Polskie Radio Dzieciom

Dzieci neuroróżnorodne. Jakie mają potrzeby i jakie stawiają wyzwania wychowawcom?

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2024 09:38
Jak zmienia życie rodzica, rodziny i szkoły po otrzymaniu diagnozy spektrum autyzmu u dziecka? Jakie są procedury uzyskania orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego i jak wspierać takich uczniów w edukacji, aby pomóc im osiągnąć sukcesy zarówno w nauce, jak i w życiu społecznym? Odpowiedzi na te i wiele więcej pytań udzielały: Magdalena Boćko-Mysiorska i psycholog kliniczny dr n. med. Anna Kaźmierczak-Mytkowska. Zapraszamy!
Zaburzenia ze spektrum autyzmu wpływają na sposób, w jaki osoba postrzega świat, komunikuje się z innymi oraz zachowuje się w różnych sytuacjach.
Zaburzenia ze spektrum autyzmu wpływają na sposób, w jaki osoba postrzega świat, komunikuje się z innymi oraz zachowuje się w różnych sytuacjach. Foto: Shutterstock/Monkey Business Images

Jako neuroróżnorodne określa się osoby, których systemy neurologiczne funkcjonują inaczej, niż ma to miejsce u osób neurotypowych. To osoby z dysleksją, dyskalkulią, spektrum autyzmu lub z ADHD. Co to znaczy że dziecko jest Neuroatypowe? Jak wspierać takie dziecko w domu i szkole? Czego rodzic powinien oczekiwać od placówki i dlaczego pojawia się coraz więcej dziećmi z orzeczeniami?

Okazuje się, że oprócz dzieciom diagnozę można i należy stawiać osobom dorosłym, które funkcjonują w swoich grupach zawodowych. - Często się zdarza, że podobne zaburzenia możemy też dostrzec u rodziców, chociaż oni mają już narzędzia aby lepiej radzić sobie ze swoim zachowaniem i emocjami. Dziecko nie potrafi ale tym bardziej po postawieniu diagnozy mamie, łatwiej mu zrozumieć swoją przypadłość - powiedziała Magdalena Boćko-Mysiorska.

Tymczasem jak dodała dr n. med. Anna Kaźmierczak-Mytkowska nie będziemy mówić do dzieci specjalistycznym językiem, ale tak żeby zrozumiało swoją osobowość chodzi o to żeby wejść trochę do jego świata i w tym świecie pobyć w taki sposób żeby lepiej zrozumiało ono i przyswoiło to co powiem. I powinniśmy zostać uważni na słowa bo dzieci są bardzo wrażliwe Tym bardziej kiedy trudno mu czasami przyjąć komunikaty Nie będziemy mówić specjalistycznym językiem dziecku i opowiadać bo to nie ma najmniejszego sensu. Ale chodzi o to żeby wejść trochę do jego świata i w tym świecie pobyć w taki sposób żeby dziecko lepiej zrozumiało i przyswoił o to co powiem. I możemy zostać uważni na słowa bo dzieci są bardzo wrażliwe na słowa zwłaszcza jeśli są tym bardziej wrażliwe zasadniczo i bardzo trudno czasami przyjąć komunikaty

Zaburzenia ze spektrum autyzmu wpływają nie tylko na postrzeganie świat, ale także komunikacje z innymi oraz zachowanie się w różnych sytuacjach. Wspieranie uczniów z neuroróżnorodnością taką jak autyzm stanowi wyzwanie dla nauczycieli, rodziców i specjalistów, którzy muszą dostosować swoje metody pracy, aby odpowiedzieć na indywidualne potrzeby ucznia. 


W "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom, pojawił się również temat prawa pacjenta. Zanim wybierzemy się do szpitala, lekarza, a może po skierowanie do specjalisty - poznajmy prawa swoje i swojego dziecka. Co jest naruszeniem praw pacjenta? Do czego pacjentowi jego prawa? W czym może pomóc rzecznik praw pacjenta? Czy rodzic może odmówić leczenia dziecka? Co grozi za nie leczenie dziecka i jakich przypadkach można kogoś skierować na lecenie psychiatryczne? W "Strefie Rodzica" opowiedziała o tym: Urszula Rygowska-Nastulak zastępca dyrektora Departamentu Postępowań Wyjaśniających RPP.

