Muzeum Farmacji. Wpadnij do apteki sprzed wieku

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2017 10:30
Otwarte 6 września na ulicy Piwnej na Starym Mieście w Warszawie Muzeum Farmacji, oddział Muzeum Warszawy, pozwoli zwiedzającym przenieść się w czasie i poznać historie leków, trucizn i narkotyków.
Audio
  • Muzeum Farmacji. Wpadnij do apteki sprzed wieku (Poranek Dwójki)

Wystawa główna w muzeum "Res pharmaceuticae" to zrekonstruowane wnętrze apteki z dwudziestolecia międzywojennego, w którym zobaczyć można kolekcję naczyń aptecznych, utensyliów, opakowań leków. Pomysłodawczyni ekspozycji prof. Iwona Arabas mówiła, że w tym miejscu na Piwnej nigdy wprawdzie apteki nie było, ale jest ono związane z tradycjami aptekarskimi. – W tym rejonie Starego Miasta były kramy apteczne. Dzięki dokumentom znamy ich lokalizację, wiemy, czyją były własnością – opowiadała.

Prof. Iwona Arabas tłumaczyła koncepcję wystawy w Muzeum Farmacji, która przede wszystkim ma pokazać dawną aptekę jako laboratorium nauki i miejsce nowych odkryć. Odniosła się przy tym do epoki zwanej przez badaczy "złotym wiekiem aptekarstwa". Już wtedy - znacznie wcześniej, niż wydaje się wielu z nas - aptekarze sporządzali substancje, które do dziś są najnowocześniejszymi lekami.

***

Prowadzi: Piotr Kędziorek

Goście: prof. Iwona Arabas (Instytut Historii Nauki PAN) i Jarosław Trybuś (wicedyrektor Muzeum Warszawy)

Data emisji: 6.09.2017

Godzina emisji: 8.10

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

mc/mg

Czytaj także

Mózg na sali sądowej, czyli prawo i neurobiologia

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2016 16:00
W "Skarbcu nauki polskiej" spotkaliśmy się z prof. Bartoszem Brożkiem, jednym z siedmiu laureatów 18. odsłony Programu Mistrz Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dlaczego potomkowie Azteków wstydzą się swojego języka

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2016 15:00
Językoznawcy alarmują: jesteśmy świadkami wielkiego wymierania. Co czternaście dni znika jeden język. W ciąg kilkudziesięciu lat do tej grupy dołączyć może nahuatl, starożytna mowa rdzennych mieszkańców Meksyku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przeszłe krajobrazy. Historia z lotu ptaka

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2016 19:00
Gośćmi "Skarbca nauki polskiej" byli mediewista z UW Maksymilian Sas oraz archeolog z poznańskiego UAM Kasper Hanus.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Język Azteków sprzyja tworzeniu długich wyrażeń"

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2017 16:00
- Język nahuatl umożliwia sklejanie ze sobą czasowników, rzeczowników, partykuł, przez co moi studenci bywają przerażeni długością azteckich wyrazów, ale to nie jest trudny język, bo jest bardzo logiczny - mówiła w Dwójce dr Agnieszka Brylak.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowe metody rehabilitacji chorych na schizofrenię

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2017 15:38
W "Skarbcu Nauki Polskiej" spotkaliśmy się z drem Łukaszem Okruszkiem, psychologiem, który zajmuje się tematyką poznania społecznego w schizofrenii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Telewizor w sanskrycie albo: o języku wiecznie żywym

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2017 15:30
- Wielu uznaje sanskryt za język martwy. Tymczasem w Indiach wciąż żyją ludzie, którzy posługują się nim na co dzień – powiedziała badaczka tego starożytnego języka indoeuropejskiego Hermina Cielas.
rozwiń zwiń