Obiad z resztek, czyli jak nie wyrzucać 50 kg jedzenia

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2018 18:24
- Marnowanie żywności często wynika z bezmyślności albo ze słabej jakości kupowanych produktów - przypominała w Dwójce Monika Kucia, kuratorka programu kulinarnego festiwalu Nowe Epifanie.
Audio
  • Obiad z resztek, czyli jak nie wyrzucać 50 kg jedzenia (Droga przez mąkę/Dwójka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Ozgur Coskun

Food revolution prasowe 1200.jpg
Co masz zjeść za sto lat, zjedz dziś

Prawie 50 kg rocznie na statystycznego Polaka. Tak dużo jedzenia, według danych banków żywności, marnuje się w naszym kraju. - Co trzeci Polak przyznaje się do tego, ze wyrzuca bardzo dużo jedzenia: pieczywo, wędliny, warzywa, owoce, nabiał – wymieniała z kolei Sylwia Majcher, autorka książki "Gotuję, nie marnuję. Kuchnia Zero Waste po polsku”.

Jak według rozmówczyń Łukasza Modelskiego nie marnować jedzenia (oszczędzając tym samym 2,5 złotych rocznie)? Jak przedłużać trwałość zakupionych rzeczy i… nie przejmować się datą ważności? I, co najistotniejsze, jakie są konkretne pomysły na posiłki z resztek?

***

Tytuł audycji: Droga przez mąkę

Prowadzi: Łukasz Modelski

Goście: Sylwia Majcher (autorka książki "Gotuję, nie marnuję. Kuchnia Zero Waste po polsku") oraz Monika Kucia (dziennikarka, kuratorka programu kulinarnego festiwalu Nowe Epifanie)

Data emisji: 17.03. 2018

Godzina emisji: 12.00

jp/bch

Czytaj także

Diety i przysmaki naszych przodków. Poznaj staropolskie przepisy

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2018 14:19
- Najgorsze było chyba ustalenie podstawowych rzeczy, czyli datacji i autorstwa - mówił w Dwójce prof. Jarosław Dumanowski, autor 7. tomu serii Monumenta Poloniae Culinaria pt. "Staropolskie przepisy kulinarne. Receptury rozproszone z XVI-XVIII w. Żródła rękopiśmienne".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Noma. Słynna kopenhaska restauracja w wersji 2.0

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2018 13:23
- Tak jak Noma była o kuchni ultralokalnej, tak Noma 2.0 jest o składnikach całej Skandynawii - mówiła w Dwójce dziennikarka kulinarna Małgorzata Minta, która odwiedziła nową siedzibę jednej z najsłynniejszych restauracji na świecie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rozśpiewana książka kucharska z XVIII wieku

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2018 16:41
- Jej autor, niejaki pan Lebas, przeznaczył swą publikację dla na ogół niepiśmiennych kucharek, żeby mogły się nauczyć tych receptur na pamięć - o publikacji "Festin joyeux, ou la cuisine en musique en vers libres" z 1738 roku opowiadał w Dwójce Jarosław Dumanowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Kelner nie powinien pytać, czy jedzenie nam smakowało"

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2018 17:40
- Chcieliśmy wskrzesić słowo "gościnność". Bo ona jest w nas, Polakach. Często jednak bywa tak, że wychodząc z domu zapominamy o niej. A chodzi o to, żeby gościnność mieć ciągle w sobie, dzielić się nią, a już w restauracji jest to szczególnie ważne - mówili Patrycja Siwiec i Adam Pawłowski, współautorzy książki "Gościnność. Sztuka dobrej obsługi w gastronomii".
rozwiń zwiń