Historia

W Bielsku-Białej odnaleziono fundamenty XVIII-wiecznego ratusza

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2022 05:40
Podczas prac ziemnych prowadzonych na terenie centralnego placu Białej Krakowskiej, czyli historycznej dzielnicy Bielska-Białej, natrafiono na fragmenty murów. Są to prawdopodobnie pozostałości po dawnym, XVIII-wiecznym ratuszu miejskim. 
Roboty ziemne prowadzone na placu Wojska Polskiego w Bielsku-Białej
Roboty ziemne prowadzone na placu Wojska Polskiego w Bielsku-Białej Foto: PAP/Łukasz Gągulski

- Obiekt powstał około 1750 roku. Budynek był pierwszą siedzibą władz Białej, która w 1723 roku uzyskała prawa miejskie. Według przekazów historycznych w rejonie znaleziska znajdowały się: ratusz, waga miejska i karczma. Co dokładnie udało się wykopać i oznaczyć, dowiemy się wkrótce, gdy wypowiedzą się archeolodzy prowadzący nadzór nad modernizacją placu Wojska Polskiego – poinformował Polską Agencję Prasową Jacek Kachel z wydziału prasowego urzędu miejskiego w Bielsku-Białej.


Plac został wytyczony w 1723 roku jako główny rynek lokowanej wówczas Białej Krakowskiej. Słynie ze swoich licznych zabytków, w tym między innymi wzniesionego pod koniec XIX wieku drugiego ratusza bielskiego i secesyjnej kamienicy "Pod Żabami" z 1903 roku. 

Sama Bielsko-Biała natomiast powstała w 1951 roku z połączenia administracyjnego dwóch miast - leżącego na historycznych ziemiach śląska cieszyńskiego Bielska, o którym pierwsze wzmianki pochodzą z przełomu XIII i XIV wieku oraz z małopolskiej Białej, która została założona w XVI wieku.

PAP/msz/jb


Czytaj także

Gnidy pozwalają odkryć tajemnice mumii z Ameryki Południowej

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2022 05:40
DNA pozyskane z jaj wszy ludzkiej może być znakomitym źródłem informacji. Dzięki próbkom pozyskanym w ten sposób badaczom udało się określić płeć, stan zdrowia, a nawet przyczynę śmierci mieszkańców Andów żyjących 2000 lat temu. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Płód w mumii zachowany w dobrym stanie. Polacy odkryli dlaczego

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2022 05:50
Płód znajdujący się w zmumifikowanej Egipcjance sprzed ponad dwóch tysięcy lat przetrwał do naszych czasów za sprawą bardzo nietypowego procesu rozkładu. Był on podobny do tego znanego z odkrywanych pradziejowych ciał w bagnach - uważa zespół polskich badaczy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wielka Brytania. Bogata rzymska osada odnaleziona dzięki budowie szybkiej kolei

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2022 05:40
Badania archeologiczne wykazały, że na terenie znanym jako Blackgrounds, funkcjonował ważny ośrodek handlowy. Na miejscu archeolodzy odnaleźli wiele cennych artefaktów, w tym ponad 300 monet z czasów cesarstwa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chiny. Odkryto pochówki wojowników, którzy mogli zostać pogrzebani żywcem

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2022 05:40
Na stanowisku archeologicznym położonym na terenie miasta Anyang w prowincji Henan (północno-wschodnie Chiny) badacze odnaleźli kilkanaście dołów grobowych sprzed trzech tysięcy lat. Znajdowały się w nich fragmenty rydwanów oraz szczątki zwierząt i ludzi, którzy - jak przypuszczają badacze - zostali pochowani żywcem. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Starożytni mieszkańcy Jerozolimy chorowali przez pasożyty - dowodzi badanie antycznej toalety

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2023 05:40
Liczące 2700 lat szczątki jaj pasożytów jelitowych odkryto w szambie w ogrodzie luksusowej posiadłości odkrytej przy promenadzie Armon Hanatziv w Jerozolimie. Obecność pasożytów jelitowych świadczy o ze złych warunków higienicznych i sanitarnych, które prowadziły do choroby objawiających się m.in. bólami brzucha i biegunką, być może nawet niedożywieniem i opóźnieniami rozwojowymi u dzieci.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kilkaset dokumentów i zdjęć z czasów II wojny światowej trafiło do Archiwum Akt Nowych

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2022 05:45
Cenną kolekcję przekazał Muzeum Archiwum Akt Nowych w Warszawie prof Zbigniew Gnat-Witeska. Wśród materiałów znajdują się między innymi oryginalne dokumenty Narodowych Sił Zbrojnych i Armii Krajowej na Mazowszu.
rozwiń zwiń