Podcast a więzi społeczne i Twoja empatia

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2022 11:45
Naukowcy z Queensland University of Technology twierdzą, że osoby, które słuchają podcastów, mają większe poczucie sensu w życiu. Co słuchaczom dają podcasty?
Osoby, które regularnie słuchają podcastów zdają się być o wiele ciekawsze świata
Osoby, które regularnie słuchają podcastów zdają się być o wiele ciekawsze świataFoto: Shutterstock/eva_blanco

Badacze z Queensland doszli do bardzo ciekawych wniosków. Po licznych analizach uważają, że ci, którzy słuchają podcastów, tworzą paraspołeczne więzi z osobą prowadzącą dany podcast. Pytani o więzi społeczne twierdzili, że są one silniejsze, lepsze, a dotyczą nie tylko autora podcastu, ale ogólnego, lepszego samopoczucia w społeczeństwie. 

- Okazuje się, że osoby, które regularnie słuchają podcastów, zdają się być o wiele ciekawsze świata, wykazują większe potrzeby poznawcze - mówi Gabriela Biega, redaktorka serwisu well.pl. - Gdy słuchamy podcastów, możemy odnieść wrażenie, że uczestniczymy w bardzo ciekawej rozmowie. Osoby, które często przysłuchiwały się monologom czy rozmowom przedstawianym w podcastach, mają większą potrzebę przynależności - dodaje. 

Naukowcy z Queensland University of Technology, po szeregu analiz, stwierdzili, że osoby, które słuchają podcastów, bardziej lubią myśleć. - Im dłużej i częściej słuchamy podcastów, tym bardziej umacnia się nasza więź z prowadzącym, a to generuje nasze zaangażowanie społeczne. Następnie wpływa to na nasze poczucie sensu życia - tłumaczy ekspertka. 


Posłuchaj
03:45 czwórka pierwsze słyszę 12.12.2022.mp3 Jak wpływa na nas słuchanie podcastów? (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

Podcast jest często opisywany jako intymne medium, które ułatwia samodzielną narrację, osobistą eksplorację, dając jednocześnie słuchaczom poczucie szczególnej więzi z gospodarzem, autorem. Naukowcy zauważyli, że uczestnicy, który doświadczyli tego rodzaju połączenia, mieli także średnio wyższe wyniki w zakresie ugodowości. - Bliskość z podcasterem wskazuje na pewną łatwość odczuwania troski o innych - wyjaśnia rozmówczyni Marty Zinkiewicz. - Słuchacze "czują" swojego mówcę, czują się blisko niego. Odczuwają większą empatię, łatwiej jest im przekonywać się do tego, co ludzie do nich mówią - dodaje. - Są to też osoby bardzo towarzyskie, pragną towarzystwa, nawet gdy go wokół nich nie ma. Towarzystwo podcastera daje im poczucie przynależności. 


Posłuchaj Podcastów Czwórki >>>

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzący: Kamil Jasieński

Materiał: Marta Zinkiewicz 

Data emisji: 12.12.2022

Godzina emisji: 08.40

pj/kor

Czytaj także

Rozwój dziecka poprzez zabawę zabawkami. Podcast Idy Nowakowskiej

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2022 08:23
Jak ważna jest dla dzieci zabawa lalkami, miśkami, zwierzakami. Jakie kompetencje rozwija i dlaczego warto obserwować dzieci podczas tej zabawy? A także czy chłopcy również mogą bawić się lalkami i od kiedy dziecku powinien towarzyszyć bliski, przyjaciel do przytulania? Na te i wiele innych pytań odpowiada gość Idy Nowakowskiej w Polskim Radiu Dzieciom, Marta Żysko-Pałuba - psycholog i terapeuta. Rozmowa jest dostępna na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rapowana poezja Konopnickiej w Polskim Radiu. Muzyczny cykl Czwórki

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2022 10:00
Maria Konopnicka, poetka i nowelistka, jest jedną z patronek 2022 roku. W październiku przypada 112. rocznica śmierci pisarki. By uczcić jej pamięć, Damian Sikorski do cyklu "Konopnicka" zaprosił młode raperki, które wykonały wybrane teksty pisarki. Poezję Konopnickiej zarapowali dla nas: Maggy Moroz, Julia Mika i Pani Las, Guest Julka oraz duety Córy i Neonce. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Na stres i emocje - krok pierwszy: świadomy oddech

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2023 09:00
Stres jest nieodłączną częścią naszego życia, jednak to od nas zależy, jak sobie z nim poradzimy. W sytuacjach stresowych reagujemy różnie. Magda Maszczyn podzieliła stres na trzy tryby. Pierwszy z nich to tryb walki, drugi jest trybem uciekania od kłopotu, a trzeci, najgorszy z nich to tryb zamrożenia. - Stres jest odpowiedzią na jakiś bodziec. Jak reagujemy bardzo nieświadomie, to nasz mózg wchodzi z trybu bardzo otwartego, uczącego się w tryb alarmowy – mówiła na antenie Polskiego Radia Dzieciom mentorka i trenerka biznesu.  
rozwiń zwiń