Przepompowuje 5 litrów krwi na minutę, 8 tysięcy litrów dziennie, 200 milionów litrów w ciągu całego życia i nigdy nie odpoczywa. W ostatnią niedzielę września obchodzony jest Światowy Dzień Serca.
Kardiolodzy przypominają, że przyczyną większości chorób tego narządu jest niezdrowy tryb życia. A prawie co drugi Polak umiera z powodu chorób serca i układu krążenia. Jest to główna przyczyna zgonów przed chorobami nowotworowymi.
Corocznie wiele tysięcy osób w Polsce dostaje zawału serca. Do zawału dochodzi, , gdy zakrzep w tętnicy blokuje przepływ krwi powodując niedokrwienie. Efektem może być nieodwracalne uszkodzenie mięśnia sercowego a nawet zgon.
Objawy zawału
Prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego profesor Waldemar Banasiak podkreśla, że chorzy często bagatelizują pierwsze objawy zawału i ostrego bólu w klatce piersiowej. - Pojawienie się bólu, ucisku, ściskania, rozpierania za mostkiem, z promieniowaniem do żuchwy, barków, do lewej kończyny górnej, a zwłaszcza do czwartego piątego palca, to typowe objawy zawału mięśnia sercowego - mówi Banasiak. - Wtedy nie myśl o tym, że cię zawiało, że nosiłeś coś ciężkiego, że to zmiany zwyrodnieniowe. Pomyśl, że to może być zawał - radzi.
Kluczowe kilka godzin po zawale
Profesor Banasiak zaznaczył, że zawał można skutecznie leczyć, operacyjnie rozszerzając tętnicę poprzez wprowadzenie specjalnego balonika. Aby zabieg był skuteczny pacjent musi jak najszybciej trafić do ośrodka kardiologii inwazyjnej. Najlepiej w ciągu 2 godzin od pojawienia się bólu.
Niestety niemal 80 procent osób z zawałem trafia do specjalistycznych ośrodków po kilkunastu godzinach, kiedy uszkodzenie serca jest nieodwracalne. Wtedy po kilku latach u połowy pacjentów pojawiają się objawy niewydolności serca.
Jak dbać o serce?
Prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego profesor Waldemar Banasiak zwraca uwagę, że najbardziej szkodzi sercu: palenie papierosów, nadwaga, wysokie ciśnienie tętnicze krwi, cukrzyca, zaburzenia lipidowe i brak ruchu.
Dlatego - jak podkreśla profesor Banasiak - trzeba zadbać o racjonalny wysiłek fizyczny co najmniej 30 minut dziennie.
Badania w Wadowicach
Centralne obchody Światowego Dnia Serca w Polsce odbędą się w Wadowicach. Doktor Katarzyna Urbańska - współorganizatorka akcji - podkreśla, że w specjalnej przychodni na kółkach będzie można wykonać bezpłatne badania układu krążenia.
Obchodzony w 120 krajach Światowy Dzień Serca przypada 25 września, natomiast Polskie Towarzystwo Kardiologiczne (PTK) organizuje go zawsze w ostatnią niedzielę września. W Polsce odbywa się pod hasłem: "Miej serce dla serca oraz pamiętaj o sercu".
Jak poinformowała Maria Kmak z PTK, na wadowickim rynku lekarze-specjaliści będą informowali o zagrożeniach związanych z chorobami serca i układu krążenia - miażdżycy, nadciśnieniu, otyłości. Będą także mówić o konsekwencjach palenia papierosów, picia alkoholu, zażywania narkotyków.
Przewidziano też występy artystów, m.in.: piosenkarza Andrzeja Sikorowskiego, satyryka Krzysztofa Piaseckiego, aktora i piosenkarza Jacka Wójcickiego.
W punktach medycznych będzie też można bezpłatnie zważyć się, zmierzyć ciśnienie oraz poziom cholesterolu we krwi. Organizatorzy przewidują, że w święcie weźmie udział 10 - 20 tys. osób. W 2009 roku w Krakowie w obchodach uczestniczyło - według organizatorów - 60 tys. osób
agkm