Aż 20 procent badanych w czasie wolnym spędza ponad siedem godzin dziennie w internecie Dominika Ochnik
Mężczyźni realizują także fantazje seksualne poprzez oglądanie stron o treściach pornograficznych, w sieci szukają też romansu. Domeną kobiet, jak wynika z badań naukowczyni, wydaje się być komunikacja. Czy rzeczywiście tak bardzo różnimy się pod kątem tego, czego szukamy w sieci?
- Kobiety bardziej od mężczyzn skupione na budowaniu relacji interpersonalnych i pozycji w grupie - mówiła doktor Dominika Ochnik z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Opolskiego. - Choć to, w jaki sposób korzystają z internetu diametralnie zmieniło się w trakcie kilku ostatnich lat - dodawała.
Im więcej mamy kontaktów w świecie wirtualnym tym szybciej się uzależniamy. To nie są normalne relacje, a korespondencja on-line Dominika Ochnik
- Na początku istnienia internetu niechętnie umieszczały w sieci informacje na swój temat. Przekazywanie takich danych było raczej domeną mężczyzn. Dziś ten trend całkowicie się odwrócił, zwłaszcza zwłaszcza młodych ludzi. Badania wskazują, że to młode dziewczęta częściej nadużywają internetu, niż chłopcy - mówiła.
Badania przeprowadzone na grupie nastolatków wskazują, że posiadanie powyżej 300 znajomych w sieci podnosi ich poziom kortylozu. To może prowadzić do chorób w świecie rzeczywistym Dominika Ochnik
Jak rozpoznać uzależnienie od internetu? Do do niego prowadzi? Jak na tle badań doktor Dominiki Ochnik prezentują się młode Polki i Polacy? Jakie strony w sieci odwiedzają najczęściej? Czy warto odciąć się od internetu i mediów społecznościowych? Więcej na ten temat w nagraniu rozmowy.
***
Tytuł audycji: "Strefa prywatna"
Prowadzi Jakub Jamrozek
Gość: doktor Dominika Ochnik (adiunkt w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Opolskiego, autorka pionierskich badań "Czynniki ryzyka uzależnienia od Internetu wśród adolescentów i młodych dorosłych z uwzględnieniem różnic płciowych").
Data emisji: 23.07.2019
Godzina emisji: 20.09
ac/kd