Tak jak w niedzielę na polskich stołach królowały rosół i kotlet schabowy z ziemniakami, tak mieszkańcy Walencji od wieków zajadali się paellą Bartek Gołębiowski
Paella to nie przekąska
Tradycyjna paella pochodzi z rolniczych obszarów Walencji, a pomysł na to danie zrodził się z potrzeby szybkiego przyrządzania pożywnego posiłku. - To danie "ogromne", które można zrobić nawet na kilkaset osób. Przyrząda się je na ogromnych żeliwnych patelniach o średnicy nawet do dwóch metrów - opowiada Bartek Gołębiowski, trener kuchni hiszpańskiej.
18:45 CZWORKA Nie na zarty - 27.02.2021.mp3 Jak przygotować tradycyjną hiszpańską paellę? (Nie na-żarty/Czwórka)
Piękny złocisty kolor paelli nadaje nadroższa przyprawa świata czyli szafran. Ale można go zastąpić kurkumą Bartek Gołębiowski
"Bomba" gwarantuje wyśmienity smak
Mieszkańcy tego hiszpańskiego regionu bardzo przywiązani są do tradycji przygotowywania paelli i oburzają się, gdy widzą jakie wariacje na temat dania można spotkać w restauracjach na świecie. W oryginalnym przepisie na paellę muszą znaleźć się: duża, biała fasola podobna do pięknego jasia, pomidory, zielona, płaska fasola, mięso z kurczaka, mięso z królika, sól, oliwa, woda i szafran. - Podstawą tego dania jest ryż i to od jego smaku i sposobu przygotowania w dużej mierze zależy jakość paelli. Polecam ryż pełnoziarnisty, najlepiej uprawiany w okolicach Walencji, z gatunku "bomba" - podpowiada rozmówca Mateusza Kulika.
Posłuchaj także:
Paella to danie tak solidne, że powinno się ją podawać tylko w porze obiadowej, nie na kolację. I tak też - głównie w weekendy - jedzą ją Hiszpanie. Natomiast na potrzeby turystów hiszpańskie restauracje serwują paellę także w dni powszednie - zazwyczaj jako starter przed daniem głównym.
Meatless Paella / Paella wegetariańska / Tasty
***
Tytuł audycji: Nie na-żarty
Prowadzi: Mateusz Kulik
Gość: Bartek Gołębiowski (trener kuchni hiszpańskiej, Instutut Sztuki Kulinarnej)
Data emisji: 27.02.2021
Godzina emisji: 17.16
kul