Historia

Lwów. Królewską kamienicą zajmą się restauratorzy zabytków

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2024 05:40
Jeden z najcenniejszych architektonicznych zabytków miasta zostanie poddany renowacji. Jest to największy pod względem finansowym projekt programu "Ochrona polskiego dziedzictwa kulturowego za granicą", a także ważna realizacja ze względu na jego olbrzymią wartość historyczną i artystyczną dla dziedzictwa światowego. 
Dziedziniec arkadowy w renesansowej kamienicy zwanej królewską. Rynek Starego Miasta we Lwowie
Dziedziniec arkadowy w renesansowej kamienicy zwanej królewską. Rynek Starego Miasta we LwowieFoto: PAP/Afa Pixx/Zenon Żyburtowicz

Wykonane zostaną prace konserwatorskie i roboty remontowe dotyczące elewacji frontowej wraz z wystrojem rzeźbiarskim i wyposażeniem – mówiła PAP Marta Kruczyńska, główny specjalista z programu "Ochrona polskiego dziedzictwa kulturowego za granicą" w Instytucie Polonika.

Stan budynku wyjaśniła Małgorzata Dobrzyńska-Musiela, przedstawicielka wykonawcy inwestycji:

- Przeprowadzono oględziny fragmentów fasady objęte dostępem z rusztowań. Stwierdzono zły stan portfenetrów w ich dolnych partiach. Balustrada jest w bardzo złym stanie zachowania, miejscami destruktu. Płyta balkonu zdegradowana, nierówna, profilowana krawędź z licznymi ubytkami. Wypełnienia pomiędzy wspornikami balkonu a płytą zdegradowane, luźne.

Powierzchnia zabudowy kamienicy wynosi 830,10 m kw., maksymalna wysokość budynku: 19,88 m. Inwestycja realizowana pod nadzorem Instytutu Polonika obejmuje wykonanie kompleksowych prac konserwatorskich i restauratorskich w obrębie elewacji frontowej w zakresach specjalności architektonicznej, konstrukcyjno-budowlanej oraz konserwatorskiej.

Perełka renesansu

Kamienica Korniakta, znana także jako Królewska czy Sobieskich, składa się z czterech bloków zabudowy – kamienicy frontowej, oficyn bocznych i kamienicy tylnej - które skupione są wokół podłużnego podwórza z piętrowymi krużgankami. Ma trzy kondygnacje nadziemne i zwieńczona jest wysokim murem pełnej attyki z grzebieniem w formie rozbudowanej grupy rzeźbiarskiej.

Od zakonników w 1640 roku dom odkupili Jakub i Teofila Sobiescy, a po ich śmierci własność przeszła na Jana III. Król w roku 1678, nie chcąc dłużej rezydować podczas przyjazdów w pałacu arcybiskupim, nakazał przebudowę kamienicy tak, by mogła spełniać funkcję oficjalnej lwowskiej rezydencji króla. 

Światowe dziedzictwo kultury

To będzie drugi w ciągu ostatnich kilku lat projekt renowacji budynku przy Rynku, który Lwowskie Muzeum Historyczne realizuje we współpracy z partnerami zagranicznymi. Opiekę nad zabytkiem sprawuje państwo ukraińskie. Współpraca Muzeum Historycznego Lwowa z Instytutem Polonika ma na celu zachowanie i popularyzację wspólnego dziedzictwa kulturowego, które zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Czytaj także:

Lista UNESCO i architektoniczne skarby Lwowa

- Trzeba pamiętać, że to wszystko dzieje się w czasie wojny, w której Ukraina broni swojej suwerenności i integralności terytorialnej. Rosja systematycznie i celowo stara się zniszczyć nasze dziedzictwo kulturowe, pamięć historyczną i tożsamość narodową. Odbudowa światowej klasy zabytku historii i architektury przy wsparciu finansowym Polski jest dowodem naszej niezłomności i wiary w zwycięstwo. Dziękujemy naszym polskim kolegom! Razem możemy więcej! Razem do zwycięstwa – powiedział PAP Roman Chmełyk, dyrektor Muzeum Historycznego we Lwowie.

Anna Bernat/PAP/im

Zobacz więcej na temat: Lwów renesans architektura
Czytaj także

Jeden dzień z życia przedwojennego Lwowa

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2016 15:30
W audycji rozmawialiśmy o wystawie "Lwów, 24 czerwca 1937. Miasto, architektura, modernizm", którą można oglądać we wrocławskim Muzeum Architektury.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lwów uhonorowany Krzyżem Virtuti Militari. "Miasto najdzielniejsze wśród dzielnych"

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2023 05:55
- Tych kilkadziesiąt dni walki uczyniło ze Lwowa dzielnego żołnierza. Dlatego ja, jako Naczelny Wódz, który ma za zadanie odznaczać najdzielniejszych wśród dzielnych, najwaleczniejszych wśród walecznych, rozstrzygnąłem, że mogę dać miastu waszemu najwyższą odznakę wojskową - mówił Józef Piłsudski w 1920 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lista UNESCO i architektoniczne skarby Lwowa

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2023 05:40
2 grudnia 1998 roku Stare Miasto we Lwowie wraz z Wysokim Zamkiem i Podzamczem zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wyróżnione części miasta zachwycają licznymi zabytkami, takimi jak Czarna Kamienica, Katedra Łacińska, Katedra Ormiańska czy Monaster św. Onufrego. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lwów. Miasto ograbione przez Sowietów i Niemców

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2022 05:50
24 października br. prezydent Francji Emmanuel Macron w czasie spotkania w Watykanie wręczył prezent papieżowi Fraciszkowi. Było to pierwsze francuskie wydanie rozprawy filozoficznej Immanuela Kanta "Projekt wiecznego pokoju" z 1796 roku. Na pierwszej stronie książki widnieje pieczątka "Czytelnia Akademicka we Lwowie".
rozwiń zwiń