Historia

Zwiedzanie Muzeum Auschwitz za pomocą aplikacji z przewodnikiem

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2024 05:45
Rusza zwiedzanie online z przewodnikiem Miejsca Pamięci Auschwitz za pośrednictwem nowej aplikacji. "Auschwitz in Front of Your Eyes" to aplikacja, za pośrednictwem której miliony osób z całego świata zyskają dostęp do edukacji prowadzonej bezpośrednio z autentycznego Miejsca Pamięci.
Tomasz Michaldo z Działu Edukacji Muzeum Auschwitz-Birkenau podczas prezentacji aplikacji Auschwitz in Front of Your Eyes. 28.12.2023 r.
Tomasz Michaldo z Działu Edukacji Muzeum Auschwitz-Birkenau podczas prezentacji aplikacji "Auschwitz in Front of Your Eyes". 28.12.2023 r.Foto: PAP/Zbigniew Meissner

Uniwersalna pamięć o Auschwitz

- Aplikacja "Auschwitz in Front of Your Eyes" służy do zwiedzania byłego niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau z przewodnikiem online. Rezerwacji można już dokonywać w systemie visit.auschwitz.org na terminy od 15 stycznia przyszłego roku – poinformowało Muzeum Auschwitz.

Dyrektor muzeum Piotr Cywiński powiedział, że Miejsce Pamięci oraz jego zasoby "muszą pozostać dostępne dla wszystkich, którzy chcą je zrozumieć". - To właśnie tu mamy możliwość konfrontacji i odniesienia się do najważniejszych kwestii związanych z człowieczeństwem, społeczeństwem, zagrożeniami antysemityzmu, nienawiści rasowej oraz pogardy względem drugiego człowieka. Te zagrożenia stają się w dzisiejszym świecie niestety coraz bardziej aktualne – wskazał.

Jak dodał, misją placówki, którą kieruje, jest "upamiętnianie ofiar i zachowanie tej uniwersalnej pamięci, na której w dużym stopniu budowaliśmy i budujemy powojenną tożsamość". - Choć autentyczne miejsce zwiedzają każdego dnia tysiące ludzi, to dzięki tej wyjątkowej technologii będziemy mogli docierać do tych w najbardziej odległych zakątkach świata. Mamy nadzieję, że będzie to wzmacniać pamięć, która de facto daje nam siłę do działania na rzecz naprawy świata w sposób odpowiedzialny – podkreślił Piotr Cywiński.

Archiwa i świadectwa Ocalałych

Paweł Sawicki z biura prasowego muzeum podał, że zwiedzanie online trwa około dwóch godzin i jest podzielone na dwie części - w Auschwitz I oraz w Birkenau. - Narracja przewodnika prowadzona jest na żywo. Dodatkowo edukator będzie wykorzystywał materiały multimedialne, archiwalne fotografie, prace artystyczne, dokumenty oraz świadectwa Ocalałych. Dzięki aplikacji możliwa jest interakcja z przewodnikiem i zadawanie pytań – wyjaśnił.

Sawicki dodał, że w tej chwili zwiedzanie dostępne jest w siedmiu językach. - W systemie visit.auschwitz.org dostępny jest formularz służący do tego, aby zarezerwować zwiedzanie dla grupy lub mieć przewodnika na wyłączność. Wkrótce uruchomione zostaną także wizyty dla osób indywidualnych, rozpoczynające się w określonych godzinach dnia – zaznaczył.

Zdaniem Tomasz Michaldo, koordynującego projekt w muzeum, nowa forma wizyty różni się od zwiedzania prowadzonego na miejscu przede wszystkim dlatego, że w wersji online nie są prezentowane muzealne wystawy. - Technologia pozwala nam niejako na przeniesienie treści ekspozycji w historyczny teren, bowiem wiele rzeczy jesteśmy w stanie dodatkowo pokazać na ekranie. Oprócz tego w zwiedzaniu online będzie można - dzięki nagraniom wideo - wejść do kilku przestrzeni, które albo nie są dostępne dla zwiedzających, jak blok 10 w byłym obozie Auschwitz I, lub też znajdują się zbyt daleko od zwykłej trasy zwiedzania, jak budynek sauny w byłym obozie Auschwitz II-Birkenau – powiedział.

Dyrektor generalny Fundacji Auschwitz-Birkenau Wojciech Soczewica podkreślił, że wdrażany projekt "tworzy szanse i jest wielką odpowiedzialnością". - Zachowanie autentyzmu historycznego miejsca nadal odgrywać będzie główną rolę w działalności fundacji, ale udostępnienie światu tego nowatorskiego formatu edukacyjnego, jest dla nas zupełnie nowym elementem działalności. Cieszę się, że dzięki temu możemy konkretnie wspierać pracę przewodników i przewodniczek muzeum – powiedział.

