Polskie Radio
Section05

1945

Karolina Ćwiek-Rogalska: opowiadam w tej książce cudze historie, tropiąc swoją własną

- To książka, którą zawsze chciałam napisać. Książka, która dotyczy tematu nurtującego mnie od wielu, wielu lat, naukowo i prywatnie, bo jest o miejscu, z którego pochodzę. Książka, która pozwala mi opowiadać cudze historie, tropiąc swoją własną - mówiła w Dwójce dr Karolina Ćwiek-Rogalska, autorka książki "Ziemie. Historie odzyskiwania i utraty".
Zobacz więcej na temat:  Monika Zając Wałcz Karolina Ćwiek-Rogalska Pomorze Zachodnie Dwójka KULTURA literatura KSIĄŻKA

78 років тому Червона Армія зайшла до зруйнованої Варшави

Червоноармійці, які у вересні 1944 року дислокувалися на східному березі Вісли, могли допомогти полякам звільнити місто ще під час Варшавського повстання
Zobacz więcej na temat:  Польща поляки Друга світова війна СРСР радянський союз Червона армія Німеччина німці 1944

Posłuchaj wspomnień Szpilmana ze stycznia 1945 roku

- 17 stycznia nie zdawałem sobie sprawy z tego, że Warszawa jest wolna. 20 stycznia rano, gdy się obudziłem, usłyszałem, że mnóstwo ludzi chodzi po ulicy, jakieś krzyki i ruch. Podszedłem do okna i rozpłakałem się. Poczułem się wolnym człowiekiem - Władysław Szpilman wspominał w 1958 roku na antenie Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Władysław Szpilman Warszawa II wojna światowa Powstanie Warszawskie Armia Czerwona skarby archiwum historia

TYLKO U NAS Pijana okupacja. Przestępstwa Armii Czerwonej w powojennej Polsce

– Pojedyncze gwałty i rabunki zdarzały się już wcześniej, ale wzrost demoralizacji rozpoczął się wraz z zakończeniem wojny – powiedział w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl prof. Marcin Zaremba. – To okres nieprawdopodobnej fali gwałtów, przemocy, grabieży, napaści na pociągi. Raporty urzędowe nazywają go "pijaną okupacją".
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Armia Czerwona II wojna światowa

Michał Wójcik: "Niemcy opętane" to bardzo poważna książka

- Ta książka próbuje odpowiedzieć na pytanie, dlaczego w Niemczech zaraz po wojnie pojawiło się tylu jasnowidzów, cudotwórców, różnych zjawisk paranormalnych. Gdyby UFO było wtedy modne w Niemczech, tak jak było w Stanach, to pewno latałyby tam też latające spodki - mówił w Dwójce historyk i dziennikarz o książce Moniki Black pt. "Niemcy opętane. Przerażające duchy przeszłości w Niemczech po drugiej wojnie światowej".
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Dwójka Niemcy Jakub Kukla KULTURA

Powojenne Nadodrze, czyli Polski Dziki Zachód

- Czytając źródła z pierwszych powojennych lat, natrafiłam na pojęcie "Dziki Zachód". Na początku było ono powszechnie stosowane przez dziennikarzy, publicystów, samą ludność, ale też przez elementy propagandy, które w ten sposób zachęcały do osiedlenia się na Ziemiach Zachodnich. Z czasem jednak "Dziki Zachód" zaczął kojarzyć się nie za dobrze - mówiła prof. Beata Halicka, autorka monografii o sytuacji na Nadodrzu w latach 1945-48.
Zobacz więcej na temat:  Antoni Dudek Dziki Zachód Dwójka 1946

Grzegorz Piątek: tytuł tej książki jest w lekkim cudzysłowie

- Tytuł jest wzięty z jednego z tekstów z epoki. Dobrze pokazuje on rozmiar ambicji, entuzjazm i optymizm towarzyszący pierwszym latom odbudowy Warszawy i te obietnice wykreowania miasta na pewno lepszego niż przed wojną, a kto wie – może i najlepszego na świecie - mówił w "Wybieram Dwójkę" autor książki "Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944-1949".
Zobacz więcej na temat:  architektura Grzegorz Piątek Warszawa 1946 Bartosz Panek Dwójka

Decyzja o odbudowie Warszawy wcale nie była oczywista

- W styczniu 1945 roku miasto było tak straszliwie zniszczone, że zastanawiano się, czy je odbudowywać. Chciano przenieść stolicę do Łodzi. Myślę, że tu już od początku rola warszawiaków była ogromna, bo po prostu natychmiast zaczęli wracać do swojego miasta, w te ruiny - mówiła w Dwójce Katarzyna Madoń-Mitzner ze stołecznego Domu Spotkań z Historią.
Zobacz więcej na temat:  Dom Spotkań z Historią Warszawa Dwójka HISTORIA KULTURA Tomasz Obertyn

ANALIZA Netflix i jego mapy. Historia błędów i kłamstw

Nie milkną kontrowersje wokół mapy w serialu na platformie Netflix przedstawiającej niemieckie nazistowskie obozy śmierci nałożone na obszar współczesnej Polski. Tymczasem okazuje się, że błędy i przekłamania znajdują się nie tylko w tym odcinku i nie tylko w tej produkcji dostępnej na platformie.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Europy historia Polski Niemcy II wojna światowa netflix Holokaust mapy mapa ZSRR 1939 geografia Mateusz Morawiecki MSZ premier Jarosław Gowin Ministerstwo Spraw Zagranicznych Sebastian Kaleta