"Obiady w czasach zarazy". Jak pomagać w czasie pandemii?

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2020 17:47
Grupa krakowskich studentów i wolontariuszy zebrała się spontanicznie za pośrednictwem mediów społecznościowych. Stworzyli bazę za pośrednictwem której udzielali pomocy potrzebującym w czasie izolacji.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Dream79

szanghaj dziewczyna chiny F 1200.jpg
Polka w Szanghaju. Weronika Truszczyńska o "mieście duchów"

Posłuchaj

09:04 _PR4_AAC 2020_06_21-09-15-39.mp3 Pomoc w czasie pandemii. Krakowscy studenci dla seniorów i potrzebujących (Tędy po trendy/Czwórka)

Mapa sąsiedzka pomoże dotrzeć do potrzebujących

W swoich mediach społecznościowych stworzyli mapę dzięki której prośby o pomoc kierowane są do wolontariuszy mieszkających w okolicy. Dla przykładu: gdy zgłasza się rodzina ze Starego Miasta, koordynatorzy przesyłają prośbę bezpośrednio do osób z sąsiedztwa. Każdy post oznaczony jest hasztagiem, by szybciej można było zorganizować pomoc dla potrzebujących. 

Paczki z żywnością, darmowe korepetycje, pomoc dla seniora

solar karol poziemski 1200.jpg
Solar o wyzwaniu rzuconym w sieci. Fenomen "szesnastek"

Zgłosić może się każdy. Administratorzy zapewniają pełną anonimowość. Adres i numer telefonu do rodziny przekazywany jest wyłącznie wolontariuszowi. Nie zdradzają szczegółów z życia prywatnego, informację na temat sytuacji lokatorskiej opisują wyłącznie za zgodą osób zainteresowanych. Pomoc kierowana jest do osób, które w wyniku pandemii straciły pracę lub znajdują się w trudnej sytuacji materialnej. 

Poza paczkami z żywnością, wolontariusze z całej polski udzielają darmowych korepetycji, dzielą się wytworami kultury, oferują robienie zakupów, pomoc w płaceniu rachunków czy wyprowadzaniu psa. Informacje o akcjach pomocowych w swoim mieście znajdziecie w mediach społecznościowych.

*** 

Tytuł audycji: Tędy po trendy

Prowadzi: Aleksandra Jasińska

Gość: Alicja Sędzikowska (koordynatorka projektu)

Data emisji: 21.06.2020

Godzina emisji: 10.15

ac

Czytaj także

Życie w rytmie hashtagów. Jak mu nie ulec?

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2016 10:30
Tym razem w "Dniu Kobiet" sprawdzamy, kiedy kreowanie wizerunku w sieci staje się niebezpieczne. A pytamy o to dr Annę Jupowicz-Ginalską, wykładowczynię public relations na Uniwersytecie Warszawskim oraz Agatę Daniluk, autorkę artykułu o pewnej młodej użytkowniczce mediów społecznościowych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Magdalena Sawicka i jej obrazy na ludzkim ciele

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2019 13:04
Magda Sawicka jest rysowniczką, tatuatorką, malarką, ilustratorką, ale także... instagramerką. - Najbardziej ufam jednak swojej ręce i swojemu oku. Przy tworzeniu moich prac nie korzystam z nowoczesnych programów komputerowych - mówiła w Czwórce. Jak więc łączy malarstwo z działalnością w internecie?
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Maska dla medyka". Hobby, które może pomóc

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2020 13:23
Na co dzień służą nurkom do uprawiania ich hobby, teraz mogą też być środkiem ochrony dla lekarzy albo aparatem do wspomagania oddychania u pacjentów. Jeśli dysponujesz takim sprzętem w domu, dołącz do zbiórki #Maskadlamedyka. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Studygram. Poradnik maturzysty na Instagramie

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2020 14:14
Czym jest studygram i jaką rolę odgrywają media społecznościowe w życiu maturzystów podczas kwarantanny? Czy czas izolacji to dobry czas do nauki, czy może stres związany z sytuacją na świecie paraliżuje i dekoncentruje?
rozwiń zwiń