Porada online na uczelni - gdy łapie Cię kryzys i lęk
Psycholog szkolny - "pierwsza deska ratunku"
- Obecnie na około 20 000 szkół dla dzieci i młodzieży na stanowisku psychologa zatrudnionych jest nieco ponad 10 800 osób. Oznacza to, że połowa uczniów i uczennic w Polsce nie ma do niego dostępu w przypadku kłopotów czy pierwszych oznak problemów ze zdrowiem psychicznym - mówi Mikołaj Wolanin, prezes Fundacji na Rzecz Praw Ucznia. - Tymczasem taka pomoc pierwszego kontaktu, z której można skorzystać bez zapisów i w każdej chwili, dla młodego człowieka jest niezbędna - podkreśla.
17:56 [CZWORKA]Czat czworki 2 grudzień 2020 psycholog.mp3 Zdrowie psychiczne młodych Polaków - jak o nie zadbać? (Czat Czwórki/Czwórka)
Dorośli mają wypracowane pewne schematy radzenia sobie z życiem, ale nie potrafią przekazać ich młodemu pokoleniu Oliwia Wyrzykowska
Z roku na rok przybywa młodych samobójców
Projekt ustawy opracowany przez Fundację na Rzecz Praw Ucznia zakłada, że zatrudnienie psychologa, z którego pomocy będą mogli korzystać uczniowie, będzie obowiązkiem każdej ze szkół. - Składaliśmy już petycje w tej sprawie, ale na razie nasze apele nie spotkały się z odzewem. Tymczasem statystyki są zatrważające: około 20 procent młodych ludzi boryka się z problemami psychicznymi, rośnie też liczba nieletnich, którzy targają się na swoje życie - wyjaśnia Oliwia Wyrzykowska, także z Fundacji na Rzecz Praw Ucznia. - Sytuację pogarsza też pandemia i społeczna izolacja, która uniemożliwia młodym kontakt z rówieśnikami.
Jak radzić sobie ze stresem w trudnych czasach?
Pandemia pogłębia problemy młodych
Szukanie pomocy u psychiatry, psychoterapeuty czy psychologa to najlepsze wyjście i - co najważniejsze - coraz mniej stygmatyzowane. Duża w tym zasługa influencerów i artystów, którzy otwarcie przyznają się do takich konsultacji i korzystania z psychoterapii. - Dla przeciętnego nastolatka, który nie radzi sobie z problemami, to psycholog szkolny jest pierwszym źródłem pomocy, a czasami nawet jedynym ratunkiem - dodaje rozmówczyni Piotra Firana.
Zobacz także:
26 proc. polskich uczniów przyznaje, że jest prześladowanych przynajmniej kilka razy w miesiącu Edyta Plich
W polskiej szkole kompetencje miękkie to fanaberie
O tym, że polscy uczniowie zmagają się z ogromnymi problemami, przekonuje także nauczycielka i pedagog z Towarzystwa Inteligentnej Młodzieży, Edyta Plich. Potwierdzają to także wyniki raportu PISA. - Jeśli chodzi o samopoczucie młodych ludzi jesteśmy na szarym końcu tego badania - uzupełnia. - Nasze dzieci i nastolatkowie mają problem z wiarą w siebie, z budowaniem dobrej samooceny oraz zdrowych kontaktów z rówieśnikami. A to są sprawy, których nie rozwiązuje się wtedy, kiedy się pojawią, takim zjawiskom należy zapobiegać dużo wcześniej - podkreśla gość Czwórki.
***
Tytuł audycji: Czat Czwórki
Prowadzi: Piotr Firan
Goście: Oliwia Wyrzykowska, Mikołaj Wolanin (Fundacja na Rzecz Praw Ucznia), Edyta Plich (nauczycielka, pedagog, Towarzystwo Inteligentnej Młodzieży)
Data emisji: 02.12.2020
Godzina emisji: 15.05
kul