Polskie Radio
Section05

17 września 1939

Hołd dla ofiar sowieckiego terroru. W Warszawie uroczystości przy Pomniku Poległym i Pomordowanym na Wschodzie

W 82. rocznicę agresji Związku Radzieckiego na Polskę odbędzie się uroczystość przy Pomniku Poległym i Pomordowanym na Wschodzie. 17 września 1939 roku na wschodnie tereny II RP wkroczyła Armia Czerwona. Tym samym zrealizowane zostały postanowienia tajnego protokołu paktu Ribbentrop-Mołotow, w którym Niemcy i ZSRR podzielili między siebie strefy wpływów.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo rocznica ZSRR Kresy Warszawa regiony mazowieckie historia Polski II wojna światowa

"Opór miał znaczenie polityczne". Piotr Kościński o obronie Grodna we wrześniu 1939 roku

- Polska miała jedną z silniejszych armii świata, ale słabszą od armii niemieckiej i sowieckiej. W obliczu agresji z dwóch stron nie mieliśmy szans na skuteczną obronę. Jednak opór, które stawiliśmy miał znaczenie polityczne. Rosyjska propaganda twierdzi, że skoro Polska nie walczyła, to nie było agresji 17 września 1939 roku. Jest to nieprawda, walki miały miejsce - mówił w Polskim Radiu 24 publicysta tygodnika "Idziemy" Piotr Kościński. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski II wojna światowa Grodno

"Moskwa wróciła do stalinowskiej narracji kłamstw". Rosyjska Duma wybiela rolę ZSRR w II wojnie światowej

Rosyjska Duma Państwowa przyjęła przepisy zakazujące porównywania ról, jakie w II wojnie światowej odegrały: Związek Radziecki i hitlerowskie Niemcy. Według rosyjskich historyków niezależnych - dokument wpisuje się w politykę Kremla, której celem jest tuszowanie stalinowskich zbrodni. Ustawę musi jeszcze przyjąć senat i podpisać prezydent.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja II wojna światowa Władimir Putin Związek Radziecki stalinizm Europa

81. rocznica agresji sowieckiej na Polskę. Historyk: 1 i 17 września 1939 r. są równorzędne

- 1 i 17 września 1939 r. są równorzędne. Nie można wytłumaczyć tych dat bez 23 sierpnia, a więc paktu Hitler-Stalin przeciwko Polsce i innym krajom. Wtedy podzielono strefy wpływów i zdecydowano o agresji na Polskę - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Wiesław Wysocki, historyk z UKSW.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA HISTORIA II wojna światowa agresja sowiecka historia Polski Związek Sowiecki społeczeństwo Tadeusz Płużański Polskie Radio 24

Dmitrowicz: w Rosji od lat powtarza się kłamstwa o naszej historii. Powinniśmy budować swoją opowieść

- Kłamstwa dotyczące sowieckiej agresji są powtarzane w Rosji od wielu lat, jak mantra. Niewiele różnią się od propagandy sowieckiej z czasów Związku Sowieckiego. My powinniśmy budować swoją opowieść i robimy to – mam nadzieję – coraz lepiej – powiedział w Polskim Radiu 24 historyk Piotr Dmitrowicz.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa ZSRR Niemcy historia Polski pakt Ribbentrop-Mołotow

Prof. Marciniak: rosyjska propaganda ws. 17 września jest niezwykle ważna w dzisiejszej polityce

- Jeśli dzisiaj (w Rosji) wspomina się o 17 września, to na ogół w tym kontekście, że 17 września Białoruś i Ukraina odzyskały swoje zachodnie granice. To jest często powtarzana fraza w dzisiejszych publikacjach. Zatem z punktu widzenia dzisiejszej polityki to jest niezwykle ważne - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Włodzimierz Marciniak.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rafał Dudkiewicz POLSKA dyplomacja polityka historyczna HISTORIA historia Polski II wojna światowa zbrodnie sowieckie zbrodnie wojenne

Prof. Bogdan Musiał: w 1939 roku Polska była zdana tylko na siebie

- Polacy liczyli na to, że do wojny wkroczą alianci zachodni, że nie skończy się na notach dyplomatycznych. Jeżeli by to się stało, to Sowieci raczej nie odważyliby się na nas napaść. Jednak Polska była zdana tylko na siebie, prawie ze wszystkich stron otoczona przez wrogów - powiedział w Polskim Radiu 24 historyk prof. Bogdan Musiał. 
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa ZSRR Niemcy historia Polski pakt Ribbentrop-Mołotow

17 września 1939. Historyk: Stalin do końca czekał na rozwój wypadków

- Gdyby postępy niemieckie w Polsce były gorsze lub pojawił się jakiś element nie do przewidzenia, nie jestem do końca pewien, czy Stalin w ogóle uderzyłby na Polskę. Do końca czekał na rozwój wypadków i chciał być pewny, że Niemcy rozstrzygnęły kampanię wrześniową - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Mikołaj Mirowski (Muzeum Historii Polski).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski II wojna światowa agresja sowiecka Związek Sowiecki pamięć Antoni Trzmiel Polskie Radio 24

"Wspominamy odwagę i bohaterstwo polskich żołnierzy". Ambasador USA w rocznicę sowieckiej agresji

- Wspominamy odwagę i bohaterstwo polskich żołnierzy, którzy dzielnie walczyli w obronie swojej ojczyzny i wolności przed rosyjskimi najeźdźcami - podkreśliła ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher w 81. rocznicę agresji ZSRR na Polskę.
Zobacz więcej na temat:  Georgette Mosbacher USA dyplomacja rocznica historia Polski pakt Ribbentrop-Mołotow Armia Czerwona ZSRR II wojna światowa POLSKA