Historia

Wawel. Wystawa miśnieńskich figurek porcelanowych Johanna Joachima Kaendlera

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2024 05:45
Ponad 230 rzeźb z porcelany wypożyczonych z prywatnych europejskich kolekcji oraz muzeów składa się na wystawę czasową "Wspaniałość rokoka. Miśnieńskie figurki porcelanowe Johanna Joachima Kaendlera", którą od 24 maja można oglądać w Zamku Królewskim na Wawelu.
Figura Dama z piesiem, artysta: Johann Joachim Kaendler, 1737 r.
Figura "Dama z piesiem", artysta: Johann Joachim Kaendler, 1737 r.Foto: East News

Mistrz Johann Joachim Kaendler

Ponad 230 rzeźb z porcelany wypożyczonych z prywatnych europejskich kolekcji oraz muzeów składa się na wystawę czasową "Wspaniałość rokoka. Miśnieńskie figurki porcelanowe Johanna Joachima Kaendlera", którą od piątku będzie można oglądać w Zamku Królewskim na Wawelu.

- Dzięki tej wystawie będziemy w stanie jeszcze głębiej wniknąć w twórczość mistrza królewskiej porcelany, który został zatrudniony przez Augusta Mocnego jako jego nadworny rzeźbiarz i modeler w miśnieńskiej manufakturze, gdzie pracował aż do śmierci w 1775 roku. To właśnie z tym artystą jest związany najświetniejszy okres działalności zakładu w Miśni - powiedział prof. Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu. - Wawelski pokaz jest więc swego rodzaju hołdem złożonym Kaendlerowi, a poza tym pierwszą w historii monograficzną wystawą twórcy.

230 figurek z porcelany

Na wystawie zgromadzono ponad 230 rzeźb wypożyczonych z prywatnych europejskich kolekcji oraz muzeów. - Prezentujemy pełen przepychu, wielobarwny dwór Wettynów z eleganckimi damami, kawalerami oraz oczywiście mopsami. Mamy także kochanków przyłapanych w czasie schadzek i aktorów Comedii dell’arte. Figury Chińczyków, Japończyków, Persów czy Turków opowiadają o fascynacji Dalekim i Bliskim Wschodem. Nie zabraknie też reportażu z ulic Europy – przedstawień rzemieślników, ulicznych sprzedawców, a nawet żebraków – mówiła Dorota Gabryś, współkuratorka ekspozycji.

Wawelska ekspertka zwróciła uwagę, że do końca unii polsko-saskiej królowie z dynastii Wettynów i ich otoczenie byli głównymi odbiorcami wyrobów manufaktury.

- Podejmowana przez Kaendlera tematyka ukazuje życie dworu w okresie od późnego baroku, poprzez rokoko aż do czasów klasycyzmu. Wspaniałe oprawy wykonane ze złoconego brązu, zamawiane były przez paryskich antykwariuszy sprzedających saską porcelanę elitarnym kolekcjonerom w stolicy Francji, oni też odpowiadają za komponowanie figur z zegarami i naczyniami – dodała Gabryś.

Wyjątkowe figurki krynolinowe

Na szczególną uwagę zasługuje seria grup figuralnych, zwanych obecnie krynolinowymi.

- Te wspaniałe, wielobarwne kompozycje dam i kawalerów w bogatych strojach dworskich przedstawiają normowaną etykietą codzienność ówczesnej elity – kurtuazyjne rozmowy i pełne zmysłowości zaloty. Zwykle w tle dostrzec możemy czarnoskórych służących serwujących modne napoje: czekoladę czy kawę – powiedziała kuratorka wystawy.

Współkuratorka ekspozycji dr Claudia Bodinek oceniła, że wawelski pokaz nie tylko stwarza możliwości wglądu w ekscytujący świat, który wydaje się odległy od naszego, ale także ukazuje niezwykłe umiejętności miśnieńskich modelarzy i rzemieślników.

Największa kolekcja miśnieńskiej porcelany

Ekspozycję przygotowano w sali Kolumnowej i towarzyszy ona Gabinetowi Porcelanowemu – nowej części ekspozycji stałej Zamku, prezentującej największą w Europie Środkowej kolekcję miśnieńskiej porcelany.

Autorami projektu aranżacji wystawy są Pier Luigi Pizzi, światowej sławy artysta z Włoch, reżyser operowy i projektant kostiumów teatralnych oraz Massimo Pizzi Gasparon Contarini, architekt, scenograf, reżyser światła i reżyser operowy. Wystrój nawiązuje do najlepszych tradycji sceny operowej.

Wystawa "Wspaniałość rokoka. Miśnieńskie figurki porcelanowe Johanna Joachima Kaendlera" potrwa od 24 maja do 29 września 2024 roku. 

Ekspozycja została zorganizowana we współpracy z monachijską galerią Röbbig. Jest okazją do zaprezentowania zespołu XVIII-wiecznych figur autorstwa Johanna Joachima Kaendlera, dzieła te pochodzą z prywatnych kolekcji europejskich i nie są zazwyczaj udostępniane publicznie. Pokaz ten jest pierwszą w historii monograficzną wystawą tego mistrza.

PAP/im

Czytaj także

Wszystkie arrasy Zygmunta Augusta. Niezwykła wystawa na Wawelu

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2021 11:30
Wystawa arrasów Zygmunta Augusta to jedyny w dziejach Zamku Królewskiego na Wawelu pokaz całej zachowanej kolekcji. Dzieła prezentowane są we wnętrzach, dla których zostały stworzone na specjalne zamówienie. Wystawa wraca tuż po zniesieniu obostrzeń. Jaka jest historia arrasów i co czeka zwiedzających? 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niderlandzki mistrz w Krakowie. Wystawa dzieł Jacoba Mertensa

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2023 21:18
Obrazy sakralne, malowane na przełomie XVI i XVII wieku, z widocznym wpływem stylu niderlandzkiego zdobią krakowskie kościoły. W Zamku Królewskim na Wawelu możemy obecnie oglądać wystawę dzieł pod tytułem "Jacob Mertens i malarstwo krakowskie około roku 1600" z trudno dostępnych kolekcji i zbiorów. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kamienie, które mówią. Odwiedzamy piwnice Zamku na Wawelu

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2024 16:30
Po wystawach "Wawel zaginiony" i "Wawel odzyskany" przyszedł czas na "Wawel podziemny". Po 500 latach do piwnic Zamku Królewskiego na Wawelu wejdą pierwsi zwiedzający. - Myślę, że będziemy mogli się pochwalić czymś niespotykanym i przemawiającym do wyobraźni - mówi  prof. Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prof. Andrzej Betlej: Wawel jest miejscem wspólnym i musi być różnorodny

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2024 12:38
- Wszelkiego rodzaju nasze inicjatywy, czy to koncerty, czy programy edukacyjne, nie wspominając już o wystawach, są tak skonstruowane, żeby każdy mógł odnaleźć coś ciekawego, coś, co go interesuje, a tak naprawdę odnaleźć siebie na Wzgórzu Wawelskim - mówił w Dwójce prof. Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Na Wawelu odkryto złoty wczesnośredniowieczny pierścień. "Ma dwie twarze"

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2024 05:40
Jak poinformował Zamek Królewski na Wawelu, podczas badań archeologicznych w podziemiach Wieży Duńskiej odnaleziono złoty pierścień z wczesnego średniowiecza. Zdaniem badaczy zabytkowy artefakt jest unikatowy m.in. ze względu na swoje zdobienie: wizerunki dwóch twarzy.
rozwiń zwiń