Łysienie o podłożu genetycznym jest bardzo podstępne. Bo włosy nie tyle nam wypadają, co kurczy się meszek Anna Mackojć
Łysienie w genach. Wygrane bitwy, przegrana wojna
Walczyć z wypadaniem włosów można tylko wówczas, gdy znamy jego przyczyny. Niestety, bardzo wiele osób trafia do trychologa zbyt późno, co zdecydowanie obniża szansę na podjęcie skutecznej terapii. - Badanie rozpoczynamy od sprawdzenia skóry głowy. Mamy do tego specjalne urządzenie, które przypomina mikroskop, ale służy do prześwietlania cebulek włosowych. Dzięki temu uzyskujemy obraz stanu organizmu i możemy określić źródło choroby - wyjaśnia gość Czwórki. - O ile to kwestia niedoboru witamin albo złej pielęgnacji, o tyle problem jest łatwy do rozwiązania. Ale kiedy w grę wchodzą geny, zaczynają się schody, bo w tej wojnie można opóźnić efekty, ale nie da się jej całkowicie wygrać - przyznaje.
Łosoś jest toksyczny, a jednak lepszy niż fastfood
Łysienie psychogenne. Włos też się stresuje
Inną formą utraty włosów jest łysienie psychogenne spowodowane stresem. - To dotyka każdą grupę wiekową. Nawet dzieci - ostrzega Anna Mackojć . - Na szczęście dysponujemy technologią, która sprawia, że te włosy odrastają - mówi.
Kiedy włosy "się gubią"
Jak pokazują badania, Polacy należą do czołówki łysiejących narodów, a utrata włosów dotyczy zarówno kobiet i mężczyzn. - Zaalarmować nas powinna sytuacja, w której sami dostrzegamy utratę włosów. I nie chodzi o to, że kilka z nich zostaje nam na szczotce, tylko że gubimy je w wannie, na poduszce, albo ściągamy z płaszcza - mówi ekspert i tłumaczy, co problemy z włosami mówią o naszym zdrowiu, co dla poprawy ich kondycji możemy zrobić sami w domu i jak pielęgnować łysinę.
Makijaż permanentny. Kto może się poddać temu zabiegowi i jak się za to zabrać?
***
Tytuł audycji: Dajesz radę
Prowadzi: Marta Hoppe
Gość: Anna Mackojć (trycholog i biotechnolog z Instytutu Trychologii)
Data emisji: 19.02.2020
Godzina emisji: 14.07
kul/ac