Historia

Stanisław Kostanecki - wybitny chemik z zakresu organiki, badacz flawonoidów

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2022 05:30
112 lat temu, 15 listopada 1910 roku, zmarł w Würzburgu (miasto między Norymbergą i Frankfurtem nad Menem) profesor Stanisław Kostanecki, wybitny chemik organiczny. Polskie Towarzystwo Chemiczne już od roku 1978 przyznaje za wybitne osiągnięcia w zakresie chemii organicznej specjalny Medal Stanisława Kostaneckiego. 
Stanisław Kostanecki
Stanisław Kostanecki Foto: Wikipedia/domena publiczna

Jego niewątpliwym sukcesem było stworzenie całej nauki związanej z chemią flawonoidów, ze szczególnym uwzględnieniem kurkuminy i pochodnych kumaryny. Co ciekawe, Polskie Towarzystwo Chemiczne już od roku 1978 przyznaje za wybitne osiągnięcia w zakresie chemii organicznej specjalny Medal Stanisława Kostaneckiego. Warto też mieć na uwadze, że dwaj bracia Kostaneckiego zapisało się na kartach historii szkolnictwa wyższego jak rektorzy Uniwersytetu Warszawskiego (ekonomista Antoni Kostanecki) i Uniwersytetu Jagiellońskiego (lekarz Kazimierz Kostanecki).

Reguły Kostaneckiego

Chemik Stanisław Kostanecki po ukończeniu studiów na Uniwersytecie Fryderyka Wilhelma w Berlinie rozpoczął pracę w Szkole Chemicznej w Miluzie, by później przenieść na Uniwersytet w Bernie, gdzie w 1890 roku został profesorem. Portal naukowy Politechniki Lubelskiej tak zauważa biogram chemika: "Kształcił się w szkole realnej w Poznaniu, a od 1181 na Wydziale Filozofii uniwersytetu w Berlinie. Doświadczenie w dziedzinie chemii, w której z czasem zasłynął, zdobywał jako asystent berlińskiej Szkoły Politechnicznej. Prace naukowe Kostaneckiego dotyczyły głównie budowy i syntezy naturalnych barwników roślinnych. (...) W 1886 przeniósł się do słynnej Szkoły Chemicznej w Miluzie w Alzacji, gdzie na stanowisku asystenta dyrektora kierował pracami z zakresu chemii organicznej, farbiarstwa i drukarstwa. Formułuje wówczas pierwsze wnioski o charakterze ogólniejszym, tzw. Reguły Kostaneckiego, które następnie rozwinął we własną teorię barwnoœci (1896)".

Wybitny uczony - Kawaler Legii Honorowej

Co chwalebne, Kostanecki opublikował 200 prac naukowych zarówno w języku polskim jak i niemieckim. Nigdy nie zerwał kontaktów naukowych z Polską, choćby z faktu, że był członkiem rzeczywistym Polskiej Akademii Umiejętności. Zawsze promował polskich naukowców, którzy skupiali się wokół niego w Bernie. Co ciekawe, starania Uniwersytetu Jagiellońskiego, by objął tam katedrę chemii przyniosły oczekiwany efekt po roku 1900. W objęciu tej katedry przeszkodziła jednak choroba i śmierć. Kostanecki został pochowany w Kazimierzu koło Łodzi. Kurier Warszawski w numerze 90 z 1910 roku, w nekrologu informującym o śmierci i pogrzebie wybitnego uczonego zauważa także fakt, że był Kawalerem Legii Honorowej.

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Zagórowie, którym nadano imię Braci Kostaneckich, tak pisze o Stanisławie: "Kostanecki w ciągu życia wykonał ponad 2000 analiz. Zajmował się teorią związków organicznych, barwników i barwienia. Należy wspomnieć, że wielu uczniów Kostaneckiego pochodziło z Polski. Znaczna część z nich wniosła istotny wkład do chemii i biochemii. Do najwybitniejszych należeli Wiktor Lampe i Kazimierz Funk (jeden z twórców nauki o witaminach). Stanisław Kostanecki całe swoje życie poświęcił chemii, nigdy nie założył rodziny. Opublikował blisko 200 prac naukowych w języku polskim i niemieckim. Cieszył się dużym szacunkiem wśród społeczności akademickiej własnego uniwersytetu oraz w środowisku chemików szwajcarskich".

Warto pamiętać nazwisko polskiego chemika, który odcisnął znaczące piętno na tej dziedzinie nauki.

