Współczesna nomadka żyje na walizkach i pisze książki dla dzieci

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2012 08:00
Gdy Rita Golden Gelman zaczęła swe podróże najbardziej nie lubiła jeść samotnie. Po 26 latach wędrówki już znalazła na to sposób. O życiu nomadki autorka książki "Zawsze o tym marzyłam" opowiada w Czwórce.
Audio

Ritę Golden Gelman możemy nazwać współczesną koczowniczką. To niezwykła kobieta, która podróżuje od 26 lat, nie ma stałego adresu. W podróży ma tylko to, co może spakować do walizki.  Nie wie, gdzie będzie za pół roku. Wiedziona jest instynktem. Podróżuje bez planu.

Podróżniczka Polskę odwiedziła przy okazji premiery swojej książki "Zawsze o tym marzyłam". Oldze Mickiewicz udało się spotkać z autorką.

Rita Golden Gelman intensywne podróże zaczęła w wieku około 50 lat, załamana wizją rozwodu. Podczas pobytu w Polsce wydawnictwo pomogło znaleźć jej rodzinę, u której mogłaby zamieszkać, nie chciała zatrzymać się w hotelu.

- Gdy zamykasz się w hotelu, nie poznajesz nikogo. Ja podróżuję, żeby spotykać ludzi. Staram się zatrzymywać w domach mieszkańców kraju, który akurat odwiedzam, żyć ich życiem jeść to, co oni - opowiada Amerykanka. - Staram się nie patrzeć na ludzi tylko przez okno autobusu, ale być najbliżej nich w ich domach, kuchniach.

Rita Golden Gelman formalnie zameldowana jest w domu swojej córki, tam płaci podatki, tam głosuje. Lubi mówić o sobie, że jest bezdomna, ale nie biedna. Żyje z pisania książek, bajek dla dzieci. Gdy ma ochotę zatrzymać się gdzieś na dłużej, wynajmuje mieszkanie.

Dziś podróżniczka opracowała już zestaw zasad, które pomagają jej w samotnych podróżach. Nigdy nie liczyła w ilu krajach była, ale wie, że wiele jeszcze przed nią. Posłuchaj audycji Kasi Dydo i Kuby Kukli "Stacja Kultura" i dowiedz się więcej o samotnym podróżowaniu i zasadach, dzięki którym po 26 latach podróży wciąż robi to z pasją.
(pj)

Czytaj także

Prawdziwa sztuka na bazarze

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2012 15:41
W Poznaniu przez dwa dni trwać będzie akcja "Kioski kultury", która jest częścią festiwalu "No women no art". Na jednym ze stoisk z papierowych warzyw i owoców można będzie stworzyć pocztówkę ze swoim portretem, a potem… wysłać ją do rodziny i znajomych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Żeby napisać tę powieść, musiałem poszaleć na Facebooku"

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2012 13:52
Jak "kciuk" może zmienić ludzkie życie i czy da się żyć poza siecią, to zagadnienia, które Piotr Czerwiński rozważa w książce "Pigułka wolności".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pocztówka od Lennona wylądowała w śmietniku

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2012 13:00
- Napisałem do Johna Lennona, a on mi odpisał - tak w skrócie brzmi historia wymiany "listów" Piotra Metza z liderem Beatlesów. Mało brakowało, aby pamiątka tej korespondencji przepadła na zawsze.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pewne podsumowanie polskiej fotografii

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2012 14:00
Adam Mazur, historyk, zdecydował się na 200 stronach książki opowiedzieć o polskiej fotografii po 2000 roku. Ta publikacja budzi wiele kontrowersji.
rozwiń zwiń