Czym jest szczęście? Czy ten stan da się utrzymać na dłużej?
"Kryzys męskości" o którym mówił profesor Zimbardo jest zdaniem ekspertki wynikiem nieprzygotowania dzieci do nowych ról społecznych. Z tego powodu jako dorośli czują się niepotrzebni i zagubieni. - Młodzi mężczyźni źle czują się z pełnieniem nowych ról, ponieważ nie przygotowały ich do tego matki. Wielu mężczyzn bardzo lubi pełnić role opiekuńcze. Potrafią i chcą zajmować się wychowaniem dzieci i nie jest to dla nich tylko ojcowski obowiązek. Często jednak muszą mierzyć się z opiniami, że opieka nad domem i dziećmi to zajęcia "niemęskie".
Dorota Minta W walce o możliwość wyboru roli społecznej, zaczęliśmy negować tradycyjne wybory. Wolność polega na tym, że możemy sami zdecydować, w której z nich czujemy się dobrze
Gość Czwórki przekonywała, że jako społeczeństwo nadal mamy problemy z odczytywaniem własnych emocji i potrzeb. Tłumaczyła, że może to być źródłem problemów z akceptacją zmiany ról. - Mężczyźni muszą włożyć bardzo dużo wysiłku w to, żeby przekonać swoje otoczenie, że radzą sobie z dziećmi równie dobrze, co kobiety. A także o tym, że bycie z dzieckiem i umiejętność pokazywania mu świata wcale nie jest związana z płcią. To tylko nasz kulturowy nawyk - wyjaśniała.
Czy całkowita zmiana ról wychodzi nam na zdrowie? Jak czuje się mężczyzna w roli kury domowej? Co na to męskie ego? Jak ona patrzy na tego, który według tradycji powinien być głową rodziny? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.
***
Tytuł audycji: Strefa Prywatna
Prowadzi: Jakub Jamrozek
Gość: Dorota Minta (psycholog i psychoterapeuta)
Data emisji: 02.01.2018
Godzina emisji: 20.05
ac/kd