Jak jest badane mięso, które jemy?

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2019 14:30
W ostatnim czasie w Polsce mięso z chorych krów trafiło do kilkudziesięciu miejsc. Pojawiły się więc pytania: czy przez to możemy się czymś zarazić? Jaka jest badane mieso, które trafia na nasze stoły?
Audio
  • Jak badane jest mieso? Czy jego spożywanie jest bezpieczne? (Stacja Nauka/Czwórka)
Dziś grupa inspektorów Komisji Europejskiej rozpoczyna pięciodniową kontrolę polskich ubojni.
Dziś grupa inspektorów Komisji Europejskiej rozpoczyna pięciodniową kontrolę polskich ubojni.Foto: shutterstock.com

Jak przekonuje gospodarz audycji, czerwonego mięsa powinniśmy jeść jak najmniej, białego odrobinę więcej. Powinniśmy dbać o sprawdzone miejsca zakupów, a w razie wątpliwości pytać sprzedających. Ostatnio często powracającym pytaniem jest: czy po zjedzeniu mięsa z nowotworem można zachorować na raka? Odpowiedzi dla Czwórki poszukała Weronika Puszkar. 

- Rak nie jest chorobą zakaźną -  mówi dr hab.n.med. Anna Wójcicka z Warsaw Genomics, Warszawski Uniwersytet Medyczny. - Musimy pamiętać, że komórka nowotworowa to jest po prostu komórka naszego organizmu, która nagle "uciekła" spod wszelkiej kontroli i zaczęła się nieprawidłowo dzielić i rosnąć. Żyje ona tak długo, jak żyje organizm. Mięso jest zwierzęciem, które nie żyje. A jeszcze na dodatek zostało lub zostanie jakoś przetworzone. Taka komórka jest komórką nieżywą, trudno powiedzieć, że ma jakikolwiek potencjał nowotworzenia. Nie ma możliwości, żeby się takim nowotworem zarazić - podkreśla. 

Magdalena Jarzynka-Jędrzejewska z poradni Dietosfera zwraca jednak uwagę na inne choroby, wynikające z braku odpowiedniej obróbki mięsa. Mówi o toksoplazmozie, listeriozie, salmonelli czy tasiemcu. Podpowiada, jak nie dopuścić do zakażeń. 

- Każde mięso jest badane kilkustopniowo - wyjaśnia profesor Danuta Kołożyn-Krajewska z SGGW. - Zaczyna się od badania żywego zwierzęcia. Po uboju, już w zakładzie mięsnym dzieli się tusze zwierzęcia na półtusze, lub ćwierćtusze. Na tych elementach wykonuje się badanie. Jeśli weterynarz widzi potrzebę, może dane mięso zgłosić do badania laboratoryjnego - dodaje. 

Po jakie mięso sięgać, by było bezpiecznie? Czy powinniśmy ograniczyć jego spożycie? O tym w materiale Weroniki Puszkar. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał: Weronika Puszkar 

Data emisji: 26.02.2018

Godzina emisji: 12.34

pj/kd

Czytaj także

Czarne porzeczki czy cytrusy? Czy witamina C pomaga w leczeniu?

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2019 08:00
Witaminę C zapobiegawczo i leczniczo stosuje wielu z nas. Jednak badania wykazują, że nie jest ona ani lekiem na grypę, ani nawet na przeziębienie. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy pedant miewa bałagan na biurku?

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2019 14:02
14 stycznia to dzień sprzątania biurka. Dla jednych to może przykry obowiązek, ale są też tacy, którzy nie mają czego sprzątać. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Żyrafy na liście zagrożonych gatunków. "Wymierają po cichu"

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2019 15:38
Od 2016 roku żyrafy znajdują się na liście gatunków zagrożonych. W ich przypadku naukowcy mówią o "cichym wymieraniu", ponieważ dramatycznej sytuacji nie towarzyszą właściwie żadne akcje społeczne.
rozwiń zwiń