Początki cydrownictwa w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2024 10:10
- Cofamy się do roku 1824. Czyli mija właśnie dwieście lat od ukazania się ważnego ogłoszenia. Informowało ono o pierwszym, legalnym napoju w obrocie. Wiemy, że można było go kupić, ale też poznajemy nazwisko pierwszego cydrownika działającego na ziemiach polskich - mówił w Dwójce Tomasz Porowski, historyk cydrownictwa w Polsce. 
Skąd wziął się cydr? Jakie są jego początki w Polsce?
Skąd wziął się cydr? Jakie są jego początki w Polsce? Foto: Shutterstock

Napój z przefermentowanego soku jabłkowego uchodzi współcześnie za konkurenta wielu trunków. Historycznie nie był jednak zbyt popularny na naszych ziemiach.

Posłuchaj
22:36 15.09 Droga przez mąkę_bez muzykiOKOK.mp3 Początki cydrownictwa w Polsce w latach 20. XIX wieku (Droga przez mąkę/Dwójka)

 

Historia cydrownictwa

Szacuje się, że ogromną rolę w jego popularyzacji odegrali potomkowie wikingów, podczas ekspansji na północną Europę. Jego produkcję przenieśli przede wszystkim Wielkiej Brytanii, gdzie po przejęciu klasztorów wprowadzili swoje własne metody wytwarzania napoju.

Czytaj także:

- W roku 1824 ukazało się ogłoszenie, w którym informuje o pierwszym, legalnym napoju w obrocie - mówił w audycji "Droga przez mąkę" Tomasz Porowski, historyk cydrownictwa w Polsce. 

***

Tytuł audycji: Droga przez mąkę

Prowadził: Łukasz Modelski

Gość: Tomasz Porowski (historyk cydrownictwa w Polsce)

Data emisji: 15.09.2024

Godzina emisji: 9.00

zch

Czytaj także

Przez żołądek do serca, czyli film "Bulion i inne namiętności"

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2024 09:00
W audycji "Droga przez mąkę" spotkaliśmy się z kulturoznawcą i miłośnikiem gotowania Jakubem Gutkiem, z którym rozmawialiśmy o najnowszym filmie Anh Hung Trana "Bulion i inne namiętności".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Europa na talerzu - Europejski Festiwal Smaku

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2024 10:00
Dzięki Europejskiemu Festiwalowi Smaku - nie przemierzając setek kilometrów - można poznać różnorodne smaki Europy. Wydarzeniu towarzyszą koncerty, wystawy i inne wydarzenia kulturalne. O idei oraz smakach, których będzie można zakosztować w Lublinie, mówił Waldemar Sulisz, dyrektor artystyczny wydarzenia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sery i ich tajemnice

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2024 12:00
- Dużo się poprawiło w jakości serów. Kiedyś narzekałem, że większość serowarów świetnie potrafi sprzedawać, gorzej nazywać, a już w ogóle nic nie wie o mikrobiologii - zdradził w audycji "Droga przez mąkę" Gieno Mientkiewicz - znawca serów.
rozwiń zwiń