Zagrożenie lawinowe - co oznacza i jak się ochronić?

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2017 15:54
Aura sprzyja uprawianiu zimowych sportów. Jednak choć polskie stoki nie są wysokie, tam też czeka na nas wiele niebezpieczeństw, m.in. lawiny.
Audio
  • Zagrożenie lawinowe. Jak sobie poradzić w górach? (Stacja Nauka/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Pixabay.com/Public Domain/Skeeze

zima śnieg dziewczyna 1200.jpg
Domowa krioterapia. Jak działa na nas zimno?

- Lawina to zjawisko, które powszechnie występuje powyżej granicy lasu. Zarówno w górach wysokich, typu alpejskiego, jak i niższych, np. w Beskidach - tłumaczył Michał Pluta ze Studenckiego Klubu Górskiego. Jak przekonywał, już w momencie, gdy śnieg w widoczny sposób zaczyna gromadzić się na stokach, możemy mówić o zagrożeniu lawinowym. - Dodatkowo zagrożenie to potęgowane jest przez wiatr oraz niskie temperatury, ponieważ już przy -8 stopniach Celsjusza śnieg dużo wolniej się wiąże, jest bardziej sypki - tłumaczył ekspert.

Jak każdy z nas może przyczynić się do zejścia lawiny i gdzie próbować się chronić, gdy zagrożenie lawinowe jest poważne? Co oznaczają poszczególne stopnie tego zagrożenia? Zapraszamy do wysłuchania nagrania materiału reporterskiego, który przygotowała Marta Hoppe.

Michał Pluta Ponad 90 proc. lawin wywołanych jest przez człowieka. Niekiedy jest to pojedynczy turysta, który po prostu wszedł na nieodpowiedni teren

***

Tytuł audycji: "Stacja Nauka"

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Data emisji: 18.01.2017

Godzina emisji: 12.40

kd/jsz


Czytaj także

Bez pokrzywy możesz tylko marzyć o motylach

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2016 13:54
- Chwastem możemy nazwać dowolny gatunek rośliny, który wyrasta nie tam, gdzie byśmy chcieli, żeby się pojawił - mówi Marcin Zych z Ogrodu Botanicznego UW.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Po co modyfikujemy genetycznie żywność?

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2016 14:01
W języku angielskim skrót GMO oznacza dokładnie "genetycznie modyfikowany organizm". Eksperymenty laboratoryjne nad genetyczną modyfikacją żywności zaczęto prowadzić 30 lat temu, a pierwszy raz trafiła ona na nasze stoły w latach 90. ubiegłego stulecia. Co dzisiaj wiemy o GMO?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak przechowywać dane? "Najlepiej w segregatorze"

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2016 15:30
Płyty CD, pendrivy, karty pamięci mają ułatwić nam życie. Czy są jednak niezawodnymi narzędziami do archiwizowania wspomnień?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Farbowanie włosów. Jak na głowie zaszaleć z głową?

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2017 13:30
W karnawale kobiety chętniej eksperymentują z fryzurami i kolorem włosów. - Farbowanie to nic innego jak reakcja chemiczna, którą musimy przeprowadzić na swojej głowie - tłumaczy fryzjerka i chemiczka Justyna Jabłonka.
rozwiń zwiń