Polskie Radio
Section05

17 września 1939

NASZ WYWIAD 17.09 to tylko początek fali zbrodni. Dr Kowalska: trzeba rozumieć, że walka o prawdę trwa, symbolem może być Ostaszków

- Myśląc o 17 września 1939 roku, należy mieć świadomość, że to jedynie początek kolejnej odsłony sowieckich represji, które trwały także w latach powojennych. Wiele z tych strasznych zbrodni pokrywa mgła tajemnicy. Walka o prawdę trwa - podkreśliła w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl dr Ewa Kowalska (Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN). Wskazała m.in. na niewiadome dotyczące Ostaszkowa.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo NKWD HISTORIA IPN ZSRR NASZ WYWIAD Związek Radziecki Rosja

"Suwerenność sieciowa chroni państwa przed współczesnymi rozbiorami"

- Globalizacja przyniosła światu współzależność instytucjonalną, cywilizacyjną, polityczną, militarną i gospodarczą. W Unii Europejskiej państwa dzielą się obowiązkami, oddają jakieś kompetencje, a w zamian mogą działać poprzez międzynarodowe instytucje. Zagrożeniem jest jednak utrata sprawczości państw i to można w jakimś sensie przyrównać do współczesnego rozbioru - mówił na antenie Dwójki Grzegorz Lewicki, ekspert ds. nowych technologii, filozof i publicysta.
Zobacz więcej na temat:  rozbiory Polski Dwójka historia Polski Michał Szułdrzyński

Spektakl "Oswobodzeni" – wojna bez przyzwyczajenia

– Zawsze istnieje rodzaj przyzwyczajenia się, nawet do najgorszych rzeczy. Ponieważ wojna trwa już od końcówki lutego, w naszej świadomości ona istnieje, z nią żyjemy. Bardzo ważne jest, aby o niej umiejętnie ciągle mówić, naciskać guzik "uwaga – to barbarzyństwo" – mówił w Dwójce aktor Leszek Zduń o spektaklu "Oswobodzeni", związanym z 83. rocznicą agresji ZSRR na Polskę i aktualnymi wydarzeniami na Ukrainie. 
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Paweł Siwek agresja sowiecka spektakl Instytut Pileckiego Dwójka Ukraina

"Orlęta. Grodno ‘39". Do kin wchodzi pierwszy film o sowieckiej agresji na Polskę w 1939 roku. Jak wyglądała obrona miasta przed wrogiem?

9 września 2022 do kin wchodzi film "Orlęta. Grodno ‘39" w reżyserii Krzysztofa Łukaszewicza. Najnowsza produkcja twórcy "Karbali" i współscenarzysty dzieła "Generał Nil" poświęcona jest bohaterskim obrońcom Grodna, którzy we wrześniu 1939 roku stawili opór wkraczającym do Polski wojskom sowieckim. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski II Rzeczpospolita II wojna światowa Grodno ZSRR zbrodnie sowieckie

"Psychologiczne obezwładnienie ludności polskiej". Prof. Kornat o sowietyzacji

- Chodziło o psychologiczne obezwładnienie ludności polskiej, by powiedzieć im, że są w mniejszości na tych ziemiach - mówił w Polskim Radiu 24 historyk prof. Marek Kornat. 22 października 1939 roku na terenach polskich, zagarniętych przez Związek Sowiecki na mocy paktu Ribbentrop-Mołotow przeprowadzono "wybory" do Zgromadzenia Ludowego Zachodniej Białorusi i Zachodniej Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski II wojna światowa II RP ZSRR

Dr Krzysztof Rak o działaniach Piłsudskiego: balansował między Niemcami a ZSRR, by wzmocnić pozycję Polski

- Okazało się na szczęście dla nas, że i Niemcy i Związek Sowiecki w owym czasie były za słabe, mocarstwa zachodnie też nie były gotowe na zmianę porządku europejskiego. Dzięki temu Piłsudski miał pewne pole manewru i starał się balansować pomiędzy Niemcami a Rosją - mówił w Polskim Radiu 24 dr Krzysztof Rak, historyk, autor książki "Piłsudski między Stalinem a Hitlerem". 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Rosja Antoni Opaliński ZSRR historia Polski Niemcy Józef Piłsudski II wojna światowa

"Demagogiczne i wierutne kłamstwo". Rzecznik IPN o komunikacie MSZ Rosji w sprawie 17 września 1939 r.

- Komunikat MSZ Rosji o realizowanej we wschodniej Polsce od 17 września 1939 r. "akcji wyzwoleńczej" jest kolejnym dowodem demagogicznego i wierutnego kłamstwa - podkreślił rzecznik IPN Rafał Leśkiewicz. To także element kłamliwej polityki historycznej uprawianej przez władze Federacji Rosyjskiej - dodał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA edukacja szkoła HISTORIA II wojna światowa ZSRR Niemcy Rosja IPN Instytut Pamięci Narodowej

Dr Łukasz Adamski: to mit, że Polska nie wypowiedziała wojny Rosji sowieckiej

- Ten mit zasadzał się na przekonaniu, że aby doszło do wojny, musi być ona wypowiedziana. Przypomnę, że Polska również nie wypowiedziała wojny Niemcom. Wojna po prostu się zaczęła. I tak samo było z Sowietami - mówił w Dwójce wicedyrektor Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia w 82. rocznicę wkroczenia wojsk sowieckich do Polski.
Zobacz więcej na temat:  1939 Jałta Łukasz Adamski Wacław Holewiński Dwójka

"Musimy to naprawić". Przemysław Czarnek apeluje o zmiany w edukacji historycznej w szkołach

- To, że odpuściliśmy edukację dzieci i młodzieży dotyczącą II połowy XX wieku to jest nasza zbrodnia na historii Polski. Musimy to naprawić - powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. - Przez pierwsze dwie dekady III RP prowadziliśmy politykę historyczną, która była antypolska - ocenił.
Zobacz więcej na temat:  Przemysław Czarnek Ministerstwo Edukacji i Nauki POLSKA edukacja szkoła HISTORIA II wojna światowa ZSRR Niemcy Rosja