Nauka

Smartfon pozna cię po uchu

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2015 15:55
Inżynierowie z laboratorium Yahoo pracują nad nową metodą identyfikacji użytkownika smartfonu bez konieczności instalowania czytników linii papilarnych czy wpisywania kodu PIN.
Postęp technologiczny sprawia, że maleje znaczenie odległości geograficznej między ludźmi
Postęp technologiczny sprawia, że maleje znaczenie odległości geograficznej między ludźmiFoto: Glow Images/East News

Do weryfikacji ma posłużyć ekran dotykowy, który rozpozna np. ucho właściciela. 

Portal TechCrunch donosi, że projekt został nazwany Bodyprint. Głównym założeniem jest wykorzystanie różnych części ciała jako biometrycznych markerów. Dzięki temu do identyfikacji użytkownika posłuży np. ucho albo jakiś element dłoni, niekoniecznie odcisk palca.

Yahoo zwraca uwagę, że głównym problemem, przed którym staje zespół badawczy, jest jakość współczesnych ekranów dotykowych, a dokładnie wykorzystywanych w nich czujników - nie są wystarczająco wrażliwe. Istnieją też obawy, czy w przyszłości tego typu weryfikacja nie będzie prowadziła do pomyłek w związku z podobnymi cechami anatomicznymi ludzi.

Prace są na razie na wstępnym etapie. Pierwsze czytniki linii papilarnych były źle przyjmowane przez rynek, jednak z czasem ich technologia została udoskonalona i teraz są wykorzystywane w najważniejszych smartfonach i urządzeniach mobilnych występujących na rynku.

(PAP)

Czytaj także

Aplikacja przybliży historię Azteków

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2015 15:00
Nowe technologie w służbie historii. W Meksyku uruchomiono aplikację na telefony komórkowe, dzięki której można poznać XVI-wieczny dokument Kodeks Mendoza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Uważaj na plastikowe opakowania. Bisfenol się czai...

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2015 14:50
Warto wrócić do porcelany oraz szkła i właśnie z filiżanek i szklanych butelek pić zamiast z plastikowych kubków. Podobnie wygląda sytuacja z plastikowymi opakowaniami na jedzenie - najlepiej zamienić je na szklane.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czym jest efekt Google? Cyberchoroby - przypadłości XXI wieku

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2015 10:00
Efekt Google, nomofobia czy depresja facebookowa - to już nie wymysły, a choroby XXI wieku, na które uskarża się coraz więcej młodych ludzi.
rozwiń zwiń