Rekord kompozytorski. Dwie wielkie premiery operowe Zygmunta Krauzego

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2024 21:20
Jest jednym z najważniejszych artystów swego pokolenia. Zygmunt Krauze, to uznany kompozytor, ceniony pianista, pedagog i organizator życia muzycznego. W listopadzie na deskach dwóch polskich opera mają miejsce dwie premiery jego dzieł. Zygmunt Krauze nie stawia tym jednak kropki nad "i". Jakie są jego operowe marzenia? 
Uznany kompozytor, ceniony pianista, pedagog i organizator życia muzycznego. Jak przebiegała jego twórczość dla teatru? Jakie miejsce zajmuje w jego dorobku kompozytorskim? Jakie są operaowe marzenia Zygmunta Krauzego?
Uznany kompozytor, ceniony pianista, pedagog i organizator życia muzycznego. Jak przebiegała jego twórczość dla teatru? Jakie miejsce zajmuje w jego dorobku kompozytorskim? Jakie są operaowe marzenia Zygmunta Krauzego? Foto: Jakub Kukla/PR2

Muzyka jest przepiękną dziedziną, kosmosem, który zastępuje w życiu wszystko i daje szczęście, siłę, harmonię życia, ale... wymaga ogromnej pracy - mówił w radiowej Dwójce Zygmunt Krauze i udowodnił to w praktyce. W dorobku kompozytorskim artysty jeszcze do niedawna można było odnotować osiem oper. To jednak wkrótce się zmieni... W listopadzie lista ta poszerza się o kolejne dwa tytuły. 

Posłuchaj
48:39 2024_11_20_19_10_42_PR2_Wybieram_Dwojke.mp3 Rekord kompozytorski. Dwie wielkie premiery operowe Zygmunta Krauzego (Wybieram Dwójkę)

 

Listopad pełen premier

Tylko w tym miesiącu na deskach oper zaistnieją dwa kolejne tytuły autorstwa Zygmunta Krauzego. 9 listopada w Krakowie wykonano operę "Bona Sforza", a już w piątek 22 listopada w Poznaniu wystawiony zostanie "Ślub" według Gombrowicza. Obie opery powstały w tradycyjny sposób - w zaciszu pracowni, pisane ołówkiem na pięciolinii.

- To dużo jak na tak krótki czas, ale w ten sposób pobiłem rekord swój i wielu swoich kolegów. Mam dwie duże premiery w jednym miesiącu - powiedział kompozytor w audycji "O wszystkim z kulturą".

Czytaj także:

Libretto "Ślubu", jednego z najważniejszych dramatów Witolda Gombrowicza, stworzył Krzysztof Cicheński, odpowiedzialny również za reżyserię dzieła. Kierownictwo muzyczne nad premierową prezentacją sprawuje Katarzyna Tomala-Jedynak.


Z kolei "Bona Sforza" to opera o tematyce historycznej. Jest efektem współpracy międzynarodowej. Libretto napisał Vincenzo de Vivo, a za reżyserię odpowiedzialny był w Operze Krakowskiej Michał Znaniecki. Spektaklem premierowym dyrygował Piotr Sułkowski.

Rytmika i melodyka 

Dwudziestoletniego Zygmunta Krauzego zafascynowała rytmika i melodyka utworów węgierskiego kompozytora. Sam kompozytor podaje ten przykład jako  źródło charakterystycznej "ornamentowanej" narracji jego muzyki.

- Kiedy spojrzę na swoje pierwsze utwory, pisane jeszcze w 1958 roku i dalsze, to można zauważyć, że ta muzyka jest coraz bardziej ekspresyjna, dramatyczna, kanciasta - opowiadał w Dwójce kompozytor. Podkreślił tym samym, że jego utwory zawsze o czymś opowiadają

Opery Zygmunta Krauzego

Wśród stworzonych przez kompozytora tytułów znalazły się: "Gwiazda" (1981), "Balthazar" (2001), "Iwona, księżniczka Burgunda" (2004), "Polieukt" (2010), "Pułapka" (2011), "Olimpia z Gdańska" (2015), "Yemaya – Królowa Mórz" (2019) i "Noc Kruków" (2022). Opery zostały wyprodukowane w takich teatrach jak: National Theater w Mannheim, Theatre National de la Colline w Paryżu, Staatsoper w Hamburgu, Teatr Wielki w Warszawie, Opera Wrocławska, Warszawska Opera Kameralna, Théâtre du Capitole w Tuluzie, Opera Bałtycka w Gdańsku i Polska Opera Królewska.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Marcin Majchrowski

Gość: Zygmunt Krauze (kompozytor, ceniony pianista, pedagog i organizator życia muzycznego)

Data emisji: 20.11.2024

Godz. emisji: 19.10

zch


am/pg

Czytaj także

Karolina Ćwiek-Rogalska: opowiadam w tej książce cudze historie, tropiąc swoją własną

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2024 21:24
- To książka, którą zawsze chciałam napisać. Książka, która dotyczy tematu nurtującego mnie od wielu, wielu lat, naukowo i prywatnie, bo jest o miejscu, z którego pochodzę. Książka, która pozwala mi opowiadać cudze historie, tropiąc swoją własną - mówiła w Dwójce dr Karolina Ćwiek-Rogalska, autorka książki "Ziemie. Historie odzyskiwania i utraty".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Carrie Mae Weems. Od zdjęć kuchennego stołu do National Medal of Arts

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2024 21:00
Carrie Mae Weems to amerykańska artystka, która 21 października jako pierwsza Afroamerykanka odebrała National Medal of Arts w dziedzinie sztuk wizualnych, najwyższe wyróżnienie państwowe w dziedzinie sztuki w Stanach Zjednoczonych, przyznawane przez prezydenta. Dekadę temu, również jako pierwsza czarna artystka, doczekała się solowej retrospektywy twórczości w muzeum Guggenheima w Nowym Jorku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Karolina Lanckorońska - historyk sztuki, właścicielka kolekcji sztuki i ofiarodawczyni sztuki

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2024 21:29
- Nie jest to jedyny dar, jakie państwowe muzea w Polsce otrzymały od hojnych darczyńców, ale trzeba powiedzieć jasno, że to, co udało się zgromadzić kolejnym pokoleniom rodziny Lanckorońskich było darem wyjątkowym. Od początku robiono to zgodnie z określonym profilem artystycznym - mówiła w Dwójce prof. Małgorzata Omilanowska-Kiljańczyk, dyrektorka Zamku Królewskiego w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Duża scenografia, trzy orkiestry i ogromny chór. "Czarna maska" Pendereckiego w Teatrze Wielkim

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2024 18:05
- Jest to jeden ogromny organizm wykonawczy podzielony na kilka elementów - powiedział Bassem Akiki w Dwójce na temat "Czarnej maski", która zostanie przedstawiona na deskach Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie. Dyrygent przyznał także, że samo dzieło na początku było ogromnym wyzwaniem, bo są w nim rzeczy na granicy wykonalności dla śpiewaków i orkiestry. 
rozwiń zwiń