- Każda roślina jest narażona na wiele niekorzystnych zjawisk czy to pogodowych, czy szkodników - mówi gość Patryka Kuniszewicza. - W Polsce mamy około 2000 organizmów szkodliwych, które żerują i czekają tylko na tę naszą roślinę, aż ona zacznie rosnąć - dodaje.
Jest szereg substancji występujących naturalnie w przyrodzie, które są bardzo toksyczne, a jednocześnie część z nich stanowi naturalną ochronę, barierę dla rośliny, żeby naturalnie ustrzec się przed szkodnikami Aleksandra Morozow
By chronić uprawy naukowcy przez szereg lat obserwują naturę, wyciągają z tych obserwacji to co najlepsze, trochę przeformułowują. - Należy też zauważyć, że to, co wykształciła sama natura jest często bardzo toksyczne, np. muchomor - wyjaśnia ekspertka.
Środki ochrony roślin stosowane są też w rolnictwie ekologicznym, ich dobór jest bardziej restrykcyjny. Aleksandra Morozow podkreśla, że rośliny pryskamy wtedy, kiedy trzeba, bo taki jest wymóg Unii Europejskiej. Jak więc jest to kontrolowane? Czy trzy poziomy kontroli są wystarczające? Skąd ekspertka ma 100 proc. pewności, że to co jemy, to co trafia na nasz stół jest bezpieczne? Co wspólnego z pestycydami ma suma 200 milionów euro? O tym w rozmowie.
***
Tytuł audycji: Stacja Nauka
Prowadzi: Patryk Kuniszewicz
Gość: Aleksandra Mrowiec (Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin)
Data emisji: 03.08.2018
Godzina emisji: 12.16
pj/kul