Nauka

Twój szef ma inne DNA

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2013 19:01
Ludzie, którzy są dobrymi liderami, menedżerami czy szefami mają genetyczne skłonności do podejmowania się takich wyzwań. Mało tego, te cechy są dziedziczone po rodzicach.
Spirala DNA
Spirala DNAFoto: csb.yale.edu

Przywództwo to umiejętność. Tak się przynajmniej wszystkich wydawało a szczególnie studentom różnorakich kierunków zarządzania. Jednak jak dowodzą naukowcy z University College London skłonności do przewodzenia innym są także dziedziczone i związane z genotypem rs4950.

Odkryto to badając próbki DNA blisko 4000 osób i porównując je z ich karierą zawodową. Okazało się, że osoby z rs4950 częściej zajmowały eksponowane stanowiska w pracy. Jak mówi autor badań Dr Jan-Emmanuel De Neve przewodzenie ludźmi nadal należy traktować jako umiejętność, które trzeba się uczyć i ją rozwijać to jednak osobom z tym genem idzie to łatwiej.

Badania każą zadać pytanie o etyczność testów genetycznych w miejscu pracy. Może się bowiem okazać, że zdolni, dobrze wykształceni pracownicy nie będą mieli szans na awans, a co za tym idzie lepsze warunki pracy, bo nie będą mieli odpowiedniego genotypu. – Trzeba poważnie zastanowić się na zwiększeniem ochrony przed dyskryminacją genetyczną – mówi Dr Jan-Emmanuel De Neve.

ASZ/physorg.com

Zobacz więcej na temat: DNA rodzice
Czytaj także

Naukowcy odtwarzają ewolucję ze sztucznym DNA

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2012 09:35
Przy użyciu syntetycznych wersji DNA oraz RNA naukowcom udało się naśladować chemię procesów życiowych - informuje "Nature".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prehistoryczne wirusy wbudowane w nasze DNA

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2012 13:31
Naukowcy znaleźli w ciele człowieka liczne ślady wirusów sprzed milionów lat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pierwsi rolnicy przyszli do Europy z południa

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2012 11:30
Mamy kolejne dowody, że rolnictwo pojawiło się w Europie wraz z falą migracji, idącej od południa ku północy kontynentu. Takiego scenariusza dowodzą badania genetyczne szczątków ludzi z epoki kamienia - czytamy w "Science".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odczytali ludzki genom sprzed 7 tys. lat

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2012 13:03
Próbki genomu z Hiszpanii są starsze o ok. 1700 lat od Oetziego, myśliwego z Alp Tyrolskich, którego szczątki znaleziono kilka lat temu w topniejącym lodowcu. Na razie znamy tylko część sekwencji DNA dawnych ludzi, ale już wiemy o nich więcej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

DNA może być starsze od życia

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2012 13:05
Badacze są coraz bliżej udowodnienia, że DNA jest w stanie samoistnie wyłonić się z substancji chemicznych. Brytyjscy specjaliści sądzą, że DNA mogło pojawić się na początku istnienia Ziemi i że jest starsze od życia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

DNA denisowian złamane. Kim są tajemniczy hominidzi?

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2012 20:31
Znajomość ich DNA może pozwolić na ustalenie pokrewieństwa między denisowianami, neandertalczykami i człowiekiem współczesnym.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gen, który decyduje o kształcie twarzy

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2012 13:30
Holenderscy naukowcy znaleźli gen, który wpływa na kształt twarzy. Może stać się wspaniałym narzędziem medycyny sądowej i pomóc w odtwarzaniu wyglądu na podstawie DNA.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Każdy z nas ma w sobie setki błędów genetycznych

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2012 21:13
Każdy człowiek ma w swoim DNA kilkaset błędów genetycznych. Takiego zdania są badacze z Wielkiej Brytanii, którzy przebadali pod tym względem tysiąc osób.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zaginieni przodkowie, nowe terapie - co potrafi genetyka

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2013 15:05
Potrafimy coraz lepiej odkrywać tajemnice, które skrywa DNA. Zarówno prehistoryczne, jak i współczesne. O możliwościach genetyki i fascynujących odkryciach w 2012 roku opowiada prof. Jerzy Duszyński z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego.
rozwiń zwiń