozmawiamy o tym, jak rozwój Internetu i social mediów wpłynął na dzisiejsze przeżywanie żałoby. Opowiemy Wam również o futurystycznych przewidywaniach naukowców. Uważają oni, że już za kilka lat dzięki połączeniu AI z ludzkim umysłem osiągniemy… nieśmiertelność. Zapraszamy!
Czy w dobie social mediów trywializujemy śmierć?
Czy w dobie social mediów trywializujemy śmierć?Foto: Shutterstock

W pierwszej części naszej audycji zastanowimy się nad tym, jak rozwój Internetu i socjal mediów zmienił nasze przeżywanie żałoby.

– W Polsce dzień Wszystkich Świętych przeżywamy prywatnie, ale i kolektywnie, jako społeczeństwo: kwesty na cmentarzach, rodzinne odwiedziny na grobach. Ale jednocześnie i tu przechodzimy cyfrową rewolucję: w sieci istnieją już wirtualne cmentarze, gdzie można za opłatą postawić pomnik, zapalić znicz. Portale społecznościowe też oswoiły śmierć: bliscy zmarłych mogą zmienić w ich profilu status na "in memoriam", a znajomi z sieci publikują tam kondolencje i wspomnienia. Mamy też transmisje pogrzebów live, a zapis z ceremonii możemy przechowywać w chmurze – mówi badaczka, Katarzyna Krzywicka-Zdunek (socjolożki.pl)

Czy przenoszenie żałoby w przestrzeń Internetu stanowi wyraz potrzeby powrotu do zbiorowego przeżywania śmierci? A może "wirtualne świeczki" i żałobne posty sprawiły, że zaczęliśmy zbytnio trywializować śmierć? Na te tematy porozmawiamy z Dorotą Peretiatkowicz – twórczynią instagramowej platformy "socjolożki.pl" – oraz Karoliną Małagocką, ekspertką w dziedzinie cyberbezpieczeństwa i prywatności w sieci.


Zobacz także:


Nieśmiertelność już za chwilę?

W ostatniej części naszej audycji (godz.17) porozmawiamy o nieśmiertelności, która zdaniem naukowców może być osiągalna już za kilka lat.

Ray Kurzweil to znany futurolog i wynalazca, który od dekad formułuje przewidywania dotyczące przyszłości technologii i ludzkości. Ma 76 lat, ale niespecjalnie przejmuje się wiekiem – uważa, że jego dusza trafi do chmury, gdzie będzie żyć wiecznie. Nie traci też optymizmu w kontekście przyszłości naszego gatunku. Jego prognozy w ostatnim czasie zdają się spełniać, więc warto poznać te najnowsze. Wynalazca wierzy, że dzięki postępowi technologicznemu, genetycznemu, robotyce i nanotechnologii ludzkość w ciągu najbliższych kilku lat będzie mogła osiągnąć nieśmiertelność poprzez połączenie AI z ludzkim umysłem. Jak naukowcy komentują te prognozy? Czy rzeczywiście wkrótce w naszych żyłach będą krążyć nanoboty, za sprawą których będziemy żyć wiecznie?



***

Na audycję "ŚWIAT 4.0 – NIEŚMIERTELNI?” w piątek (01.11) o godzinie 16.00 zaprasza Weronika Puszkar.

AGJ/wmkor

Czytaj także

Artyści, politycy, dziennikarze, duchowni. W 2023 pożegnaliśmy wiele wybitnych postaci

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2023 06:15
W ciągu ostatniego roku pożegnaliśmy wiele wybitnych postaci - artystów, twórców, bohaterów wojennych, duchownych i polityków. Ich śmierć poruszyła ludzi w całej Polsce. Chociaż nie są już z nami, w pamięci i w sercach pozostaną na zawsze, a do ich dorobku stale możemy wracać.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak przejść przez żałobę? Jak korzystać z relacji ze zmarłymi?

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2024 08:00
Żałoba i pożegnanie zmarłych jest wymagającą częścią naszego życia. Ułożenie swojej rzeczywistości na nowo po odejściu bliskiej osoby jest jednym z najtrudniejszych wyzwań, z jakim może się zmierzyć każdy z nas. Czy są na to jakieś sposoby?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dia de Muertos. Święto Zmarłych w Meksyku

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2024 20:41
Zbliża się Święto Zmarłych. Jak świętujemy je w Polsce, wszyscy wiemy - a jak świętują je w Meksyku? O tym opowiedziała nam Ola Synowiec.
rozwiń zwiń