Polskie Radio
Section05

Katarzyna Kobylecka

Sumo - najstarszy z japońskich sportów; projekt badawczy związany z wyspą Wolin; pierwszy w dziejach Kościoła synod biskupów; Zaprasza Katarzyna Kobylecka

Unikalne walki zapaśnicze wspomniane są już w pierwszych kronikach z VIII wieku i wiążą się z obrzędami rodzimej religii shinto. Bardzo szybko sumo zostało włączone do ceremonii dworskich, a potem cieszyło się dużą popularnością w czasach siogunów Tokugawa. Po restauracji władzy cesarskiej w 1868 roku wiernym kibicem walk sumo był cesarz Mutsuhito, co przyczyniło się do uznania tych zapasów za sport narodowy.
Zobacz więcej na temat: 

Jak przez lata zmieniał się warsztat Jana Matejki i stosowana przez niego technika? Dr Dorota Iwaniuk gościem Katarzyny Kobyleckiej

Tym zagadnieniom była poświęcona sesja naukowa na Zamku Królewskim w Warszawie, która odbyła się 7 kwietnia. Inspiracją dla wydarzenia - którego patronem medialnym jest Polskie Radio - stały się specjalistyczne badania przeprowadzone w ostatnich latach na obrazach Jana Matejki z zamkowej kolekcji.
Zobacz więcej na temat:  Jan Matejko malarstwo Zamek Królewski

Wspominamy prof. Łukasza Turskiego. Pomysłodawcę Pikniku Naukowego i współtwórcę Centrum Nauki Kopernik

Prof. Łukasz Turski, wybitny fizyk związany z Centrum Fizyki Teoretycznej PAN, specjalista w zakresie materii skondensowanej i mechaniki statystycznej, którego pasją stała się popularyzacja nauki, Wielki Przyjaciel Polskiego Radia, gość wielu naszych audycji, pomysłodawca Pikniku Naukowego i współzałożyciel Centrum Nauki Kopernik, zmarł 23 marca. 
Zobacz więcej na temat:  Łukasz Turski Robert Firmhofer Polska Akademia Nauk Centrum Nauki Kopernik Piknik Naukowy

Dynastia Jagiellonów. Jak wyglądali władcy z jednego z najważniejszych rodów Europy?

Dzięki współpracy historyków, artystów i ekspertów od sztucznej inteligencji po raz pierwszy możemy zobaczyć wiernie odtworzone wizerunki władców i władczyń z dynastii Jagiellonów, jednego z najważniejszych rodów w historii Polski i Europy Środkowej. Każdy portret powstał na podstawie szczegółowych analiz źródeł historycznych, opisów i artefaktów, które analizowała prof. Bożena Czwojdrak.
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także dynastia Jagiellonów Bożena Czwojdrak

Średniowieczne cmentarzyska na Mazowszu. Tajemnicze groby

Od prawie 150 lat badacze próbują rozwiązać zagadkę intrygujących grobów, które powstawały na Mazowszu od połowy XI do XIII wieku. W żadnym innym regionie średniowiecznej Polski nie ma tego typu cmentarzysk, na których pochówki wieńczy owalna lub prostokątna obstawa kamienna. Do tej pory takie konstrukcje przywodziły na myśl raczej skandynawskie niż słowiańskie praktyki sepulkralne. Kim byli ludzie kultywujący tę specyficzną formę obrządku pogrzebowego?
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także groby cmentarz Mazowsze Andrzej Buko

Budowanie skutecznej komunikacji między naukowcami a społeczeństwem

Prof. Magdalena Fikus i Robert Firmhofer zostali laureatami Wyróżnienia im. prof. Macieja W. Grabskiego. Jest ono przyznawane przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej za działania na rzecz rozumienia nauki w społeczeństwie, budowania zaufania do wiedzy naukowej oraz przybliżania wpływu nauki i uczonych na rozwój cywilizacyjny Polski.
Zobacz więcej na temat:  naukowcy Fundacja na rzecz Nauki Polskiej Robert Firmhofer Piknik Naukowy Dwójka

Poszukiwania fragmentów meteorytów. Niezwykłe odkrycie na Lubelszczyźnie

W ubiegłym tygodniu byliśmy świadkami dwóch niezwykłych rozbłysków na niebie. W nocy z 18 na 19 lutego kulę światła widzieli najpierw mieszkańcy Lubelszczyzny, kilka godzin później - Wielkopolski. To drugie zjawisko zostało spowodowane wdarciem się do ziemskiej atmosfery fragmentów rakiety Falcon 9, natomiast pierwsze sygnalizowało upadek meteorytu.
Zobacz więcej na temat:  meteoryt astronomia Falcon Szymon Kozłowski