Sekret miłości Węgrów do wina zawiera się w słowie "bor"

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2019 10:00
- Słowo wino w większości krajów wywodzi się z łaciny. Tymczasem na Węgrzech należy ono do korpusu najstarszych wyrazów, które Węgrzy przynieśli z sobą, kiedy dopiero zajmowali tereny, na których znajduje się ich kraj - mówił w Dwójce dr Dávid Brazsil.
Audio
  • Rozmowa z sekretarzem generalnym Narodowej Rady Stowarzyszeń Winiarskich Węgier - dr. Dávidem Brazsilem (Droga przez mąkę/Dwójka)
Winnica w tokajskim regionie winiarskim
Winnica w tokajskim regionie winiarskimFoto: Shutterstock/Andocs

Gość audycji "Droga przez mąkę" podkreślił, że słowo bor, czyli wino, jest jednym z elementów składowych węgierskiej tożsamości. Dr Dávid Brazsil mówił, że Węgrzy przybyli do Kotliny Panońskiej z już uformowaną tradycją winiarską. Sztuka uprawy winorośli została z nimi przez kolejne stulecia. - Wino splata się z naszą historią. Kiedy ono radziło sobie dobrze, to i w kraju wiodło się dobrze - mówił sekretarz generalny Narodowej Rady Stowarzyszeń Winiarskich Węgier.

Dr Dávid Brazsil mówił o upadku winiarstwa okresie komunizmu, ale też o obecnym renesansie tej tradycji. Gość audycji wyjaśnił, dlaczego zajmowanie się winem jest dla Węgrów świadectwem patriotyzmu i mówił o sposobach na promowanie marki, jaką są węgierskie wina.

***

Tytuł audycji: Droga przez mąkę

Prowadzi: Łukasz Modelski

Gość: dr Dávid Brazsil (sekretarz generalny Narodowej Rady Stowarzyszeń Winiarskich Węgier)

Data emisji: 30.03.2019

Godzina emisji: 12.30

Czytaj także

Espresso w domu? Potrzeba dużo pieniędzy i czasu

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2019 12:00
- Wyjściowy domowy zestaw dla amatora espresso, złożony z młynka i ekspresu, to koszt na poziomie 6-8 tysięcy złotych. Górnej granicy nie ma - o specyfice robienia esencjonalnej kawy opowiadał w Dwójce fizyk Grzegorz Łucki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W kuchni dworskiej bóbr to postne danie

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2019 17:58
- Bóbr żyje w wodzie, można go było więc podciągnąć pod rybę. Podobnie kaczki i ptactwo, które pływa - tłumaczyła Monika Kucia obecność w postnym jadłospisie polskiej kuchni dworskiej dań z… bobra.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Alain Passard: kuchnia warzywna zbliża nas do malarstwa i mody

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2019 14:00
- Miałem trzy gwiazdki gotując z mięsem i to wszystko zmieniłem, poświęciłem, żeby gotować z warzyw. To pozostanie w historii kuchni - mówił w Dwójce szef paryskiej restauracji uhonorowanej trzema gwiazdkami Michelin.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kulinarna podróż w XIX wiek z Marcjanną Oborską

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2019 15:52
- Dość przypadkiem natrafiliśmy z dr. Mirosławem Roguskim na zbiór przepisów autorstwa pani domu, Marcjanny Oborskiej, rocznik 1784. Zachował się on w bibliotece Ossolineum w papierach Jawornickich, bo Marcjanna była z domu Jawornicka - mówiła w Dwójce Małgorzata Buttitta, antropolożka kultury i autorka tekstów kulinarnych.
rozwiń zwiń