Historia

"Kaplica Sykstyńska Pompejów" otwarta ponownie. Dom, który "budzi zachwyt"

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2023 05:45
We włoskim parku archeologicznym, utworzonym na terenie zniszczonych przez wybuch Wezuwiusza w 79 roku Pompejów, otwarto po 20 latach prac konserwacyjnych Dom Wettiuszów. Ze względu na bogactwo malowideł ściennych budynek ten jest zwany "Kaplicą Sykstyńską Pompejów".
Jedno z pomieszczeń w Domu Wettiuszów w Pompejach, styczeń 2023 r.
Jedno z pomieszczeń w Domu Wettiuszów w Pompejach, styczeń 2023 r. Foto: PAP/Anadolu Agency/ABACAPRESS.COM

Sceny erotyczne i postaci mitologiczne, obrazy codziennego życia, wizerunki ludzi i zwierząt, maski teatralne. To wszystko widnieje na ścianach domu mieszkalnego, który należał do dwóch braci - kupców Wettiuszów, zajmujących się handlem winem. Ich posiadłość miała 1100 metrów kwadratowych, czyli (wg znawców starożytności) mieściła się w ówczesnej średniej luksusu -

Świat sprzed 2 tysięcy lat

Ten odkryty w XIX wieku budynek, uważany za jedną z pereł Pompejów, można ponownie – po prawie dwóch dekadach prac konserwacyjnych - zwiedzać.

Na malowidłach, wykonanych na kilkanaście lat przed katastrofalnym wybuchem wulkanu, widać kalejdoskop barw i obrazów: pary tańczących bachantek (towarzyszek boga Dionizosa), wizerunki Achillesa i Heraklesa, amorki, pracę mieszkańców Pompejów, elementy fauny i flory.

"To dom - symbol, Kaplica Sykstyńska Pompejów"- podkreślał dyrektor parku archeologicznego Gabriel Zuchtriegel, cytowany przez agencję prasową ANSA.

***

Czytaj także:

***

Wyzwanie dla znawców

Eksperci obawiali się przez długi czas, że nadzwyczajny dom kupców w Pompejach może zawalić się pod naporem ciężkich płyt z cementu, położonych nad nim w latach 50. ubiegłego wieku. Jego konstrukcję osłabiło ponadto silne trzęsienie ziemi na południu Włoch w 1980 roku.

Prace konserwacyjne Domu Wettiuszów rozpoczęły się w 2002 roku, a 14 lat później zostały rozszerzone. Dzięki zakończeniu tych wymagających działań, prowadzonych przez dziesiątki specjalistów z różnych dziedzin - archeologów, konserwatorów dzieł sztuki, inżynierów budowlanych czy ekspertów ogrodnictwa - dom odzyskał splendor. Ponownie stanie się jedną z największych atrakcji Pompejów.

"To były jedne z najbardziej złożonych i najtrudniejszych prac", przyznał dyrektor parku archeologicznego w Pompejach Gabriel Zuchtriegel. Jak podkreślają włoskie media, rezultaty konserwacji budzą zachwyt.

Miasto w popiołach

Wybuch Wezuwiusza, który zniszczył Pompeje, a także Herkulanum i Stabie, miał miejsce 24 sierpnia 79 roku. Miasta te zostały całkowicie przykryte warstwą popiołu, miejscami dochodzącą do 7 metrów grubości. 

Siedemnaście wieków później w Pompejach rozpoczęły się prace wykopaliskowe. Archeolodzy zaczęli odkrywać zasypane przez Wezuwiusza miasto 6 kwietnia 1748 roku.

jp/PAP

Czytaj także

Spektakularne odkrycie w Pompejach. "Przedmioty z bursztynu, ametystu, kryształu"

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2019 19:39
Na terenie wykopalisk w Pompejach na południu Włoch znaleziono resztki szkatułki pełnej amuletów i różnych przedmiotów z kamieni używanych w magii. Odkrycie to zaprezentowano w poniedziałek. Spektakularna kolekcja nazwana została "skarbem wróżki".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kolejne odkrycie w Pompejach: stragan z ulicznym jedzeniem

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2020 13:41
Stragan, na którym sprzedawano uliczne jedzenie, został odnaleziony podczas wykopalisk na terenie starożytnych Pompejów. Zdjęcia prezentujące to niezwykłe odkrycie zostały opublikowane w sobotę. Największe wrażenie robią odsłonięte dobrze zachowane freski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Koguty, kaczki i inne smakołyki - Thermopolium w Pompejach

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2021 11:07
Najbardziej komentowanym odkryciem archeologicznym minionego roku było znalezisko w Pompejach. Antyczny stragan został zidentyfikowany podczas wykopalisk w 2019 roku. Wówczas archeolodzy dotarli do jego pierwszych fragmentów, całość zaś odsłonięto pod koniec zeszłego roku. Odkopane zostały również szczątki dwóch mężczyzn - ofiar erupcji Wezuwiusza oraz psa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pompeje. Miasto pogrzebane przez wulkan

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2022 05:30
Kilkadziesiąt sekund po eksplozji, na miasto spadły rozżarzone do czerwoności głazy, które, uderzając z wysokości kilku kilometrów, zabijały ludzi. Potem zaczął sypać się z nieba popiół wulkaniczny, a temperatura podniosła się do 600 stopni Celsjusza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowe odkrycie archeologiczne w Pompejach. "Czegoś takiego we Włoszech nigdy nie widziano"

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2021 16:40
Po raz pierwszy we Włoszech odnaleźli w Pompejach wóz paradny. - To odkrycie o bardzo dużym znaczeniu dla postępu naszej wiedzy o starożytnym świecie - mówił Massimo Osanna, dyrektor parku archeologicznego. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Badania zmumifikowanych dzieci w katakumbach na Sycylii

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2021 05:42
Brytyjscy naukowcy od grudnia 2021 roku będą pracować nad rozwiązaniem tajemnicy zmumifikowanych dzieci w słynnych sycylijskich katakumbach zakonu kapucynów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prof. Anna Świderkówna. Od tajemnic egipskich papirusów po odczytanie Biblii

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2024 05:46
- Wiedza jest dla mnie drogą. Ma ona sens, kiedy do czegoś większego mnie prowadzi. Do jakiegoś głębszego poznania i zrozumienia. Do jedynej Prawdy - mówiła w archiwalnej radiowej audycji prof. Anna Świderkówna, znakomita znawczyni historii starożytności, kultury helleńskiej i Biblii. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przepowiednie dla Polski. Proroctwo Eustachiusza, wizje Wernyhory, znaki na niebie

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2023 05:55
Przełom roku jest czasem zarówno podsumowań, jak i rozmyślań o przyszłości. Te ostatnie dotyczą często losów całej wspólnoty. W historii polskiej kultury zachowało się wiele przykładów prób odpowiedzi na pytania: "Co będzie z Polską?". Przepowiednie te pojawiały się zwłaszcza w dramatycznych i trudnych dla kraju momentach.
rozwiń zwiń