"Opowiedzieć historię Auschwitz"

Zdaniem jednego z twórców - Rana Diskina - od początku prac oczywiste było, że będą potrzebne technologie z różnych dziedzin. - Odwiedzający nie muszą znać się na technologii, muszą doświadczyć oprowadzania. Od strony przewodnika konieczne było umożliwienie sterowania jednym kliknięciem. Stworzyliśmy bardzo elastyczny system, który umożliwia zarządzanie oprowadzaniem, ale również tworzenie nowych narzędzi i doświadczeń – powiedział.

Aya Feldman z AppsFlyer poinformowała, że dopasowując trasę oprowadzania, można przekazywać treści i informacje tam, gdzie dane wydarzenia miały miejsce. Można dodawać warstwy treści, które są jedynie widoczne na ekranie, a których nie da się przekazać w formie fizycznej. - Technologia pozwala nam wyjść poza przestrzeń wystawienniczą i opowiedzieć historię Auschwitz tam, gdzie faktycznie się rozgrywała – dodała.

W listopadzie 2023roku firma AppsFlyer za projekt zwiedzania online otrzymała nagrodę Global AWS Partner Award dla partnera roku w dziedzinie wpływu społecznego. Projekt tej specjalnej platformy, tworzonej dla Miejsca Pamięci, powstał we współpracy muzeum, Fundacji Auschwitz-Birkenau oraz firm AppsFlyer i Diskin.

***

14 czerwca 1940 roku przybył do Auschwitz pierwszy masowy transport polskich więźniów politycznych, liczący 728 osadzonych z więzienia w Tarnowie. Przez cały czas swego istnienia, do 27 stycznia 1945 roku, Auschwitz pełnił funkcję obozu koncentracyjnego, z biegiem czasu stając się największym z nich. Był miejscem zagłady Żydów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów. Spośród ok. 140-150 tys. deportowanych do obozu Polaków śmierć poniosła niemal połowa. W Auschwitz ginęli także Romowie, jeńcy sowieccy i osoby innej narodowości.

W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. W ub.r. zwiedziło je pond 1,184 mln osób. Były obóz w 1979 r. został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Marek Szafrański/PAP/im

Czytaj także

Cyklon B - narzędzie niemieckich zbrodni

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2023 05:40
Śmierć w komorze gazowej była przerażająca. Ofiara dusiła się, łzawiła, miała zawroty głowy, lęki, wymiotowała. Narządy wewnętrzne krwawiły. Ostatnim widokiem, jaki widział umierający, były pokryte plamami ciała innych ofiar.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Auschwitz-Birkenau. Ostatni transport do piekła

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2024 05:45
79 lat temu, 16 stycznia 1945 roku, z niemieckiego nazistowskiego obozu KL Plaszow wysłano ostatni transport więźniów do obozu zagłady Auschwitz-Birkenau.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mordowali zamiast leczyć. 77 lat temu rozpoczął się proces nazistowskich lekarzy

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2023 05:50
9 grudnia 1946 roku rozpoczął się w Norymberdze tzw. proces lekarzy. Byli lekarzami, ale sprzeniewierzyli się składanej przysiędze. Mimo zadania olbrzymich cierpień tysiącom istnień ludzkich prawie żaden z hitlerowskich lekarzy nie poczuwał się do winy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Raport Jana Karskiego o Holokauście miał wstrząsnąć politykami

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2023 06:00
10 grudnia 1942 roku Edward Raczyński przedstawił aliantom szczegółowy raport o Holokauście, sporządzony na podstawie dokumentów przywiezionych do Londynu przez Jana Karskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Drugi proces oświęcimski – załoga Auschwitz-Birkenau przed sądem

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2023 05:40
20 grudnia 1963 roku rozpoczął się drugi proces przeciwko załodze niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Wyrok był zniewagą dla czterech milionów zamordowanych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ocaleni z Auschwitz zarzucają wymiarowi sprawiedliwości Niemiec zaniedbania w ściganiu nazistowskich zbrodniarzy

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2021 05:45
Międzynarodowy Komitet Oświęcimski skierował pod adresem niemieckiego wymiaru sprawiedliwości zarzut, że od dziesięcioleci nie ściga nazistowskich zbrodniarzy – podała agencja dpa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mieczysław Kościelniak. Dokumentalista obozów zagłady

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2024 05:40
5 marca 1993 roku w Słupsku zmarł Mieczysław Kościelniak, malarz, grafik, więzień niemieckiego obozu śmierci Auschwitz, autor około 300 prac narysowanych w obozie, dokumentujących życie więźniów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zbrodnia bez kary, czyli powojenne losy pięciu nazistowskich zbrodniarzy

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2023 05:35
Po II wojnie światowej niektórzy Niemcy odpowiedzialni za zbrodnie nazistowskie z czasów istnienia III Rzeszy stanęli przed sądem. Nie wszyscy winowajcy ponieśli karę adekwatną do swoich czynów: niektórzy w więzieniu spędzili zaledwie kilka lat, inni zostali z niego zwolnieni warunkowo. Spora część natomiast nigdy nie została osądzona. 
rozwiń zwiń