PP

Zobacz więcej na temat: chemia odkrywcy
Czytaj także

Odkrycie polonu zmieniło świat. Maria Skłodowska-Curie prekursorką radioterapii

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2023 05:55
- Wszystko, czym dysponowali w tym laboratorium było naprawdę nędzne, a jednak to tu robione były badania, które doprowadziły do odkrycia i wydzielenia polonu i radu - powiedział prof. Marcel Guillot, współpracownik Marii Skłodowskiej-Curie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zygmunt Wróblewski. Pierwszy skroplił tlen

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2024 05:55
Druga połowa XIX wieku to owocny czas w polskiej nauce. Pracę rozpoczynała wówczas Maria Skłodowska-Curie, zaś w Krakowie dwóch wybitnych profesorów dokonało czegoś, co nie udało się ich zachodnim kolegom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Karol Olszewski. Człowiek, który zmroził Kraków

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2024 05:45
To, czego nie udało się osiągnąć zachodnim uczonym w toku długich i żmudnych badań i eksperymentów, dokonali w niecałe dwa miesiące dwaj naukowcy z ośrodka akademickiego, który uchodził za prowincjonalny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Michał Sędziwój i kamień filozoficzny

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2024 05:50
- Współcześni uważali, że zdołał dokonać transmutacji metali szlachetnych w srebro i złoto, dlatego jego traktaty cieszyły się zainteresowaniem. Na pewno znał je Newton - mówiła prof. Jolanta Choińska-Mika na antenie Polskiego Radia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Witold Zglenicki – "polski Nobel" zrobił z Baku naftowy raj

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2024 05:45
To on przekształcił Baku w naftowy raj. To on unowocześnił metody wydobycia ropy naftowej i pierwszy wpadł na pomysł wydobywania jej z morskiego dna. Inżynier i wynalazca zostawił też po sobie niezwykły testament. 120 lat temu, 6 lipca 1904 roku, zmarł Witold Zglenicki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polon miał promieniować nazwą nadaną na cześć Polski

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2020 05:45
122 lata temu, 18 lipca 1898 roku słynne małżeństwo naukowców i odkrywców – Maria Skłodowska-Curie i Piotr Curie – poinformowało o odkryciu nowego pierwiastka radioaktywnego o nazwie "polon". Nazwa ta bezpośrednio wiązała się z Polską i nadana została na jej cześć od łacińskiego słowa "polonium".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Irène Joliot-Curie. Chemia, polityka i ju-jitsu

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2024 05:45
Była jeszcze dzieckiem, gdy jej rodzice dostali nagrodę Nobla z fizyki. Kilka lat później Noblem z chemii uhonorowano jej matkę. Po latach Irène Joliot-Curie podzieliła się takim samym wyróżnieniem z mężem. Żadna inna rodzina nie zdobyła tyle Nobli. Ale zainteresowania uczonych sięgały także poza ściany laboratorium. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Maria Skłodowska-Curie. Jedyna kobieta uhonorowana dwiema Nagrodami Nobla

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2021 05:55
To prawdziwa prekursorka. Była pierwszą kobietą z nagrodą Nobla, pierwszą profesorką na Sorbonie, jedną z pierwszych kobiet, które prowadziły samochód. Przez całe życie przełamywała stereotypy. W 2011 roku została uznana Polką wszech czasów w plebiscycie Muzeum Historii Polski i magazynu historycznego "Mówią Wieki". W pełni zasłużenie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jan Czochralski. Fan metalu, który wyprzedził swoją epokę o dziesięciolecia

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2024 05:45
- To był człowiek o nieprawdopodobnej zdolności tworzenia w sferze techniki. Jego zainteresowanie najrozmaitszymi technologiami dawało efekty zupełnie niebywałe - tak o wybitnym polskim naukowcu i wynalazcy mówił w audycji Polskiego Radia publicysta i historyk techniki Stefan Bratkowski. Dziś mija 139 lat od jego urodzin.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Maria Skłodowska-Curie i jej lata najmłodsze. "Od początku chciała być najlepsza"

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2024 06:00
"Urodzona w Warszawie 7 listopada 1867 byłam ostatniem z pięciorga dzieci", pisała w swojej autobiografii Maria Skłodowska-Curie. W 157. rocznicę przyjścia na świat genialnej uczonej warto przypomnieć, jak wyglądało jej dzieciństwo i wczesna młodość.
rozwiń zwiń