Redakcja Polska

170 lat temu urodził się Jacek Malczewski, jeden z najważniejszych przedstawicieli Młodej Polski

15.07.2024 15:21
Był jednym z głównych przedstawicieli symbolizmu w Polsce przełomu XIX i XX wieku. Do jego najbardziej znanych obrazów należą: "Melancholia", "Hamlet polski", "Zatruta studnia" i "Autoportret z hiacyntem". 
Audio
  • 170 lat temu urodził się malarz Jacek Malczewski, jeden z najważniejszych przedstawicieli Młodej Polski. Materiał Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
Autoportret Jacka Malczewskiego
Autoportret Jacka MalczewskiegoFoto: Biblioteka Narodowa/Polona

Jako profesor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie dzielił się swą wiedzą i talentem z młodszymi pokoleniami artystów. Zmarł w 1929 roku.

Był jednym z głównych przedstawicieli symbolizmu w Polsce przełomu XIX i XX wieku. Na początku malował sceny rodzajowe i szkice inspirowane utworami Juliusza Słowackiego. Z tego okresu pochodzą obrazy: "Mazepa", "Dwunastu harfiarzy z Lilli Wenedy" czy "Śmierć Ellenai". Inspirował go także folklor, obficie czerpał z motywów mitologicznych i biblijnych. Malował Chrystusa, anioły, greckiego boga śmierci Tanatosa, harpie, fauny, chimery i ludzi, wplatając te postacie w symboliczne sytuacje czy surrealistyczne wizje.

Centralnym punktem odniesienia sztuki Jacka Malczewskiego był jednak człowiek widziany przez pryzmat spraw ostatecznych. W dojrzałej twórczości malarza dominowała refleksja nad życiem i śmiercią. Taką tematykę przedstawiają między innymi dzieła: "Wiara, nadzieja, miłość", "Błędne koło", "Melancholia".

Jackowi Malczewskiemu przypisuje się autorstwo około dwóch tysięcy obrazów olejnych. Bogatą część jego dorobku stanowią autoportrety, których namalował co najmniej 150, nie licząc karykatur i rysunków. 

Jacek Malczewski przez lata angażował się także w działalność pedagogiczną w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych. Od 1912 roku do wybuchu pierwszej wojny światowej był jej rektorem. Uczył malarstwa także kobiety, które wówczas nie mogły studiować w akademii. Miał specyficzny sposób bycia - do studentów czekających na ocenę mistrza mawiał: "malujcie tak, żeby Polska zmartwychwstała".

Artysta zmarł w 1929 roku w Krakowie. Spoczywa w Krypcie Zasłużonych w podziemiach kościoła ojców paulinów na Skałce.

IAR/PP

W Stalowej Woli wystawa prezentująca ślady polskiego dziedzictwa materialnego za granicą

14.07.2024 10:28
„Podróż w nieznane z Instytutem Polonika” to plenerowa wystawa prezentująca ślady polskiego dziedzictwa materialnego pozostawionego przez naszych rodaków w różnych krajach świata. Ekspozycję można od niedzieli zobaczyć na dziedzińcu Galerii Malarstwa Alfonsa Karpińskiego w Stalowej Woli.

W Krawczunach upamiętniono żołnierzy AK walczących o Wilno

14.07.2024 11:20
W podwileńskiej miejscowości Krawczuny, gdzie 13 lipca 1944 r. została stoczona bitwa żołnierzy AK z oddziałami Wehrmachtu o Wilno, w sobotę odbyły się uroczystości z udziałem przedstawicieli społeczności polskiej na Litwie, polskiej placówki dyplomatycznej, przedstawicieli IPN, kombatantów i harcerzy.

Tramwaj Ruchu Oporu w Amsterdamie

14.07.2024 14:57
Po Amsterdamie jeździ 90-letni Tramwaj Ruchu Oporu. W czasie II wojny światowej ruch oporu ocalił z tramwajów setki Żydów, którzy jechali nimi na dworzec i dalej do obozów zagłady.

Bitwa pod Grunwaldem. Współczesne mity i legendy

15.07.2024 13:48
Współcześnie w powszechnej świadomości funkcjonuje wiele mitów związanych z bitwą pod Grunwaldem, której dziś mija 614. rocznica. Mity te związane są między innymi z przedstawieniem bitwy, a także samego średniowiecza, w filmie Aleksandra Forda "Krzyżacy", będącego jednocześnie pierwszą polską powojenną superprodukcją, oglądaną przez większość Polek i Polaków.