Historia

1,5 mln lat temu na afrykańskiej sawannie doszło do niezwykłego spotkania

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2024 05:40
Jak dowodzą naukowcy na łamach pisma "Science", odkryte właśnie w Kenii ślady stóp sprzed około 1,5 mln lat wskazują, że dwa gatunki człowiekowatych żyły ze sobą po sąsiedzku.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjne Foto: Shutterstock

Około półtora miliona lat temu na upalnej sawannie, pełnej dzikiej zwierzyny, minęły się osobniki należące do dwu zupełnie różnych gatunków hominidów. Być może szukały w tym miejscu pożywienia. Ich ślady odcisnęły się w grząskim gruncie. Ślady odkryto na brzegu Jeziora Turkana w Kenii.

Czytaj także:

"Może się nawet widzieli"

Jest to pierwszy archeologiczny przykład na występowanie obok siebie śladów stóp przedstawicieli dwóch różnych prehistorycznych gatunków człowiekowatych.

Zdaniem naukowców ślady pozostawili osobnicy należący do gatunków Homo erectus ("człowiek wyprostowany", przodek neandertalczyków i ludzi współczesnych) i Paranthropus boisei (wymarły rodzaj ssaków naczelnych), dwa najpowszechniej występujące w epoce plejstocenu.

Odkrycie dostarcza dowodu na to, że różne gatunki człowiekowatych żyły obok siebie w tym samym miejscu i czasie. Co więcej, współautor badań, Craig Feibel z Rutgers School of Arts and Sciences (USA), uważa, że osobniki pojawiły się w tym samym miejscu w podobnym czasie. Mogło je dzielić najwyżej kilka godzin. Może utrzymywały ze sobą nawet kontakt wzrokowy.

***

Czytaj także:

– Dzięki tego rodzaju danym możemy zobaczyć, jak żyjące miliony lat temu gatunki przemieszczały się w swoim środowisku i wchodziły w interakcje ze sobą. To coś, czego nie możemy uzyskać, analizując kości ani narzędzia kamienne – opisuje współautor badań, Kevin Hatala z Chatham University w Pittsburghu (USA).

PAP/jp

Czytaj także

"O powstawaniu gatunków". Karol Darwin wyjaśnia, jak działa ewolucja

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2024 05:58
– Darwin nie wprowadził do nauki terminu "ewolucja", nie był pierwszym ewolucjonistą. Tym, co wniósł, była wiedza o mechanizmie ewolucji – mówił w Polskim Radiu biolog i paleontolog dr Antoni Hoffman.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Człowiek z Piltdown. Czterdzieści lat wielkiego oszustwa

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2024 05:40
Odkrycie, które zelektryzowało świat nauki ponad 100 lat temu – "Człowiek z Piltdown" miał być brakującym ogniwem w łańcuchu ewolucyjnym, pomostem między współczesnym człowiekiem, a jego małpimi przodkami. 71 lat temu dowiedziono jednak, że cała sprawa była mistyfikacją. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Troje ludzi i świnia. W jaskini w Indonezji odkryto tajemnicze malowidło, "najstarsze na świecie"

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2024 05:45
Na indonezyjskiej wyspie Sulawesi naukowcy natrafili na niezwykłe znalezisko. W jednej z jaskiń odkryto malunek naskalny, którego wiek szacuje się na ponad 51 tys. lat! Zdumienie badaczy budzi również to, co ujrzeli na malowidle.
rozwiń zwiń