17 września 1939. Gdy Rosjanie napadli na Polskę

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2019 08:00
Po 17 września 1939 roku mieszkańców terenów zajętych przez armię radziecką objął bezwzględny terror. Słowa Stalina "kto był Polakiem, ten zawsze będzie Polakiem" nie zwiastowały niczego dobrego. 
Audio
  • Dr Tomasz Łabuszewski opowiada o działaniach sowieckich na terenie Polski po 17 września 1939 roku (Zaklinacze czasu/Czwórka)
Krzyż Katyński. Cmentarz Wojskowy na Powązkach w Warszawie
Krzyż Katyński. Cmentarz Wojskowy na Powązkach w WarszawieFoto: NAC/domena publiczna

Przystąpiono do niszczenia wszelkich przejawów państwowości polskiej i likwidacji polskich elit. Od 1940 do 1941 roku aresztowano i wywieziono na wschód dziesiątki tysięcy Polaków. Workuta, Krasnojarsk, Czelabińsk, Magadan – to niektóre miejsca niewolniczej pracy i kaźni. Symbolem wszystkich sowieckich zbrodni stał się Katyń.

Zapraszamy do serwisu specjalnego Polskiego Radia - Katyń>>>

- Stalin rusyfikację i deportacje planował jeszcze przed II wojną światową - mówi dr Tomasz Łabuszewski, naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN. - Polska w ZSRR była przedstawiana jako jeden z głównych wrogów Rosji sowieckiej.  Pamiętajmy o "operacji polskiej" z lat 1937-38 - wtedy zginęło ponad 100 tysięcy obywateli Rosji sowieckiej pochodzenia polskiego. Ich jedyna winą było to, że byli Polakami - podkreśla. 

Gość Ani Hardej zwraca uwagę na kompleks Polski, który doskwierał Stalinowi, a który wynikał z wojny 1920 roku, kiedy to Polska uniemożliwiła rozlanie się czerwonej rewolucji po Europie.

Deportacje, aresztowania, wynaradawianie, morderstwa. Katyń, Twer, Charków. Ofiary można liczyć w setkach tysięcy. Co działo się w Polsce po 17 września 1939 roku? Jak wyglądała sytuacja na Kresach Wschodnich? O tym m.in. w nagraniu rozmowy.  

Zapraszamy do serwisu specjalnego Polskiego Radia: Polacy na frontach II wojny światowej>>>

***

Tytuł audycji: Zaklinacze czasu

Prowadzi: Anna Hardej

Gość: dr Tomasz Łabuszewski (naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN)

Data emisji: 14.09.2019

Godzina emisji: 14.10

pj


 

Czytaj także

Kopciuszek Krakowa czy miasto marzeń? Prawda o Nowej Hucie

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2019 17:30
Niektórzy mówią, że to Kopciuszek Krakowa, inni, że to bardzo niebezpieczne miejsce. Jaka jest prawda o Nowej Hucie?
rozwiń zwiń
Czytaj także

20 tys. zniczy zapłonie, by upamiętnić walczących o wolną Polskę

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2019 14:32
Równolegle w dwóch miejscach w Polsce 14 września zapłonie „Iskra Pamięci”. Wydarzenie ma upamiętnić ofiary radzieckich represji i walk o wolność Polski. Organizatorzy wydarzenia, Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo oraz Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza, zaprezentowali jego program i cel.
rozwiń zwiń