- Obchody Chińskiego Nowego Roku trwają około dwóch tygodni, a każdy dzień związany jest z innym wydarzeniem. To jest bardzo rodzinne święto - opowiada ekspertka z warszawskiego Muzeum Etnograficznego, organizatora Chińskiego Nocnego Targu. - Nasze wydarzenie będzie trwało w trakcie nocy chińskiej, czyli od 16.00 do 21.00 polskiego czasu - zdradza Zuzanna Krzysztofik.
Zuzanna Krzysztofik W Chinach kolejne lata powiązane są z konkretnymi zwierzętami. Według kalendarza księżycowo-słonecznego panuje tam 60-letni cykl, zatem zwierzęta powtarzają się, co 12 lat
Na uczestników Chińskiego Nocnego Targu czeka wiele atrakcji, m.in., warsztaty kulinarne, wróżby, horoskopy i malowanie lampionów. Jednym z centralnych punktów programu będą jednak pokazy chińskiej opery i tradycyjnego teatru cieni. - To jest zupełnie inny rodzaj ekspresji, łączącej muzykę, taniec, recytację, akrobatykę oraz sztuki walki. Tradycyjnie opera trwa nawet do kilku dni, a publiczność może żywo reagować na widowisko - tłumaczy zaproszona znawczyni chińskiej kultury.
A o czym opowiada tradycyjny teatr cieni i jak robione są występujące w nim lalki? Jak do obchodów Chińskiego Nowego Roku wkrada się technologia? Oraz jakie inne chińskie zwyczaje będzie można poznać w sobotę 25 lutego w Muzeum Etnograficznym w Warszawie? Tego dowiecie się z nagrania audycji.
***
Tytuł audycji: Stacja Kultura
Prowadzi: Michał Piwowarek
Gość: Zuzanna Krzysztofik (Muzeum Etnograficzne w Warszawie)
Data emisji: 24.02.2017
Godzina emisji: 10.15
jsz