A więcej o tym można posłuchać w zapisie całej audycji:

Posłuchaj
119:34 [DAB]Dzieciom (PCM) 7 wrzesień 2024 21_00_40.mp3 W "Strefie Rodzica" Magdalena Boćko-Mysiorska i dr n. med. Anna Kaźmierczak-Mytkowska - Psycholog kliniczny, psychoterapeuta dzieci, młodzieży i rodzin, Dyrektor Medyczny ds. dzieci i młodzieży
 

* * *  

Audycja: Strefa rodzica
Prowadzi: Marta Powałowska
Goście: Magdalena Boćko-Mysiorska i dr n. med. Anna Kaźmierczak-Mytkowska - Psycholog kliniczny, psychoterapeuta dzieci, młodzieży i rodzin, Dyrektor Medyczny ds. dzieci i młodzieży oraz Urszula Rygowska-Nastulak zastępca dyrektora Departamentu Postępowań Wyjaśniających RPP
Data emisji: 7.09.2023
Godzina emisji: 21.00

***

Od ponad dziewięciu lat Polskie Radio Dzieciom wspiera rodziców w trudnej codzienności, nadając audycję "Strefa rodzica", w której praktykę naszego życia można skonfrontować z teorią i wieloma dobrymi radami. Zadajemy wnikliwe pytania specjalistom, dotyczące szeroko rozumianego rodzicielstwa, wychowania czy zdrowia. W wakacje, które sprzyjają różnym aktywnościom rodzinnym, rozmawiamy również o tym, jak zadbać o bliskość w relacji partnerskiej, czy prawach osób podróżujących.

Więcej podcastów "Strefa rodzica - Rozmowy z ekspertami" na platformie podcasty.polskierdio.pl. 

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!


Zobacz także
Czytaj także

Kompetencje przyszłości i trudności codzienności, czyli jak się uczyć języków obcych skutecznie?

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2024 15:11
To co zraża nas do mówienia w obcym języku to obawa przed popełnianiem błędów. Tymczasem zdaniem Jędrzeja Cytawy, poligloty, nie ma nic lepszego niż usłyszenie w odpowiednim momencie poprawki do swojego źle wypowiedzianego zdania w obcym języku, bo to jest idealny moment żeby lepiej zapamiętać. - Nie bójmy się popełniać błędów - ostrzegał gość Polskiego Radia Dzieciom w audycji wieczornej "Stefie Rodzica". Zapraszamy!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Początek roku szkolnego: oczekiwania, nadzieje i rozczarowania

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2024 20:22
Pierwsze tygodnie szkoły to nie tylko nowe emocje i doznania dla uczniów, ale też nauczycieli. Jak nie zawieźć pokładanych nadziei, jak zainteresować szkołą najmłodszych i utrzymać uwagę dojrzalszych uczniów? O tym opowiedział w "Strefie Rodzica" Radosław Potrac - polski nauczyciel, społecznik, animator aktywności lokalnych, redaktor artykułów historycznych. W 2023 uhonorowany tytułem Nauczyciel Roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Nikt nie jest wykluczony", czyli rzecz o podstępnych i męczących przypadłościach.

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2024 08:00
Jeśli dziecko od dłuższego czasu męczy uporczywy kaszel lub wodnisty katar, to nie musi być kolejne przeziębienie. Te objawy mogą świadczyć również o alergii. Jakie czynniki najczęściej powodują alergię u dzieci i jak złagodzić uciążliwe dolegliwości opowiadał w Polskim Radiu Dzieciom prof. Adam J. Sybilski - pediatra, alergolog; Kierownik Kliniki Chorób Dziecięcych z Centrum Alergologii CSK MSWiA w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Psycholog: "Modą wyrażamy to co mamy w głowie". Jak pomóc odnaleźć dziecku swój styl?

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2024 13:55
- Nie na wszystko powinniśmy pozwalać dzieciom w kwestii ubioru, bo są pewne zasady, które obowiązują chociażby w szkole - mówiła w Polskim Radiu Dzieciom Ada Jakimowicz, dyplomowana psycholożka i psychoterapeutka. A o tym jak rozmawiać z dzieckiem na temat jego stylu i czego możemy się uczyć od siebie nawzajem w kwestii mody można posłuchać w "Strefie Rodzica".
rozwiń zwiń